Ruske vazdušne snage juče su u Siriji bombardovale ciljeve, prema navodima medija, oko gradova Hama i Holms, pošto je sirijski predsednik Bašar Asad zvanično zatražio vojnu pomoć Rusije. Pre toga je gornji dom ruskog parlamenta, Savet Federacije, na zatvorenoj sednici, a posle izlaganja ruskog predsednika Vladimira Putina, jednoglasno odobrio angažovanje ruske vojske u inostranstvu.

Vest su potvrdili i Ministarstvo odbrane RF i ruski predsednik Vladimir Putin. U Moskvi je još jednom podvučeno da će se ruska vojska ograničiti na vazdušnu podršku sirijskim trupama, ali da se u operacije na zemlji neće upuštati. Ipak na Zapadu ne prestaju spekulacije o broju ruskih vojnika koji se u Siriji već nalaze, dok Moskva ne prestaje da tvrdi da se radi isključivo o stručnjacima koji sirijske kolege treba da obuče rukovanju isporučenim ruskim oružjem.

Pošto je ruski predsednik Vladimir Putin u ponedeljak pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija pledirao za stvaranje međunarodne koalicije za globalnu borbu protiv terorizma i ekstremizma koja bi delovala samo uz saglasnost Saveta bezbednosti i legalne vlasti na čijoj teritoriji se dejstva odvijaju, odmah je postavljeno pitanje da li će Rusija za sirijsku akciju svoje vojske tražiti odobrenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Neće, da se zaključiti iz odgovora Sergeja Ivanova, šefa administracije ruskog predsednika koji je o najnovijem razvoju događaja upoznao javnost i medije.

„Da bi zahtevi međunarodnog prava bili ispunjeni, potrebno je da se ispuni jedan od dva uslova: ili rezolucija Saveta bezbednosti OUN, ili molba te države, na čijoj teritoriji se izvode udari, da joj se pruži pomoć“, rekao je Ivanov. Zvaničnom molbom sirijskog predsednika za pomoć, zahtevi međunarodnog prava su ispunjeni, zaključio je on.

Sergej Ivanov je objasnio da se ruska vojska u Siriji ne angažuje kako bi Rusija postigla neke spoljnopolitičke ciljeve, kako joj neki spočitavaju, nego isključivo u cilju zaštite nacionalnih interesa.

„Broj građana Rusije i doseljenika iz Zajednice nezavisnih država koji, na veliku žalost, pristupaju terorističkoj organizaciji Islamska država raste ne iz dana u dan, nego iz časa u čas… Deo njih se već vratio na teritoriju Ruske Federacije. I lako je pretpostaviti da će se oni i dalje vraćati na našu teritoriju. Na taj način celishodno je da se deluje preventivno i da se deluje na dalekim granicama umesto da se s problemom sudarimo ovde u Rusiji. Eto to je ključno“, rekao je Ivanov.

Među pripadnicima Islamske države značajan je broj (oko 12.000) iz Rusije, pre svega građana Dagestana i Čečenije, ne spore ni zapadni mediji, a među ruskim motivima za angažman u Siriji prepoznaju i opasnost od širenja delovanja džihadista na Severni Kavkaz.

Prema prvim reakcijama američke ambasade u Moskvi i intervjuu koji je za CNN juče, pre ruske intervencije, dao američki državni sekretar DŽon Keri moglo se zaključiti da su, pri svom njujorškom susretu iza zatvorenih vrata, američki predsednik Barak Obama i ruski predsednik Vladimir Putin, postigli detaljnije dogovore nego što se prema onome što je procurilo u medije prvobitno dalo zaključiti.

Ministar odbrane SAD Ešton Karter još u utorak je objavio da je izdao naređenje svim potčinjenima da „otkriju linije veze s Rusijom u Siriji“.

„Kontakti sa ruskom stranom će se održavati kako bi se sprečile greške i pogrešne ocene situacije u Siriji i osigurala bezbednost silama antiterorističke koalicije“, preneli su mediji izjavu pres-sekretara Pentagona. Kada će ova koordinacija tačno početi nije precizirano.

Američki državni sekretar DŽon Keri juče je u intervjuu CNN-u objavio da su SAD redefinisale svoj odnos prema Bašaru Asadu. On je rekao da SAD smatraju da prenos vlasti u Siriji treba da bude „uređen i kontrolisan“ kako ne bi došlo do „vakuma i eksplozije“ koji bi Siriju lišili društvenog života.

Keri je odbacio prigovore da je Rusija saterala SAD u ćošak. Naprotiv, rekao je on, predlozima i aktivnostima Vladimira Putina „pojavilo se više mogućnosti“ za rešenje sirijskog konflikta, a Putinu će novi angažman, po njegovom mišljenju, značajno iskomplikovati život.

„Jer, ukoliko on stane na stranu Asada, Irana i Hezbolaha, to će mu doneti veoma ozbiljne probleme sa sunitskim državama u regionu. A to znači da on može postati cilj sunitskih mudžahedina“, rekao je Keri i dodao da je rešenje nemoguće naći bez uključivanja sunita i da su se SAD i Rusija saglasili da se to mora desiti „u razumnom vremenskom roku“, ali nije precizirao o kome je roku reč.

Američka ambasada u Moskvi je na jučerašnje vojne odluke i angažman Moskve u Siriji, kako su preneli ruski mediji, kratko saopštila da su se predsednici SAD i Rusije dogovorili da imaju zajednički interes u borbi sa Islamskom državom i o razmeni informacija među vojskama kako bi se izbegli nesporazumi između delova koalicije i Rusije.

Reakcije na rusku intervenciju – protivrečne

Prema vesti Frans presa, koju prenose ruski mediji, državni sekretar SAD Džon Keri telefonom je upozorio ruskog kolegu Sergeja Lavrova da udari ruske vojske u Siriji „protivreče uveravanjima Moskve da je zainteresovana za razrešenje konflikta i ne pomažu da se on reši“. Da je do telefonskog razgovora došlo potvrdila je i ruska strana, ali bez iznošenja detalja.

Francuski premijer Manuel Vals je saopštio da će Francuska nastaviti samostalno da nanosi udare po pozicijama Islamske države „onoliko, koliko bude bilo potrebno“. Francuska svoj stav o sirijskom predsedniku Bašaru Asadu nije promenila.

Italijanski premijer Mateo Renci izbegao je direktan odgovor na pitanje o ruskim udarima u Siriji, ali je podsetio da je Italija uvek smatrala da je krajnje važno učešće Rusije u rešavanju bliskoistočnih i sredozemnih problema.

„Odluka o upućivanju vojske i davanje ruskom predsedniku ovlašćenja da upućuje vojsku u bilo koju državu na svetu korak je ka uništenju globalnog svetskog sistema bezbednosti“, rekao je ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozvao je Rusiju na konstruktivnost i izjavio da nikakva nova dejstva ne bi trebalo da ulaze u konflikt sa naporima SAD u borbi sa islamskom državom, saopštio je predstavnik NATO.

Patrijarh Moskovski i cele Rusije Kiril ocenio je da je upotreba vojno-vazdušnih snaga Rusije protiv boraca Islamske države odgovorna: doprineće postizanju mira i pravičnosti u regionu.

SAD: Ne povlačimo avione iz Sirije

Stejt department je juče saopštio da je zvanični ruski predstavnik u Bagdadu obavestio SAD o početku ruskih vojnih operacija u Siriji i zamolio SAD da povuku svoje avione iz sirijskog vazdušnog prostora, što je Pentagon odbio.“Koalicija na čelu sa SAD nastavila je letove nad Irakom i Sirijom kako je planirano, a radi nanošenja štete i uništenja Islamske države“, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari