Na Filipinima se očekuje pobeda sina bivšeg predsednika, kandidatkinja za potpredsednicu ćerka aktuelnog 1Manila, Philippines Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Da se istorija ponavlja, na vlasti smenjuju isti ljudi, čini se mnogima u Srbiji i Balkanu, ali da je stvar slična i u nekim udaljenim delovima sveta pokazuju i izbori za predsednika Filipina, na kojima će, prema istraživanjima javnog mnjenja, vrlo verovatno pobediti Ferdinand Markos junior, zvani Bongbong, sin svrgnutog diktatora.

Zanimljivo je da je kandidatkinja za potpredsednicu Sara Duterte, ćerka aktuelnog predsednika Rodriga Dutertea, koji je u svojoj šestogodi{njoj vladavini učinio mnogo da rehabilituje višedecenijsku Markosovu vlast.

Bongbong Markos i Sara Duterte se zajedno bore za glavne pozicije u ovoj ostrvskoj državi sa više od 110 miliona stanovnika, a kako javlja većina zapadnih medija, njihova pobeda je skoro sigurna.

Prema nedavnim istraživanjima javnog mnjenja, Markos junior ima podršku 56 odsto birača, a glavna konkurentkinja mu je aktuelna potpredsednica Leni Robredo sa podrškom 23 odsto. Ferdinand – Bongbong Markos (64) sin je bivšeg predsednika i Imelde Markos, poznatih po luksuznom stilu vladavine, krađi državnih resursa, mučenjima i ubistvima političkih protivnika.

Ferdinand Markos senior je za predsednika Filipina bio izabran 1965. i na toj funkciji je ostao do 1986. kada je svrgnut u narodnoj pobuni. Filipinci su ustali protiv Markosa koji je vladao uz podršku SAD, nakon ubistva vođe opozicije Benjino Akina 1983. koji se vratio iz egzila i kandidovao na izborima. Nakon njegovog ubistva i svrgavanja Markosa, predsednica je postala Korason Akino, supruga Benjina Akina.

Bračni par Markos bio je prisiljen da pobegne iz zemlje zbog pobune naroda koji je zahtevao demokratiju i bolji život i nastanili su se na Havajima, gde je Markos umro 1989. godine. Njegova supruga Imelda, poznata po čuvenoj kolekciji cipela, vratila se na Filipine pet godina kasnije.

Protiv nje i supruga pokrenute su brojne istrage i optužnice, ali je Imelda bila izabrana za članicu Senata. Iako je Markos svrgnut nakon masovnih demonstracija, ne samo njegova žena već i ćerka i sin politički su aktivni i birani na važne političke funkcije. Bili su članove kongresa ili guverneri.

Čini se da su godine učinili svoje i da su Filipinci Markosu senioru oprostili strahovladu, a njegov sin brani nasleđe svog oca, odbija da se izvini i prizna zločine i pljačku tokom očeve diktature. Tokom kampanje je uporno pozivao na nacionalno jedinstvo.

Za navodno nacionalno jedinstvo zalaže se i odlazeći predsednik Rodrigo Duterte, koji je i sam svetski poznat po surovosti zbog svog rata protiv droge u kojem su samoorganizovani, naoružani dobrovoljci i policija u proteklih nekoliko godina pobili, smatra se, oko 12.000 narkomana, dilera i nevinih građana. Duterte je uvek hvalio bivšeg diktatora, čiji su posmrtni ostaci 1993. vraćeni u njegov zavičaj u provinciji Ilokos Norte, na krajnjem severozapadu Filipina, odakle su 2016. prebačeni u glavni grad. Duterte je organizovao sahranu čime je praktično rehabilitovao Markosa starijeg.

Ko god da pobedi na Filipinima i dobije poverenje većine od 67 miliona glasača, naslediće ogromne probleme, među kojima su loša ekonomska situacija, duboko siromaštvo i nezaposlenost, hiperinflacija zbog rastućih cena nafte i gasa.

Pored predsednika i potpredsednika, Filipinci biraju vi{e od 18.000 zvaničnika ostalih nivoa vlasti, uključujući polovinu 24-članog Senata, više od 300 mesta u Predstavničkom domu, kao i za pokrajinske i lokalne funkcije.

Imeldin muzej cipela

Nakon povratka iz egzila Imelda Markos je bila više puta birana za člana Donjeg doma parlamenta (Kongresa) i kandidovala se za potpredsednika. I Markosova ćerka Ajmi je sada senatorka, dok je ranije bila dugogodišnja guvernerka provincije Ilokos Norte i poslanica Donjeg doma parlamenta.

Dok je bila “prva dama” Filipina, Imelda Markos je bila poznata širom sveta, zbog zbirke od oko tri hiljade pari cipela i luksuznog života. U obućarskoj četvrti Manile je 2001. otvorila muzej cipela.

“Mi praktično posedujemo sve na Filipinima – od struje, telekomunikacija, avio kompanije, bankarstva, piva i duvana, izdavanja novina, televizijskih stanica, dostave, ulje i rudarstva, hotela, odmarališta, pa sve do kokosa, male farme, nekretnina i osiguranja”, izjavila je svojevremeno Imelda Markos za Inkvajer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari