Na osnovu do sada prebrojanih važećih glasačkih listića za Gradsku listu Mostara, u vođstvu je Koalicija za Mostar koja je je dobila 13.992 glasa.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine saopštila je da je odziv birača na redovnim biračkim mestima do 19 sati bio 55 odsto, odnosno glasalo je 52.865 birača.
Sledi HDZ koji je dobio 10.325 glasova. BH blok (SDP, Naša stranka) – 3.972 glasa, Hrvatska republikanska stranka – 2.247 glasova, Ostajte ovde – Zajedno za naš Mostar – 1.291, HDZ 1990 – 679 glasova, Platforma za progres – 610, Nezavisna lista Pravo na grad – 471 glas, Prva mostarska partija – 273, Mostar moj dom (HSP, HSP BiH, HKDU, Hrast) – 242 glasa, prenosi N1.
Rezultati su bazirani na malom broju prebrojanih glasova i nezvanični su.
U 19 časova u Mostaru su zatvorena biračka mesta, na kojima su građani posle 12 godina birali lokalnu vlast.
Brojni građani i građanke Mostara glasali su odmah po otvaranju birališta. NJihova mišljenja i očekivanja su podeljena, ali većina ih očekuje da će se stvari promeniti na bolje, prenosi Kliks.ba.
Posmatračima srpske liste „Ostajte ovdje – zajedno za naš Mostar“ ujutro nije dozvoljeno da uđu na više biračkih mesta na lokalnim izborima u Mostaru, potvrđeno je Srni iz Izbornog štaba liste „Ostajte ovdje“.
Oni su naveli da im je rečeno da ne mogu da uđu zbog poštovanja epidemioloških mera.
Predsednik Gradske izborne komisije Hilmo Đidelija izjavio je da je upoznat sa problemom na biralištu u mestu Vrapčići, a da je posmatrače uputio da podnesu prigovor, a predsednicima biračkih odbora dao preporuku da svi posmatrači budu pušteni na biračka mesta.
„Koordinator izbornog procesa pozvao je predsednike biračkih odbora i dao preporuku da se svi posmatrači puste na biračka mesta“, naveo je Đidelija, prenosi RTRS.
Koalicija „Pod lupom“ koja je pratila izborni proces u Mostaru, saopštila je da su zabeležena odstupanja u broju birača na 142 od 150 biračkih mesta.
„Od CIK-a smo dobili listu biračkih mesta s lokacijama i brojem birača. Prema trenutnim informacijama, broj registrovanih birača koji su na tom izvodu razlikuje se od realnog stanja. Razlika je u više hiljada birača, broj birača je manji za 4.000 u odnosu na listu koju je dostavio CIK“, izjavio je na konferenciji za novinare Dario Jovanović, projekt koordinator „Koalicije pod lupom“.
On je ocenio je da razlozi za to mogu biti brojni, ali da nije moguće da je u pitanju slučajna greška.
Prema podacima Koalicije „Pod lupom“, 4,2 odsto biračkih mesta nije bilo uređeno prema instrukcijama CIK-a, odnosno nisu bila u skladu sa smernicama o prevenciji kovida 19.
Ovi izbori će biti odlučujući za novu lokalnu vlast u gradu koji je simbol dubokih etničkih podela u BiH, 25 godina posle rata.
Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, za izbore se prijavilo 38 političkih partija i devet nezavisnih kandidata.
Glavna bitka vodi se između izborne liste HDZ BiH i liste „Koalicije za Mostar“, koju čine stranke okupljene oko Stranke demokratske akcije (SDA). Prvi put na izbore je izašla srpska lista „Ostajte ovde – zajedno za naš Mostar“, koju čine SNSD i SDS. Tu koaliciju podržala je i Srpska pravoslavna crkva.
Poslednji put u Mostaru su izbori održani 2008. godine, a, kako podseća RTS, sve se zakomplikovalo dve godine kasnije, kada je Ustavni sud BiH poništio posebna pravila za Mostar koja je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun.
Iako je Parlament BiH naredio da se donesu izmene Izbornog zakona BiH u delu koji se odnosi na Mostar, dogovor o tome nikada nije postignut.
Krajem oktobra 2019. godine je Evropski sud za ljudska prava naredio Parlamentu BiH da u roku od šest meseci omogući održavanje lokalnih izbora 2020. ili će to uraditi Ustavni sud BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.