Može da otkrije rakete na dva načina: Šta je THAAD, moćni američki protivraketni sistem koji stiže u Izrael? 1foto: Shutterstock/Naeblys

Odbrambeni sistem THAAD je jedno od najmoćnijih protivraketnih oružja američke vojske, sposobno da presreće balističke rakete na dometima od 150 do 200 kilometara i sa skoro savršenom stopom uspeha tokom testiranja.

Koristeći kombinaciju naprednih radarskih sistema i presretača, THAAD (skraćenica od Terminal High-Altitude Area Defense) je jedini američki odbrambeni sistem protivraketnih raketa koji može da angažuje i uništi balističke rakete kratkog, srednjeg i srednjeg dometa unutar ili izvan atmosfere tokom njihove terminalne faze leta, piše CNN.

THAAD presretači su kinetički, što znači da uklanjaju nadolazeće mete sudarajući se sa njima, a ne eksplodiraju u blizini dolazeće bojeve glave, prenosi N1.

Prema izveštaju Kongresne istraživačke službe, američka vojska ima sedam THAAD baterija, od kojih se svaka sastoji od šest lansera na kamionima – sa po osam presretača – moćnog radarskog sistema i komponente za kontrolu vatre i komunikacije.

Jedna od tih baterija se sada šalje u Izrael kako bi se ojačala njegova već impresivna sposobnost da se suprotstavi nadolazećim projektilima „nakon neviđenih napada Irana na Izrael 13. aprila i ponovo 1. oktobra“, navodi Pentagon.

Ali da bi to uradio, potrebne su mu američke „čizme na tlu zemlje“.

Američka vojska će poslati oko 100 vojnika u Izrael da upravljaju baterijom, navodi Pentagon.

Iran je obavestio SAD da će uzvratiti na svaki novi napad Izraela, rekao je izvor u Teheranu za CNN u subotu.

Preko širokog sistema komande i kontrole, THAAD baterije mogu da komuniciraju sa nizom američkih protivraketnih sistema, uključujući sisteme Idžis (Aegis) – koji se obično nalaze na brodovima američke mornarice – i sisteme raketne odbrane Patriot koji su dizajnirani da presreću ciljeve manjeg dometa.

Ti drugi sistemi protivraketne odbrane su brojniji od THAAD-a, što ilustruje važnost koju Bajdenova administracija pridaje raspoređivanju ove baterije u Izrael.

THAAD može brzo da bude raspoređen teretnim avionima američkog ratnog vazduhoplovstva kao što su C-17 i C-5, ali Pentagon nije rekao kada će biti aktivan u Izraelu.

Šta THAAD čini tako preciznim?

Ono što THAAD čini tako preciznim je radarski sistem koji mu daje informacije o ciljevima – radar Vojne mornarice/Transportable Radar Surveillance, ili AN/TPI-2.

Radarski sistem, koji se može postaviti sa raketnom baterijom ili već biti postavljen na brodovima američke mornarice ili na drugim instalacijama, može da otkrije rakete na dva načina.

Konfigurisan je da uhvati i prati ciljeve na dometima do 3.000 kilometara, dok je u svom terminalnom režimu usmeren prema gore kako bi saznao ciljeve tokom spuštanja raketa, prema Projektu protivraketne odbrane.

Iran je udaljen oko 1.700 kilometara od Izraela.

THAAD ne bi delovao sam ni u kakvoj odbrani Izraela, već kao kao dodatno „odvraćanje“ od napada, rekao je vojni analitičar CNN-a Sedrik Lejton, bivši pukovnik američkog vazduhoplovstva.

„Kada bude postavljen, to će zapravo dodati sloj postojećoj izraelskoj vazdušnoj i protivraketnoj odbrani“, rekao je Lejton.

Proizvodni modeli sistema THAAD nikada nisu propustili da presretnu nadolazeće mete tokom testiranja, prema Projektu raketne pretnje u Centru za strateške i međunarodne studije.

Šta je sa drugim izraelskim protivraketnim sistemima?

Izrael već ima više protivraketnih sistema dizajniranih da obaraju dolazeće projektile.

Davidova praćka (David’s Sling), zajednički projekat izraelskog naprednog odbrambenog sistema RAFAEL i američkog odbrambenog giganta Rejteon (Raytheon), koristi kinetičke presretače Staner (Stunner) i Skajceptor (SkyCeptor) za uklanjanje ciljeva udaljenih čak 300 kilometara.

Iznad Davidove praćke su izraelski sistemi Strela 2 i Strela 3, koji su razvijeni zajedno sa Sjedinjenim Državama.

Strela 2 koristi fragmentacione bojeve glave za uništavanje dolazećih balističkih projektila u njihovoj terminalnoj fazi – dok „rone“ prema svojim ciljevima – u gornjim slojevima atmosfere.

U međuvremenu, Strela 3 koristi tehnologiju hit-to-kill za presretanje nadolazećih balističkih projektila, kao što THAAD može da uradi.

Kada su ispaljene rakete na najnižem nivou, sa njima se bori Gvozdena kupola, koji se sastoji od 10 baterija od kojih svaka ima tri do četiri manevarska bacača raketa.

Ovo nije prvi put da Vašington šalje THAAD bateriju Izraelu. Jedan je poslat 2019. na testiranje.

Na drugim mestima, američki rivali, pre svega Kina, takođe su pažljivo pratili raspoređivanje THAAD-a.

Raspoređivanje THAAD baterije u Južnoj Koreji 2017. godine, dok su pretnje balističkim projektilima iz Severne Koreje jačale, izazvalo je žestoko protivljenje Pekinga, čiji su stručnjaci bili zabrinuti da bi moćni radar mogao da se koristi za špijuniranje aktivnosti unutar Kine.

SAD su takođe rasporedile THAAD na Gvam, kako bi zaštitile vitalne američke vojne baze na pacifičkom ostrvu od mogućih pretnji balističkim projektilima iz Severne Koreje ili Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari