Mun dobio "smislene" ustupke od Trampa 1Foto: FoNet/AP

Južnokorejski predsednik Mun Đein je okončao posetu Sjedinjenim Američkim Državama tokom koje je imao „produktivne razgovore“ sa predsednikom Donaldom Trampom o načinima za okončanje programa nuklearnog naoružanja Severne Koreje i jačanja savezništva između Seula i Vašingtona.

Tokom prvog putovanja u inostranstvo od stupanja na dužnost 10. maja, iskusni liberalni političar Mun je, prema ocenama u Seulu, ostvario možda i više.

Glavni cilj samita je, ukazuju južnokorejski zvaničnici, bila izgradnja snažnog poverenja između dvojice predsednika čiji se mandati vremenski uveliko preklapaju. „Tokom dvodnevnih razgovora oni su sigurno izgradili uzajamno poverenje u procesu koji je značajno nadmašio naša očekivanja“, kazao je jedan Munov saradnik.

Prema izveštajima iz Seula, Mun je, takođe, dobio smislene ustupke od Trampa koji je ranije uslovljavao obnovu dijaloga sa Severnom Korejom tek pošto tamošnji režim u potpunosti razgradi svoje nuklearne mogućnosti. Tramp je u zajedničkom saopštenju posle razgovora u Beloj kući u petak, „podržao težnju predsednika Muna da obnovi međukorejski razgovor o određenim pitanjima, među njima i humanitarnim“. Predsednici su se složili da nastoje na „faznoj“ denuklearizaciji Severne Koreje. To bi, po Munu, možda dozvolilo angažovanje sa Severnom Korejom, pošto bi ona okončala svoj nuklearni program. Delimično bi se to angažovanje Seula i Vašingtona odnosilo na diskusiju o dobiti po Severnu Koreju za pomenuto zamrzavanje i denuklearizaciju. „Koristićemo sankcije i dijalog“, poručio je predsednik Mun.

Šefovi dve države za koje se smatra da su najbliži saveznici u Aziji saglasili su se i da ojačaju zajedničko odvraćanje Severne Koreje. „Samo snažna bezbednost može učiniti mir mogućim“, kazao je Mun. Tramp je pak zatražio od „regionalnih sila i svih odgovornih nacija da nam se pridruže u sprovođenju sankcija i zahtevu da severnokorejski režim izabere bolji put – a učini to što pre – i bolju budućnost za svoj narod koji dugo pati“.

„Severnokorejska diktatura se ne stara o bezbednosti i sigurnosti svojih ljudi ili suseda, niti poštuje ljudski život – što se neprestano potvrđuje“, rekao je predsednik SAD. U Seulu zvaničnici i analitičari ocenjuju da je sa formalnom podrškom predsednika Trampa, Mun dobio podsticaj za svoja nastojanja da poboljša odnose između dve Koreje. Predsednici su, naime, u zajedničkom saopštenju naglasili da vrata za dijalog sa Severnom Korejom ostaju otvorena „u skladu sa odgovarajućim okolnostima“. Tramp je, takođe, pozdravio „vodeću ulogu“ Južne Koreje u stvaranju uslova za miroljubivo ujedinjenje dve države na istočnoazijskom poluostrvu.

Značajnim dostignućem samita se smatra i što je saglasnošću dva predsednika umanjena zabrinutost o mogućim razlikama u pristupu dve države prema Severnoj Koreji. Naime, postojala su mišljenja u Seulu i Vašingtonu kako bi rešenost Južne Koreje da budu obnovljeni razgovori sa Severom, može potkopati međunarodne sankcije protiv režima u Pjongjangu. „No, sporazum na samitu je raspršio takvo gledište i postavio osnovu da Munova administracija sa više samopouzdanja sprovodi svoju politiku prema Severnoj Koreji“, kazao je jedan anonimni južnokorejski zvaničnik, a prenela državna novinska agencija Jonap.

U Vašingtonu je Ken Guz, stručnjak za Severnu Koreju pri Centru za pomorske analize (CAN), kazao kako će budućnost pokazati „da li će Munu samit sa Trampom poslužiti kao zamajac u odnosu na Pjongjang ili će možda trebati dodatna privrženost Vašingtona. Tramp će podržavati ukoliko bude napretka. Ishod samita, takođe, predstavlja Munu oslonac u odnosima sa Pekingom“, kazao je Guz imajući u vidu značaj Narodne Republike Kine, glavnog saveznika Severne Koreje u rešavanju situacije na poluostrvu.

Razgovori Muna i Trampa su, međutim, ukazali i na moguće probleme u bilateralnim ekonomskim odnosima, na koje predsednik SAD veoma polaže pažnju u svojoj spoljnoj politici. SAD godinama imaju veliki deficit u razmeni sa Južnom Korejom koji je 2016. premašio 17 milijardi dolara, sudeći prema podacima Kancelarije trgovinskog predstavnika SAD.

Tramp je natuknuo ponovne pregovore za sporazum o slobodnoj trgovini (FTA) između dve države pošto je postojeći „težak“ za SAD. Južnokorejski zvaničnici su to odbacili navodeći Munov predlog da zajednički bude proučen ishod FTA zaključenog 2012. U zajedničkom saopštenju su, pak, dvojica predsednika samo rekli da će se zalagati za „ravnopravne uslove“.

U međuvremenu su predstavnici južnokorejskih firmi koji su pratili Muna najavili plan da narednih pet godina u SAD zajednički ulože 12,8 milijardi dolara. Kako bi dodatno smirili Vašington, južnokorejski zvaničnici su saopštili da planiraju kupovinu prirodnog gasa iz Aljaske vrednog 25 milijardi dolara. Tramp je odmah odgovorio kako će to smanjiti deficit SAD. No, Skot Snajder, glavni analitičar za Koreju pri njujorškom Savetu za spoljne poslove, smatra da će američki trgovinski deficit ostati ozbiljno područje neslaganja između dve države.

Pomenuti Guz je, pak, objasnio kako je Trampu važno da sa Seulom ponovo budu otvoreni pregovori o FTA i većem učešću Južne Koreje u pokrivanju troškova tamošnjeg boravka američkih trupa. „Ukoliko Tramp bude mogao da pokaže domaćoj javnosti da zaključuje dobar sporazum po tim pitanjima sa Južnokorejcima, to će mu biti prilika da podrži Munov pristup prema Severnoj Koreji“, objasnio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari