Ekvador je na ostrvo Santa Fe u arhipelagu Galapagos pustio 155 džinovskih kornjača vrste kelonoidis hodenzis (chelonoidis hoodensis), da bi ga ponovo naselio pošto je slična vrsta izumrla pre više od 150 godina, saopštio je Nacionalni park Galapagos.
Puštanje na slobodu mladih jedinki, starih desetak godina i odgajenih u centru za uzgoj Fausto Ljerena, deo je programa za ponovno naseljavanje Santa Fea, ostrva veličine 24,7 kvadratnih kilometara u središnjem delu arhipelaga.
Kornjače vrste kelonoidis hodenzis su poreklom sa ostrva Espanjola. Prethodnih godina su na Santa Fe puštene 394 kornjače. Program naseljavanja bi trebalo da traje do 2026.
Jedan zvaničnik je rekao da su džinovske kornjače „inženjeri ekosistema“ jer doprinose širenju biljnih vrsta. Galapagos se nalazi više od 1.000 kilometara zapadno od Južne Amerike i nalazi se na listi svetske baštine Uneska. Britanski naučnik Čarls Darvin je svoju teoriju evolucije razvio posle posete tom arhipelagu u 19. veku.
Prema raspoloživim podacima, na ostrvima Galapagosa ima 15 vrsta džinovskih kornjača, uključujući i one koje se smatraju izumrlim. Naučnici veruju da su kornjače na ostrva stigle pre tri do četiri miliona godina i da su ih tu donele morske struje, a da se su razne vrste razvile u procesu prilagođavanja staništima na različitim ostrvima.
Kornjače sa Galapagosa svoju izuzetnu dugovečnost duguju genetskoj sposobnosti da „popravljaju“ sopstveni DNK, navode naučnici.
Galapagos je prošle nedelje priredio iznenađenje na ostrvu Fernandina, otkrićem ženke vrste kelonoidis fantastikus, za koju se mislilo da je izumrla pre više od sto godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.