Ulvan, kompleksni polisaharid koji je rastvorljiv u vodi i dobija se iz ćelijskog zida jestivih zelenih morskih algi, mogao bi da pomogne da se spreči zaražavanje ljudskih ćelija koronavirusom, saopštili su istražitelji sa Univerziteta Tel Aviv (TAU), izvestio je Džerusalim post.
„Nepristupačnosti vakcina rezultira gubitkom velikog broja života i čak se ubrzava stvaranje novih varijanti (virusa)“, rekao je profesor Aleksandar Golberg sa TAU. „Studija je još uvek u ranoj fazi, ali se nadamo da će se rezultati koristiti u budućnosti za pronalaženje pristupačnog i efikasnog leka, koji će sprečavati inficiranje koronavirusom. Naša otkrića u ovoj fazi ispitivanja razlog su za oprezni optimizam“, dodao je u studiji koja je objavljena u PeerJ, recenziranom naučnom časopisu.
Pošto su druga istraživanja pokazala da izvesna jedinjenja iz morske trave imaju antiviralna dejstva, tim istražitelja je odlučio da proceni kako ona utiču na koronavirus. Potom su rešili da testiraju ulvan jer se on može dobiti iz rasprostranjene morske trave.
„Ulvan se dobija iz morske alge s latinskim nazivom Ulva, a takođe je poznata i kao ’morska salata’ i koristi se kao hrana na pojedinim lokacijama, kao što su Japan, Novi Zeland i Havaji“, rekao je Golberg. „Prethodno je objavljeno da je ulvan efiaksan protiv virusa u poljoprivredi, kao i protiv nekih virusa kod ljudi, a kada se pojavio koronavirus, tražili smo da testiramo njegovu aktivnost.“
Istražitelji su uzgajali algu Ulva, izdvojili su iz nje ulvan i poslali ga na Institut za istraživanje u Alabami. Američki tim je tamo napravio ćelijski model da bi izvršio procenu aktivnosti supstance proizvedene u Golbergovoj laboratoriji.
Ćelije su bile izložene i ulvanu i koronavirusu. Rezultati su pokazali da se ćelije ne inficiraju koronavirusom u prisustvu ulvana. „Drugim rečima, ulvan sprečava da se ćelije inficiraju koronavirusom“, rekao je Golberg, preneo je timesnownews.com.
On je, međutim, naglasio da je najbolji način da se izborimo protiv kovida 19 vakcinacija celog sveta. Međutim, postaje jasno da je mala verovatnoća da će se to dogoditi ili da će se dogoditi ubrzo.
„Dok god milijarde ljudi u zemljama s niskim prihodima nemaju pristup vakcinama, očekuje se da će virus razvijati sve više varijanti koje možda mogu da budu otporne na vakcine i rat protiv koronavirusa će biti nastavljen. Iz tog razloga je veoma važno da se zarad celog čovečanstva pronađe jeftino i dostupno rešenje koje će odgovarati čak ekonomski slabim populacijama u zemljama u razvoju“, rekao je Golberg.
On je ukazao da je ulvan koji je tim istražitelja koristio mešavina mnogih prirodnih supstanci, te će zato biti potrebno da se obave dodatna ispitivanja da bi se utvrdilo koja tačno sprečava infekciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.