Mogu li američki "Patrioti" srušiti hipersonične rakete? 1Foto: AP Photo/Evan Vucci, File

Ukrajina je nedavno saopštila da je oborila šest ruskih hipersoničnih projektila Kinžal u jednoj noći, što bi predstavljalo veliki zastoj u naporima Moskve da razvije nezaustavljivo oružje sledeće generacije.

Nije saopšteno koji su protivvazdušni sistemi korišćeni za ovo, ali je američka vojska pre toga saopštila da je Ukrajina već oborila jedan Kinžal koristeći sistem Patriot.

Patriot (što je skraćenica od Phased Arrai Tracking Radar za presretanje na meti) je sistem odbrane od raketa zemlja-vazduh za sva bojna polja koji je razvio Raytheon Technologies Corp i koji se smatra jednim od najnaprednijih sistema protivvazdušne odbrane u arsenalu SAD.

Sistem je prvi put korišćen u borbi tokom Zalivskog rata 1991. godine, sa baterijama koje su štitile Saudijsku Arabiju, Kuvajt i Izrael, a kasnije je korišćen tokom američke invazije na Irak 2003. godine.

Sistem Patriot je dizajniran pre nego što je hipersonično oružje postalo operativno, a Raytheon nije javno rekao da je efikasan protiv raketa koje putuju hipersoničnim brzinama (bilo šta iznad pet puta brzine zvuka).

Iako su SAD saopštile da je sistem Patriot oborio projektil Kinžal, nije jasno da li se raketa u to vreme kretala hipersoničnom brzinom.

Dok ruska raketa Kinžal može da dostigne brzinu do 12.350 km/h), „ruska karakterizacija Kinžala kao ‘hipersonične’ rakete je donekle pogrešna, pošto skoro sve balističke rakete dostižu hipersonične brzine (tj. iznad 5 maha) na nekim tačka tokom njihovog leta“, naveo je Centar za strateške i međunarodne studije u izveštaju iz marta 2022.

Patriot je mobilni sistem koji obično uključuje moćan radar, kontrolnu stanicu, generator energije, lansirne stanice i druga vozila za podršku. Sistem ima različite mogućnosti u zavisnosti od tipa presretača – projektila na baterije – koji se koristi.

 

Raniji presretač PAC-2 koristi fragmentacionu bojevu glavu, dok rakete PAC-3 koriste napredniju tehnologiju hit-to-kill.

Nije jasno koji sistemi Patriot su donirani Ukrajini, ali je verovatno da Kijev ima bar neke od novijih presretača.

Radar sistema ima domet od preko 150 km, tvrdio je NATO 2015. godine.

Novoproizvedena baterija Patriot košta više od milijardu dolara, sa 400 miliona dolara za sistem i 690 miliona dolara za projektile u bateriji, prema CSIS-u.

Ukrajina je rekla da joj je potrebno više sistema protivvazdušne odbrane kako bi se zaštitila od baraža raketa i dronova ruskih snaga. Sjedinjene Države su Ukrajini isporučile i par naprednih raketnih sistema zemlja-vazduh (NASAMS).

Iako je sistem Patriot dizajniran da presreće pretnje kao što su avioni i balističke rakete, on takođe može da obori dronove „kamikaze” koje Rusija često šalje da pogode kritičnu infrastrukturu Ukrajine.

Ali to bi bio izuzetno skup način da se unište dronovi koji koštaju samo hiljade dolara.

Raytheon je izgradio više od 240 Patriot sistema i trenutno ih koristi 18 zemalja, uključujući Sjedinjene Države.

Sistem je bio veoma tražen na Bliskom istoku zbog pretnje koju je Iran predstavljao regionu.

Prema Raytheon-u, sistem je presreo više od 150 balističkih projektila u borbi od 2015. godine, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari