Mugabe dobija deset miliona dolara i imunitet 1foto: foNet/AP

Robert Mugabe i njegova supruga Grejs dobiće najmanje deset miliona dolara zahvaljujući ugovoru koji je doskorašnji predsednik Zimbabvea potpisao pre nego što je u utorak prošle nedelje podneo ostavku.

Gardijan piše da još uvek nije poznato koliki će tačno biti iznos, ali prema rečima jednog zvaničnika iz stranke Zanu-PF to neće biti manje od deset miliona dolara.

Isti zvaničnik kaže i da će Mugabe, kojem je zagarantovan imunitet od gonjenja kao i to da neće biti preduzete nikakve mere protiv poslovnih interesa njegove porodice, dobiti „isplatu u kešu od pet miliona dolara“ odmah, dok će mu ostatak biti isplaćivan tokom narednih meseci. Bivšem predsedniku, starom 93 godine, sve do smrti će biti isplaćivana i plata od 150.000 dolara, a od tada će polovinu ovog iznosa dobijati njegova 52-godišnja supruga, poznata po svojoj ekstravaganciji i pohlepi. Mugabe i bivša prva dama će moći da ostanu u svojoj raskošnoj kući poznatoj pod imenom „Plavi krov“ u Harareu. Država će im plaćati za medicinsku negu, osoblje u domaćinstvu, bezbednost i putovanja u inostranstvo.

Nakon Mugabeove vladavine duge 37 godina, Zimbabve je ostao u ogromnim dugovima, valuta je bezvredna, narod je znatno osiromašen, a stopa nezaposlenosti je, prema procenama, veća od 80 odsto. Putevi su veoma loši, mnoge ruralne zajednice nemaju struju, obrazovanje je na najnižem nivou, a zdravstvena zaštita skoro da ne postoji. Očekivani životni vek u zemlji je 60 godina, što je među najnižim na svetu. Mugabe je podneo ostavku posle niza događaja koji su započeli 6. novembra, kada je on smenio potpredsednika Zimbabvea Emersona Mnangagvu, jednog od svojih najbližih saradnika tokom više decenija. Vojska je u noći između 14. i 15. novembra preuzela kontrolu nad zemljom i stavila Mugabea u kućni pritvor. On je podneo ostavku 21. novembra, nakon velikog pritiska vojske, vladajuće partije Zanu-PF i građana. Mnangagva je u petak postao predsednik Zimbabvea.

Opozicioni političari su kritikovali ugovor koji je potpisao bivši predsednik. „Mi nismo učestvovali u bilo kakvom dogovoru sa Mugabeom i smatramo da je svaki ugovor po kojem on treba da dobije novac ili bilo šta drugo neustavan. Po ustavu, Mugabe je bivši predsednik i nema pravo na imunitet od krivičnih ili građanskih prekršaja koje je počinio dok je bio na vlasti. U Zanu-PF stranci oni mogu jedni drugima da odobravaju imunitet ali zakon to ne odobrava“, rekao je Daglas Mvonzora, generalni sekretar glavne opozicione stranke Pokret za demokratske promene. Temba Mlisva, nezavisni član parlamenta, kaže da „ne postoji zemlja koja bi volela da vidi da njen bivši predsednik živi u siromaštvu“, ali da lideri treba da shvate kada nisu uračunljivi.

Grejs Mugabe, koja se za predsednika udala 1996. godine, u Zimbabveu je dobila nadimak Guči Grejs zbog sklonosti ka neumerenom rasipništvu. Ona je nedavno kupila nekretnine i luksuzne automobile u vrednosti od više miliona dolara. NJen najstariji sin iz braka sa Mugabeom, Belarmin Čatunga, nedavno je izazvao bes Zimbaveanaca pošto je na društvene mreže postavio video-snimak na kojem se vidi kako u poznatom noćnom klubu u Johanesburgu bocom šampanjca od 200 funti preliva sat vredan preko 45.000 funti, hvaleći se pritom kako „tata upravlja celom zemljom“.
Ugovor koji je Mugabe potpisao obuhvata i njegove najšire poslovne interese, koji uključuju niz farmi za proizvodnju mleka i mlečnih proizvoda, kao i interese njegove šire familije. „Ništa od toga što je u njihovom vlasništvu neće biti zaplenjeno ili na bilo koji način ugroženo“, rekao je jedan zvaničnik koji je učestvovao u sklapanju dogovora i dodao da je Mugabe kasnio sa podnošenjem ostavke zbog poteškoća da se sastavi ceo spisak njegove imovine koju je trebalo pokriti ugovorom. Najstariji sin Grejs Mugabe iz njenog prvog braka, Rasel Goreraza, ima velikog udela u unosnoj rudarskoj industriji u Zimbabveu, a u septembru je zabeleženo da je uveo dva rols rojsa. Jedan Mugabeov rođak je potvrdio da je i on „pokriven“ ugovorom koji je bivši predsednik potpisao i da neće napustiti Zimbabve.

Mnangagva, koji je decenijama bio Mugabeov veran suradnik, pozvao je građane Zimbabvea da ne preduzimaju nikakav oblik „osvetoljubive odmazde“ i u svom govoru prilikom inauguracije hvalio „ogroman doprinos“ koji je ostvario bivši predsednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari