Stariji par umro je nakon što je pojeo otrovnu naduvanu ribu (napuhaču), poznatiju kao fugu, na Maleziji. Taj je događaj porenuo apel njihove kćeri za strožim zakonima kako bi se sprečilo da drugi dožive istu sudbinu.
Ng Čuan Sing i njegova supruga Lim Siju Guan, oboje u ranim 80-im godinama, nisu znali da su 25. marta kupili najmanje dve ribe napuhače, tvrdi njihova ćerka.
Istog dana, Lim je za ručak pekla ribu na roštilju i počela je da ima poteškoća sa disanjem i drhtavicu. Sat nakon što je jela, njen muž Ng je takođe počeo da pokazuje slične simptome.
Par je hitno prevezen u bolnicu. Lim je umrla istog dana dok je njen muž umro nakon osam dana u komi.
Ćerka je zahtevala odgovornost za smrt svojih roditelja i strože zakone u Maleziji, gde se u okolnim vodama obično nalazi najmanje 30 vrsta napuhača, piše CNN.
Malezijski zakon zabranjuje prodaju otrovne i štetne hrane kao što je meso napuhače, a kršenje je čak i kažnjivo do dve godine zatvora.
Uprkos opasnostima, otrovne ribice se prodaju na mnogim malezijskim tržištima, kažu stručnjaci. „Smatra se egzotičnim i teži da privuče potrošače“, rekla je Ejlin Tan, morski biolog i direktorka Centra za morske i obalne studije na Universiti Sains Malaysia.
„Kada se riba napuhača očisti i proda u komadima, gotovo je nemoguće da javnost zna koju vrstu ribe je kupila“, upozorila je Tan. „Što se tiče prodavaca, sa njihove (strane) je diskutabilno da li su svesni (rizika).
„Potrebno je da postoji više svesti o rizicima konzumiranja ribe napuhače – možda bi vlasti trebalo da pogledaju posebne sertifikate za prodavce i dobavljače“, rekla je ona.
Otrov parališe mišiće, smrt je bolna, nastaje lakim gušenjem
Organi ribe, kao i koža, krv i kosti, sadrže visoke koncentracije smrtonosnog otrova poznatog kao tetrodotoksin. Gutanje može brzo da izazove peckanje oko usta i vrtoglavicu, što može biti praćeno grčevima, respiratornom paralizom i smrću, kažu medicinski stručnjaci.
Fugu luči jedan od najjačih prirodnih otrova i kao takav može biti veoma smrtonosan ako se konzumira. Međutim, u Aziji, posebno u Japanu, poznat je kao delikates, međutim, sa njim se mora postupati veoma pažljivo.
Najčešće se služi u vrhunskim restoranima u Tokiju kao sastojak za sašimi i hot pot, ali je takođe stekla popularnost u zemljama poput Južne Koreje i Singapura, gde rade restorani posvećeni fuguu.
Prema japanskom zakonu, kuvari fugua moraju da prođu opsežno učenje do tri godine pre nego što dobiju licencu i dozvole da rukuju i pripremaju ribu za hranu. Utvrđeno je da je nepravilno pripremljena fugua jedan od najčešćih uzroka trovanja hranom u Japanu, prema japanskom ministarstvu zdravlja.
Ne postoji poznat protivotrov za otrov, prenosi zagrebački N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.