Predsednik SAD na putu ka Izraelu, Jordan mu otkazao posetu": Može li Bajden da utiče na Netanjahua?" 1Foto: EPA-EFE/Samuel Corum / POOL

Napad na baptističku bolnici u Gaza koja je služila i kao sigurno utočište od napada za majek i decu bacila je mračnu senku na skoru posetu predsednika Džoa Bajdena regionu, piše Gardijan.

Jordan je kasno u utorak otkazao samit u Amanu na kojem je Bajden trebalo da razgovara sa kraljem Abdulahom, egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom al-Sisijem i predsednikom Palestinske uprave Mahmudom Abasom.

Otkazivanje je usledilo kada je američki predsednik već kretao iz Vašingtona u Izrael na razgovore sa Benjaminom Netanjahuom.

Ministarstvo zdravlja Gaze, kojim upravlja Hamas, tvrdi da je više od 500 ljudi ubijeno u bolnici, što će, ako se potvrdi, predstavljati najsmrtonosniji pojedinačno bombardovanje od svih pet ratova koje su Izrael i Hamas vodili oko Gaze.

Zvaničnik civilne odbrane Gaze rekao je da je u eksploziji poginulo više od 300 ljudi.

Hamas je za eksploziju okrivio izraelske snage, dok je izraelska vojska saopštila da je bolnica pogođena raketnim baražom koju je pokrenula palestinska militantna grupa Islamski džihad. Islamski džihad je takođe negirao odgovornost.

U izjavi kasno u utorak, Bajden je rekao da je „ogorčen“ zbog eksplozije u bolnici i da je uputio svoj tim za nacionalnu bezbednost da prikupi informacije o tome šta se tačno dogodilo.

Eksplozija u bolnici postala je gromobran za gnev širom regiona, što je izazvalo proteste širom Bliskog istoka.

Jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi rekao je za Al Džaziru da je planirani samit sa Bajdenom otkazan jer „nema svrhe razgovarati o bilo čemu osim o zaustavljanju rata“.

Safadi je rekao da će sastanak biti održan u vreme kada bi se strane mogle dogovoriti da okončaju „rat i masakre protiv Palestinaca“, okrivljujući Izrael svojom vojnom kampanjom da je gurnuo region na „ivicu ambisa“.

Bela kuća je kasnije izdala saopštenje u kojem se kaže: „Nakon konsultacija sa kraljem Jordana Abdulahom II i u svetlu dana žalosti koje je najavio predsednik Palestinske uprave Abas, predsednik Bajden će odložiti svoje putovanje u Jordan i planirani sastanak sa liderima iz regiona“.

Abas se ranije povukao sa sastanka, nakon što je proglasio trodnevnu nacionalnu žalost. Portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je novinarima za Air Force One da je „odluka da se ne ide u Jordan bila obostrana“.

Kirbi je dodao da je Bajden planirao da razgovara sa Sisijem i Abasom telefonom.

Tokom boravka u Tel Avivu predsednik SAD će razgovarati sa Netanjahuom i njegovim ratnim kabinetom, i izraelskim predsednikom Isakom Herzogom, kao i sa radnicima izraelske hitne pomoći i članovima porodica žrtava i talaca napada Hamasa.

Jordanski kralj Abdulah je upozorio da je odgovor Izraela posle smrtonosnog napada Hamasa 7. oktobra u kojem je ubijeno i povređeno više od 1.300 Izraelaca prevazišao pravo na samoodbranu na kolektivno kažnjavanje palestinskih civila.

Postojala je nada da će Bajdenov put u Izrael pomoći da se obuzdaju izraelske vojne operacije u Gazi, koja je pod stalnim bombardovanjem i bez vode, hrane i medicinskih zaliha. UN kažu da je više od 3.000 Palestinaca ubijeno u danima od napada Hamasa.

Širom Zapadne obale izbili su protesti nakon eksplozije u bolnici, a u Ramali, sedištu palestinskih vlasti, demonstranti su bacali kamenje na palestinske bezbednosne snage koje su pucale na masu šok granatama.

Izliv gneva protiv Izraela takođe je podstakao veliki skup u utorak u blizini izraelske ambasade u Amanu u Jordanu, gde je policija upotrebila suzavac da rastera nekoliko hiljada demonstranata koji su uzvikivali slogane podrške Hamasu i zahtevali od vlade da zatvori ambasadu i raskine mirovni sporazum sa Izraelom.

Mirovni sporazum Jordana sa Izraelom je veoma nepopularan među mnogim građanima.

Libanski Hezbolah koga podržava Iran pozvao je na „dan besa“ koji bi se poklopio sa Bajdenovim dolaskom u region. Nakon poziva Hezbolaha, stotine demonstranata sukobilo se sa libanskim snagama bezbednosti ispred američke ambasade u blizini Bejruta.

Čak i pre eksplozije u bolnici u Gazi, poseta je bila kocka za Bajdena u smislu njegovog međunarodnog ugleda i njegovog domaćeg položaja pre izborne godine. SAD su verovale da su sklopile humanitarne sporazume sa Netanjahuovom vladom u poslednja dva dana, ali oni nisu urodili plodom.

Kao uslov za Bajdenovu posetu, Izrael je pristao na humanitarni paket koji je uključivao koridore u Gazi za snabdevanje pomoći i bezbedne oblasti za palestinske civile. Ali uoči njegovog dolaska, granica sa Egiptom, gde je pomoć gomilana, ostala je zatvorena.

Konvoji kamiona koji prevoze hitnu hranu i medicinsku opremu čekaju na egipatskoj strani granice sa Gazom da se otvori prelaz u Rafi, dok Palestinci sa stranim državljanstvom čekaju na drugoj strani da napuste enklavu. Egipat kontroliše granicu, ali zahteva dogovor Izraela o tome šta i kome je dozvoljeno da prođe kroz nju.

Do utorka uveče, kapija još uvek nije bila otvorena, ali su granični prelaz i obližnja urbana područja pogođeni vazdušnim napadima. Najmanje 49 Palestinaca ubijeno je u izraelskim napadima koji su pogodili kuće u Rafi i Kan Junisu, saopštilo je ministarstvo unutrašnjih poslova Gaze.

Kirbi je rekao da će Bajden iskoristiti svoju posetu da podstakne slučaj za hitnu humanitarnu podršku ljudima u Gazi.

„Želimo da vidimo da se to može održati – hrana, voda, očigledno, struja, lekovi – sve ono što će ljudima u Gazi i dalje biti potrebno dok se ovaj sukob nastavlja“, rekao je on.

Kancelarija UN za ljudska prava osudila je „užasne izveštaje“ o ubijanju civila u južnoj Gazi gde su im izraelske vlasti rekle da beže radi sopstvene bezbednosti. Portparol kancelarije Ravina Šamdasani apelovao je na Izrael da izbegava „neselektivne ili nesrazmerne napade“.

Upitan o vazdušnim napadima na Rafa, portparol izraelske vojske, potpukovnik Ričard Heht, rekao je u utorak: „Kada vidimo metu, kada vidimo da se nešto kreće što je Hamas, vodimo računa o tome. To je tako jednostavno.“

Izrael je delimično obnovio vodosnabdevanje južne Gaze, ali UN su saopštile da to čini samo četiri odsto normalnog protoka na teritoriju. Nedostatak čiste vode i prisustvo leševa ispod ruševina izazvali su strah od epidemije. Bolnice su u kolapsu u nedostatku struje i goriva za generatore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari