Kontraobaveštajna agencija Moldavije objavila je danas da je dvoje stranih državljana, koji su se pretvarali da su turisti, proterano iz ove bivše sovjetske republike i da im je zabranjen ulazak u nju u narednih 10 godina, jer su uhvaćeni u „subverzivnim akcijama“ sa ciljem destabilizacije države.
Obaveštajno-bezbednosna služba (SIS) saopštila je da je proterani par obučavan u prikupljanju podataka i informacija „radi implementacije plana destabilizacije unutrašnjih prilika u zemlji“ kako bi bila isprovocirana „nasilna promena“ ustavnog poretka Moldavije.
SIS nije naveo kada su strani državljani ušli u Moldaviju, iz kojih zemalja potiču odnosno za koje države su radili.
Kako je saopšteno, par je sprovodio subverzivne akcije koje uključuju izviđanje „raznih lokacija kraj vladinih zdranja i kritične infrastrukture“, i bio je koordinisan „iz senke, preko grupe individua povezanih sa zavereničkom klikom prekomorskih eksperata za političku tehnologiju i socijalni inženjering“.
SIS je dodala da su strani džravljani aktivno pratili i dokumentovali društvene i političke procese u Moldaviji, uključujući proteste za koje agencija tvrdi da su ih „u glavnom gradu (Kišinjevu) organizovale izvesne političke snage“.
Prošle nedelje nekoliko hiljada antivladinih demonstranata okupilo se u Kišinjevu sa zahtevom da nova vlada u potpunosti pokrije enormno narasle račune za energetske usluge, kao i da prozapadna predsednica države Maja Sandu podnese ostavku.
Protest je organizovao nedavno oformljen Pokret za narod uz podršku proruske Šor partije koja u parlamentu Moldavije ima šest od ukupno 101 poslaničkog mesta.
Maja Sandu je 13. februara optužila Rusiju da je skovala plan za obaranje njene vlade kako bi se Moldavija stavila „Rusiji na uslugu“ i odustala od učlanjivanja u Evropsku uniju.
Sandu je rekla da navodna ruska zavera podrazumeva napade na vladine objekte, uzimanje talaca i druge nasilne akcije koje bi izvele grupe sabotera.
Rusija je odlučno odbacila ove tvrdnje.
Moldavija, siromašna zemlja sa 2,8 miliona stanovnika, graniči se samo sa Ukrajinom i Rumunijom, ali duž granice sa Ukrajinom ima oblast tzv. Pridnjestrovlje, koje je još od 1992. godine defakto nezavisno, i tamo je stacionirano 1.500 ruskih vojnika.
Moldavija je u junu 2022. godine, istog dana kad i Ukrajina, dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.