Situacija na Cetinju jutros je mirna, posle dvodnevnih tenzija i sukoba policije i protivnika ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u tom gradu.
Dok nadležni utvrđuju ko je odgovoran za proteste, te da li je policija protiv demonstranata upotrebila prekomernu silu, vlast i opozicija nastavljaju sa međusobmom optužbama, a analitičari ukazuju na nužnost dijaloga o pitanjima koja opterećuju društvo.
U sukobima policije i demonstranata povređeno je, uglavnom lakše, oko 60 građana i policajaca. Uhapšeno je osam osoba, među kojima je savetnik predsednika Crne Gore Veslin Veljović. Bivšem šefu policije, koji je čitavo vreme protesta bio na Cetinju određen je pritvor, zbog sumnje da je napao policiju. Vrh Vlade je Veljovića označio kao jednog od organizatora protesta.
Čin ustoličenja obavljen je u Cetinjskom manastiru u nedelju ujutro uprkos protivljenju nekoliko hiljada demonstranata koji su od subote držali blokirane ceste prema Cetinju.
Patrijath SPC Porfirije i mitropolit Joanikije, transportovani su vojnim helikopterom do Cetinjskog manastira u koji su ušli zaštićeni pancir ćebadima i dugim cevima policajaca Protivterorističke jedinice policije.
Premijer Zdravko Krivokapić je proteste okarakterisao kao pokušaj terorizma, a za nalogodavce označio najviše rukovodstvo opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) i organizovane kriminalne grupe.
Slične ocene saopštio je i potpredsednik Vlade i koordinator službi bezbednosti Dritan Abazović koji je kazao da „su se određena lica naoružavala“, kao i da je postojao „scenario i pokušaj da se Crna Gora uvede u trajnu destablizaciju sa elementima disolucije“.
Opozicija, na čelu sa DPS, smatra da je vlast „prekomernom upotrebom sile, napala svoje građane“.
Poslanici opozicije, pojedina udruženja građana, prisustvovali su protestima na Cetinju, koje je svojim dolaskom podržao i predsednik države Milo Đukanović. On je čin ustoličenja na Cetinju i reakciju nadležnih državnih organa okarakterisao kao „nasilni čin, protivno volji ogromne većine građana Cetinja i značajnog broja građana Crne Gore“.
„Pirova je ovo pobeda Vlade koja i dalje besprizorno služi velikodržavnim interesima i SPC kao udarnoj pesnici velikosrpskog nacionalizma protiv Crne Gore. Pre bi se moglo kazati da je ovo kraj poštovanja kojeg je SPC do sada uživala i u crnogorskoj Prestonici i u našoj državi. Tako su i zvona koja su se mogla čuti nakon intronizacije i koja je trebalo da budu zvona u čast novog mitropolita SPC na Cetinju, zapravo pre bila zvona upokojenja misiji SPC i cetinjske mitropolije u crnogorskom prestonom gradu“, ocenio je Đukanović.
Analitičari su jednistveni u stavu da su političke tenzije u društvu zabrinjavajuće i da je neophodno otvoriti dijalog o svim pitanjima koja opterećuju društvo.
Analitičar Srđan Perić je komentarišući poslednja dešavanja medijima ukazao da su „sve strane pokazale neodgovornost“, te da se političari „poigravaju s narodom“.
Zaštitnik ljudskih prva i sloboda Siniša Bjeković apelovao je „na sve u Crnoj Gori“ da poslednja dešavanja „ne ostave traga na međuverski sklad i etničke odnose“.
„Apelujem, molim, preklinjem sve u Crnoj Gori da ovo ni na koji način ne ostavi traga na međuverski sklad, etničke odnose jer svako dalje širenje u suštni predstavlja novi krug pakla koji treba da prođemo ne znam više ni sam zbog čega“, poručio je Bjeković za TVCG.
Pisonero: Sve više zabrinjava razvoj događaja u CG
Razvoj događaja u Crnoj Gori sve više zabrinjava, saopštila je za TVCG portparolka Evropske komisije (EK) Ana Pisonero Hernandez.
Komentarišući jučerašnje događaje u Crnoj Gori, Pisonero je kazala da je sloboda okupljanja osnovno pravo EU.
„Istovremeno, to pravo treba primjenjivati bez negativnog uticaja po javno zdravlje i uz puno poštovanje vladavine prava, javnog reda i bezbednosti svih građana Crne Gore“, naglašava Pisonero.
