Moralesu "treba suditi kad se vrati" 1Henin Anjes Foto: Beta-AP

Privremena predsednica Bolivije Henin Anjes smatra da bi njen prethodnik Evo Morales, kada se vrati u zemlju, trebalo da se suoči sa krivičnim postupkom, prenosi Bi-Bi-Si.

Jer, kako navodi Anjes, Morales krši uslove azila imajući u vidu da nastavlja da se bavi politikom. Iako je ranije ove nedelje napustio Boliviju i otišao u Meksiko koji mu je dao politički azil on i dalje „izdaje naredbe“ svojim pristalicama da ne odustaju od borbe.

Moralesu, smatra Anjes, ne bi trebalo dozvoliti da se kandiduje na novim izborima koji bi trebalo da budu održani u roku od tri meseca.

„NJega treba izvesti pred lice pravde. Evo Morales je napustio zemlju na kukavički način. On je svestan činjenice da mora da odgovara pred pravosudnim sistemom zemlje. Prekršio je sve protokole azila jer se otvoreno i dalje bavi politikom, a što nije dozvoljeno kad nekome pružite azil“, kazala je Anjes za Bi-Bi-Si.

Bolivijski narod, istakla je ona, „stekao je ponovo pravo da bira vlast“.

„To je ono što stoji iza ovog haosa. Morales nas je doveo do izbora 20. oktobra i ono što se dogodilo bilo je velika prevara“, rekla je Anjes.

Na ulicama su i dalje protesti Moralesovih pristalica koji izražavaju negodovanje zbog, kako kažu, „vojnog puča“. Pristalice bivšeg lidera sukobile su se i juče sa policijom dok su poslanici lojalni bivšem predsedniku pokušavali da ospore legitimitet imenovanja Anjes. Policija je bacala suzavac da rastera demonstrante koji su se kretali ka predsedničkoj palati u La Pazu. Pojedini demonstranti koristili su drvene i metalne palice kao „oružje“, piše AP.

Najmanje 10 osoba ubijeno je u uličnim sukobima poslednjih dana, a oko vladinih zgrada raspoređeni su pripadnici vojske.

Izjava Anjes da Moralesu treba suditi po povratku u zemlju preti da dodatno podgreje bes Moralesovih pristalica, naročito domorodačkog stanovništva, koje strahuju da će njihova prava biti ugrožena po dolasku nove vladajuće garniture. Tranzicioni kabinet koji je položio zakletvu u sredu uveče ne uključuje nijednog ministra domorodačkog porekla u zemlji gde najmanje 40 odsto populacije pripada jednoj od 36 domorodačkih grupa, piše Gardijan.

„Bolivija ne može da nastavi da se vrti oko tiranina“, kazala je Anjes. U izjavi za medije novopostavljeni ministar unutrašnjih poslova Arturo Muriljo obećao je da će „uloviti“ svog prethodnika Huana Ramona Kintanu, uticajnog Moralesovog saveznika, što je podgrejalo strahovanja od takozvanog „lova na veštice“ protiv članova prethodne administracije.

Distancirajući se od Moralesove politike „socijalizam 21. veka“ novoimenovana šefica diplomatije Karen Longaric kazala je: „ostavljamo za sobom ova vremena u kojima su etnička i klasna ogorčenost koja deli Bolivijce korišćena kao instrument političke kontrole.“

Ovakav komentar je implicitni napad na Moralesa, prvog domorodačkog predsednika zemlje, koji je 2009. promenio ustav da bi zemlju ponovo definisao kao multinacionalnu državu koja je uvela proširena teritorijalna prava autohtonog stanovništva.

Slučajevi nepoštovanja starosedelačkih simbola viđeni ovih dana takođe su pojačali bes među pristalicama Moralesa u Boliviji i širom Latinske Amerike, piše britanski dnevnik. Video snimci na društvenim mrežama koji prikazuju paljenje Viphale – raznobojne zastave domorodačkih naroda sa Anda usko povezanih s Moralesovim poreklom – izveli su hiljade ljudi na ulice.

Jedan policijski šef javno se izvinio pošto je objavljen video snimak na kojem se vidi kako skida simbol domorodačke zastave sa svoje uniforme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari