Muslimani širom Evrope bore se sa „zabrinjavajućim talasom“ rasizma koji je delimično podstaknut „dehumanizujućom antimuslimanskom retorikom“, navodi vodeća agencija EU za ljudska prava, pozivajući se na istraživanje u kojem je gotovo polovina muslimanskih ispitanika izjavila da su nedavno doživeli diskriminaciju, prenosi Gardijan.
Istraživanje koje je danas objavila Agencija EU za fundamentalna prava (FRA), sprovedeno je na 9.600 muslimana u 13 država članica a pokazalo je da se rasizam i diskriminacija provlače kroz većinu aspekata njihovih života.
Ljudi su prijavili da su deca maltretirana u školi, da imaju nejednak pristup mogućnostima za posao te da se suočavaju sa predrasudama kada je u pitanju iznajmljivanje ili kupovina domova.
Iako je istraživanje završeno i pre prošlogodišnjeg napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023, koji su doveli do žestokih represalija na Gazu, bečka agencija je saopštila da informacije organizacija civilnog društva i nacionalnih vlasti sugerišu da je broj incidenata protiv muslimana nastavio da raste od tada.
„Svedoci smo zabrinjavajućeg porasta rasizma i diskriminacije muslimana u Evropi“, rekla je direktorka agencije Sirpa Rautio.
„Ovo je podstaknuto sukobima na Bliskom istoku, a pogoršava ga dehumanizirajuća antimuslimanska retorika koju vidimo širom kontinenta“.
FRA je, razgovarajući sa muslimanima u Austriji, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Luksemburgu, Holandiji, Španiji i Švedskoj, otkrila da je 47 odsto ispitanika prijavilo da je iskusilo rasizam pet godina pre 2022. u odnosu na 39 odsto u 2016.
„Ono što vidimo jeste da se situacija vezano za odnos prema muslimanima pogoršava“, rekla je Vida Beresnevičiute, koautorka istraživanja.
„Postaje sve komplikovanije živeti kao musliman u EU“.
Čini se da su stope prijavljene diskriminacije usko povezane sa usponom krajnje desnice.
U Austriji, gde se nacistički osnovana antiimigraciona Partija slobode (FPO) nedavno pojavila kao stranka sa najviše glasova, 71 odsto muslimana je prijavilo nedavna iskustva rasizma.
U susednoj Nemačkoj, gde je antiimigraciona Alternativa za Nemačku u stalnom porastu, 68 odsto prijavilo je diskriminaciju.
U 13 ispitanih država članica, 39 odsto muslimana je prijavilo diskriminaciju na tržištu rada, a 41 odsto radi na poslovima za koje su bili prekvalifikovani.
Trećina ispitanika (35 odsto) izjavila je da im je onemogućena kupovina ili iznajmljivanje kuće zbog diskriminacije, u odnosu na 22 odsto u 2016.
„Pojave su sveprisutne i uporne“, rekla je Beresnevičjute. „Obim je ogroman.“
Posledice ovog rasizma bile su široke i dugotrajne. Vjerovatnije je da će muslimani živeti u siromaštvu, biti nagurani u pretrpane stambene jedinice i 2,5 puta veća vjerovatnoća da će imati privremene ugovore. Ispitanici muslimani imali su tri puta veće šanse da rano napuste školu nego opšta populacija širom EU.
Posebno zabrinjavajuća su bila iskustva mladih muslimana, rekla je Beresnevičjute. Više od polovine muslimana rođenih u Evropi (55%) reklo je da su se osećali rasno diskriminisanim kada su tražili posao u poslednjih pet godina, sugerišući da nisu tretirani jednako uprkos tome što imaju iste jezičke sposobnosti i kvalifikacije.
„To je užasno“, rekla je Beresnevičiute, koja je primetila da su mnogi muslimani prijavili „preklapanje“ diskriminacije jer su se osećali metom zbog svoje vere, kao i zbog boje kože i etničkog ili imigrantskog porekla.
Žene koje nose versku odeću, kao što su marame, takođe su prijavile veće stope diskriminacije na tržištu rada. Kada je reč o ženama između 16 i 24 godine koje nose versku odeću, prijavljena stopa diskriminacije porasla je na 58 odsto.
FRA je pozvala države članice da sprovedu strože sankcije za diskriminaciju i zločine iz mržnje, kao i da prikupe podatke o jednakosti, uključujući etničko ili rasno poreklo, kako bi se omogućilo kreatorima politike da postave bolje ciljeve i prate napredak.
Istraživanje sledi prošlogodišnji izveštaj koji je otkrio da je skoro polovina crnaca anketiranih širom EU prijavila diskriminaciju i julsko istraživanje u kojem su skoro svi ispitanici Jevreji prijavili nedavna iskustva antisemitizma.
Uzeti zajedno, izveštaji sugerišu da su „rasizam i rasna diskriminacija trajni fenomen u celoj EU i da se njima treba baviti“, rekla je Beresnevičiute. „I to bez posebnih napora ne nestaje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.