U Evropskoj komisiji poručuju i da svaka upotreba sile mora biti odmjerena i proporcionalna u svakom trenutku.
„Pozivamo na uzdržanost i očekujemo od svih nadležnih organa da propisno istraže i osiguraju efikasno sudsko praćenje svih slučajeva nasilja, kako protiv demonstranata, tako i nad službenicima policije“, zaključila je Pisonero.
Vujović: Događaji na Cetinju poraz za Crnu Goru
Jučerašnji događaji na Cetinju poraz su za Crnu Goru, istakao je šef Medijskog saveta za samoregulaciju Ranko Vujović. On je, u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore (TVCG), istakao da ima osećaj kao da smo se vratili 150 godina unazad i da se društvo bavi ustoličenjem mitropolita. Ocenio je da su gotovo svi crnogorski mediji objektivno izveštavali o dešavanjima tokom vikenda.
„Sve je ostavilo mučan utisak da je poraz svih nas da nam je crkva postala glavna tema, da stavimo u prvi plan što crkva maltene određuje svakodnevni život i da je ona određivala u velikoj mjeri sastav nove vlade i da ima uticaj na novu vlast. Mislim da je to poraz za Crnu Goru, i i imam osećaj kao da smo se vratili 150 godina unazad i bavimo se ustoličenjem mitropolita“, rekao je Vujović.
Ocenio je da je sve to nastavak razaranja crnogorskog duštva, koje traje, kako je naveo, već dve godine.
„Ne vidim kraj svega toga. Porazno je i što međunarodna zajednica ne vidi te regresivne tokove, više niko ne pominje pregovore sa EU, kao da je to završena priča, ostavljeni smo u Crnoj Gori sa svim jadom i prooblemima“, kazao je šef Medijskog saveta za samoregulaciju za TVCG.
Cetinje i Cetinjali su, kako je rekao, bili ti koji su branili obraz Crne Gore početkom 90-ih.
„Oni imaju puno pravo da zaštite Cestinje i čestitam im što su donekle uspjeli da ostavare te ciljeve.“
Vujović je poručio da treba da se bavimo suštinskim stvarima, a ne stvarima koje Crnu Goru udaljavaju od ciljeva iz predhodnih godina.
Na pitanje je li moglo drugačije juče, Vujović je odgovorio:
„Stvari od juče ne bi trebale da budu bitne crkvi, trebali bi da šire ljubav, a ne da pod dugim cijevima dolaze u manastir. Tu se vidi da politika stoji iza toga, da su politički ciljevi u pitanju.“
Istakao je i daje karakter te crkve u Crnoj Gori značajno promijenjen.
„Mislim da je Amfilohije mnogo bolje razumeo karakter crnogorskog društva. Ako poslije smrti Amfilohija, koji je tu crkvu zvao pravoslavna, sad isključivo inistirate da je to srpska crkva, automatski sužavate prostor delovanja te crkve“, dodao je Vujović.
Predsednik Građanske alijanse: Nema pobednika, CG društvo je poraženo
U Crnoj Gori nakon nereda na Cetinju koji su prethodili ustoličenju mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru nema pobednika, a sada je najveća odgovornost na političkoj eliti, ocenio je zamenik predsednika Građanske alijanse Zoran Vujičić
On je u Jutarnjem programu TVCG rekao da se, nakon što se sumiraju rezultati, može reći da nema pobednika.
Iako je država ispunila svoj cilj, a Crkva uradila ono što je trebalo da uradi, mi kao društvo smo, ocenjuje Vujičić, poraženi.
„Mi iz Građanske alijanse smo unazad mnogo vremena govorili da je potreban dijalog, ne samo za ovu, nego brojne teme koje opterećuju crnogorsko društvo. Ovo će dodatno podeliti društvo i pred nama je težak period da se pogledamo u oči i kažemo šta mi želimo“, rekao je Vujičić.
Smatra da je najveća odgovornost na političkoj eliti, koja mora da shvati da svi mi moramo da živimo zajedno.
Najveća briga crnogorskim političarima bi trebalo da bude ekonomija, iako su im u fokusu sve druge teme: „Zabrinjava da nema dijaloga između oponenata, ne možemo da krenemo s mrtve tačke, a kako vrijeme odmiče razlike su sve veće“.
On kaže da su u razgovoru s građanima Cetinja došli do zaključka da su ogorčeni na postupanje policije, zbog prekomjerne upotrebe hemijskih sredstava.
„I jeste došlo do prekomerne upotrebe hemijskih sredstava, naročito u centu, u onom uskom grlu, gde se i kasnije tokom dana osećao jak miris hemijskih supstanci“, istakao je on.
Konstatovali su, kaže, da je u najvećoj meri rad policije bio profesionalan jer nisu koristila fizička sredstva prinude, što tokom ranijih protesta nije bio slučaj.
Upozorava da crnogorsko društvo ne zna za dijalog, već samo za debatu, napominjući da crnogorski lideri ne žele da čuju jedni druge: „Moramo raditi na prevazilaženju razlika. Sve se to može prevazići, ali lideri kao da to ne žele, kao da žele da na razlikama i podelama ostvaruju pobede“.
Dačić: Reč je o plašenju naroda Crne Gore
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas o incidentima povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju da je reč o „plašenju crnogorskom naroda i građana Crne Gore nekom remetilačkom ulogom Srbije“.
„U normalno vreme ustoličenje mitropolita ili vladika bilo bi radostan dan“, rekao je Dačić za televiziju Prva.
On je istakao da je Srbija ima dobre odnose sa Crnom Gorom i da je s njom u bratstvu i zajedništvu.
Dačić je poručio i da vladajuća većina u Crnoj Gori treba da shvati koga ima za protivnika.
Mitropolit Joanikije ustoličen je juče u Cetinjskom manastiru, gde je sa patrijarhom Porfirijem došao helikopterom pošto su demonstranti prethodno blokirali prilaze gradu.
Koalicija NADA: Ustoličenje na Cetinju je početak kraja politike Mila Đukanovića
Koalicija NADA, koju čine POKS, DSS i 23 udruženja građana najoštrije osuđuje govor mržnje aktuelnog predsednika Crne Gore Mila Đukanovića i njegovo konstantno pozivanje na pobunu i nasilje protiv svega što je srpsko. Istovremeno, NADA je pozdravila istrajnost vlasti u Crnoj Gori u zaštiti većine naroda u svojoj državi, kao i jedine priznate i autokefalne pravoslavne verske zajednice – Srpske pravoslavne crkve.
– Predsednik Crne Gore Milo Đukanović doživeo je ustoličenjem na Cetinju propast svoje antisrpske politike. Ono što sa svojim saradnicima već danima radi je udar na državu i crkvu, za svaku osudu i političku kaznu, jer će već sledeći izbori pokazati volju većinske Crne Gore i konačan kraj Đukanovićeve vladavine obeležene stalnim pokušajima da poništi srpsku istoriju, tradiciju i kulturu na vekovnom prostoru „Srpske Sparte“ – istakao je predsednik DSS dr Miloš Jovanović u saopštenju.
– Ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju je početak političkog kraja Mila Đukanovića i njegovog establišmenta. Udar na crkvu koji je započeo uvođenjem skandaloznog zakona o verskim zajednicama rezultovao je masovnim protestima koji su doveli do političkog poraza DPS, a aktuelni događaji, u kojima je aktuelna politička manjina pokušala da mržnjom i nasiljem pokrene nekakav državni udar, pokazali su ponovo snagu Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i dali jasan signal Đukanoviću da je njegovo vreme prošlo – poručio je predsednik POKS Žika Gojković.
Ustoličenje mitropolita Crnogrsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija u Cetinjskom manastiru dovelo je do ozbiljne političke destabilizacije u Crnoj Gori, piše današnji moskovski dnevnik Komersant.
Protest u kojem je učestvovalo hiljade ljudi policija je ugušila silom, a mitropolita Joanikija i patrijarha SPC Porfirija specijalci su do manastira prebacili vojnim helikopterima, navodi list u tekstu pod naslovom „Crnogorsko desantno ustoličavanje“.
Eksperti smatraju da Crnoj Gori sada sledi period destabilizacije, koja je po njihovom mišljenju mogla da se izbegne da ustoličenje nije održano u Cetinjskom manastiru, već u bilo kom drugom hramu. Takvu odluku mogla je da donese sama SPC ili Vlada Crne Gore koja bi zabranila bilo kakva dešavanja na Cetinju, piše dnevnik.
List dodaje da su i SPC i premijer i potpredsednik vlade Crne Gore bili protiv premeštanja ceremonije i zabrane protesta.
Razlog mnogi eksperti vide u tome što se i sadašnja Vlada Crne Gore i SPC „nalaze pod jakim uticajem predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji može biti zainteresovan za nestabilnost suseda, kako bi odvukao pažnju sa problema u svojoj zemji“, piše Komersant.
List citira istoričara i politikologa Milivoja Bešlina koji kaže da postoji osnovano uverenje da je sve odluke oko cetinjske krize donosio predsednik Srbije.
Komersant navodi i reči crnogorskog politikologa Zlatka Vujovića koji smatra da je „insistiranje na nečemu što može dovesti do sukoba, pre svega politički potez SPC u funkciji Vučića – a to je destibilizacija regiona što se upravo i dešava“.
O opasnosti destabilizacije u Crnoj Gori govori i ozbiljan raskol među pravoslavnim vernicima, piše list i navodi rezultate istraživanja profesorke Olivere Komar sa Univerziteta u Podgorici, prema kojima su većina pravoslavaca pristalice SPC (43 odsto), ali ta crkva ipak nema „duhovnu monopoliju“.
List navodi da 21 odsto pravoslavnih vernika podržava nepriznatu Crnogorsku pravoslavnu crkvu, dok bi 35 odsto želelo da ne bira između njih i želi jedinstvenu pravoslavnu crkvu.
Episkop Sergije: Da smo odustali od Cetinja, sutra bi nam branili ustoličenje u drugim mestima
Episkop bihaćko-petrovački Sergije ocenio je da bi Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) ubuduće bilo zabranjeno ustoličenje u brojnim mestima da se juče odustalo od ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru.
„Da smo danas popustili, popuštali bismo doveka, a u tom popuštanju izgubili bismo sebe. Da smo odustali od ustoličenja na Cetinju, sutra bi nam zabranili da se obavi ustoličenje patrijarha srpskog u Pećkoj Patrijaršiji, a prekosutra bi tako bilo u Zagrebu, Ljubljani, Prizrenu, Sarajevu, Petrovcu… To je logika moći ovoga sveta“, objavljeno je na sajtu bihaćko-petrovačke eparhije.
Episkop Sergije je rekao da će se ustoličenje mitropolita Joanikija pamtiti „po neredima, pretnjama, zapaljenim gumama i bačenim kamenicima, po iskaljenoj mržnji, ali i po snazi koju Srpska Crkva ima i mora imati da bi srpski narod preživio i nadživio svoje dželate“.
„Ako nekom ranije nije bilo vidljivo, od današnjeg dana svima je kristalno jasno da je SPC kičma naroda srpskog, njegova najveća snaga“, naglasio je episkop Sergije.
Prema njegovim rečima, „kad država zakaže, Crkva je tu kao stub oko kojeg se narod okuplja, zato smo i nadživeli pet vekova ropstva, gde god se Crkva izbori za svoj opstanak, opstaće i Srbi, opstaće ćirilica, opstaće jezik i vera“.
„Cetinjska pobeda, ovenčana podgoričkom radošću, ne treba da nas opije, da nas uljuljka i umrtvi, već da nas osnaži, kako bismo ispravljali sebe, u svemu, svaki dan i na svakom mestu“, poručilo je episkop Sergije.
Protesti zbog ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija su veštački i mogu biti povezani sa predsednikom Crne Gore Milo Đukanovićem, izjavio je danas predstavnik Ruske pravoslavne crkve (RPC) protojerej Igor Jakimčuk.
„Takozvani protesti u Crnoj Gori, pokušaj da se onemogući ustoličenje zakonitog crnogorskog mitropolita u hramu gde je stolećima vršeno ustoličenje njegovih prethodnika ima očigledno veštački karakter“, rekao je Jakimčuk za RIA Novosti.
Jakimčuk, koji je sekretar Odeljenja RPC za međunarodne veze ocenio je da je „nerede organizovao predsednik Đukanović u pokušaju da vrati vlast koju postepeno gubi zbog svog neprijateljskog odnosa prema crkvi“.
„Postoje i naredbodavci nereda i u inostranstvu“, dodao je Jakimčuk.
On je naveo da je RPC „uvek bila i da će biti na strani Srpske pravoslavne crkve“ i da će „na svaki način podržavati kanonsko pravoslavlje u Crnoj Gori“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.