Tramp i Bajden uvereni da je prekid vatre blizu: Šta sadrži mogući sporazum o okončanju rata u Gazi 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

U Dohi u Kataru danas se  nastavljaju pregovori, a bar prema najavama, očekuje se da se finaliziraju detalji plana za okončanje rata u Gazi nakon što je američki predsednik Džozef Bajden nagovestio da je prekid vatre i sporazum o oslobađanju talaca neizbežan, prenosi Rojters.

Posrednici su u ponedeljak dali Izraelu i Hamasu konačan nacrt sporazuma, rekao je Rojtersov izvor upućen u pregovore, nakon ponoćnog „proboja“ u razgovorima kojima su prisustvovali izaslanici i Bajdena i novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.

Palestinski izvor blizak razgovorima rekao je Rojtersu da očekuje da će ako „sve bude dobro“ dogovor biti finaliziran danas.

Dejvid Barnea, direktor izraelske špijunske službe Mosad, Ronen Bar direktor izraelske unutrašnje bezbednosti Šin Bet, Stiv Vitkof, Trampov budući izaslanik za Bliski istok Bret Mekgurk, Bajdenov odlazeći izaslanik za Bliski istok i katarski premijer šeik Mohamed bin Abdulrahman Al Tani, nadaju su se da će biti sklopljen konačan dogovor.

„Dogovor podrazumeva oslobađanje taoca, prekid borbi, pružio bi sigurnost Izraelu i omogućio da značajno povećamo humanitarnu pomoć Palestincima koji su tragično stradali u ovom ratu koji je Hamas započeo“, rekao je Bajden u ponedeljak.

Ranije u Vašingtonu, američki predsednik Džo Bajden rekao je da se konture sporazuma poklapaju sa „predlogom koji sam detaljno izložio pre nekoliko meseci“, prenosi Gardijan. Dogovor dolazi manje od nedelju dana pre inauguracije Donalda Trampa za Bajdenovog naslednika.

Nastavljeni napadi

U međuvremenu, U izraelskim udarima u Pojasu Gaze tokom noći je ubijeno najmanje 18 ljudi, uključujući šest žena i četvoro dece, rekli su zdravstveni zvaničnici, pošto se činilo da se Izrael i Hamas približavaju sporazumu o prekidu vatre za okončanje 15-mesečnog rata i oslobađanje desetina talaca.

Izrael i Hamas već više od godinu dana vode indirektne pregovore uz posredovanje Katara, SAD i Egipta, ali su prethodno bili u zastoju oko pitanja uključujući razmenu talaca za Palestince koji se drže u izraelskim zatvorima, te da li će prekid vatre biti trajan i obim povlačenje izraelskih trupa.

U dosadašnjem sukobu, u prvim mesecima borbi, postignut je samo jedan kratki prekid vatre.

Tramp: Dogovor je „veoma blizu“

Dogovor je „veoma blizu“ kaže i Donald Tramp.

On je u ponedeljak uveče opisao mogući prekid vatre kao „veoma blizu“.

„Razumem… došlo je do proboja i oni to završavaju – i to možda do kraja nedelje“, rekao je Trampza američki Newsmax u ponedeljak uveče.

On je dodao da će u okviru sporazuma „tela“ biti izneta iz pojasa Gaze, ne iznoseći detaljnije objašnjenje.

Šta predviđa mogući sporazum?

Izraelski zvaničnik je rekao da su pregovori u poodmakloj fazi za oslobađanje 33 od 98 talaca koji su još u Gazi, u prvoj fazi sporazuma, navodi Rojters.

Među njih 33 bila bi deca, žene, vojnici, muškarci iznad 50 godina, ranjenici i bolesnici. To bi takođe značilo postepeno povlačenje izraelskih snaga.

Zauzvrat, Izrael će osloboditi 1.000 palestinskih zatvorenika, rekao je palestinski izvor blizak pregovorima koji je rekao da će prva faza trajati 60 dana.

Bajdenova administracija vidi postizanje mogućeg sporazuma u Gazi već ove nedelje, rekao je za  Blumberg njuz savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.

Uprkos iskazivanju optimizma, on je naglasio da nema garancija da će Izrael i Hamas pristati na takav dogovor koji bi mogao da zaustavi 15.-mesečni rat na razorenoj teritoriji. SAD se zalažu za postizanje sporazuma pre nego što Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara.

Izraelski zvaničnici, koji su želeli da ostanu anonimni, kažu da su Hamasu predstavili detaljan nacrt drugog dana razgovora u glavnom gradu Katara Dohi i da čekaju odobrenje za završne razgovore.

Razgovori obuhvataju nekoliko pitanja koja su već dugo problematična – uključujući to koji taoci i zatvorenici će biti oslobođeni, kao i kada i gde. Preraspoređivanje izraelskih trupa u Gazi i povratak palestinskih civila na sever teritorije kao i upravljanje distribucijom pomoći.

Citiran je Salivan koji je u ponedeljak rekao da „postoji jasna mogućnost da možemo postići ovaj dogovor neposredno pre nego što predsednik Bajden napusti funkciju“.

„Ranije smo bili blizu i nismo stigli do cilja“, rekao je Salivan.  „Možemo li da dođemo do konačnog dogovora, a onda da počnemo da ga sprovodimo u narednim danima? Dakle, pitanje je, sada, možemo li svi zajedno da iskoristimo trenutak i učinimo da se ovo desi?“

Diplomata blizak pregovorima rekao je za CNN da je poslednja runda pregovora o finalizaciji svih pitanja zakazana za danas u Dohi. Istog dana, neke od porodica talaca pozvane su da se sastanu sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

Kadura Fares, šef palestinske komisije za pritvorenike i bivše pritvorenike, rekao je za CNN u ponedeljak da putuje u Dohu kako bi savetovao pregovarače o listi pritvorenika koji će biti pušteni „u slučaju da se dogovor materijalizuje“.

Oslobađanje 33 taoca bila bi prva faza dogovora koji se finalizira. Pregovori za postizanje druge faze – koja ima za cilj da okonča rat – počeli bi 16. dana od implementacije sporazuma.

Prema najnovijim predlozima, izraelske snage bi zadržale prisustvo duž Filadelfijskog koridora – uskog pojasa zemlje duž granice između Egipta i Gaze – tokom prve faze sporazuma, rekli su zvaničnici.

Prisustvo izraelskih trupa duž koridora ranije je doprinosilo propasti potencijalnog sporazuma u ​​septembru tokom poslednje runde pregovora.

Izrael će takođe zadržati tampon zonu unutar Gaze duž granice sa Izraelom, rekao je zvaničnik, ne precizirajući koliko će ta zona biti široka – što je još jedan predmet spora tokom pregovora.

Zvaničnik Hamasa rekao je ranije za CNN da onin žele da se tampon zona vrati na veličinu od pre 7. oktobra od 300-500 metara  od granične linije, dok Izrael traži 2.000 metara.

Stanovnicima severne Gaze bi bilo dozvoljeno da se slobodno vrate severno od pojasa, ali je izraelski zvaničnik tvrdio da će postojati neodređeni „bezbednosni aranžmani“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari