Liberalna partija Nacionalni zbor nezavisnih (RNI) osvojila je najviše poslaničkih mandata na parlamentarnim izborima u Maroku dok je jedna od vladajućih umerena islamistička Partija pravde i razvoja (PJD) pretrpela veliki poraz, pokazali su preliminarni rezultati glasanja.
RNI koji predvodi ministar poljoprivrede milijarder Aziz Ahanuč osvojila je 97 od ukupno 395 mesta u Parlamentu. Još jedna liberalna stranka Partija za autentičnost i modernost (PAM) je obezbedila 82 mesta, a konzervativna Istiklal desnog centra 78 mesta, preneo je Gardijan.
PJD koja je bila koalicioni partner u prethodne dve vlade, osvojila je 12 mandata, pokazuju rezultati nakon što je juče prebrojano 96 odsto glasova.
Ministar unutrašnjih poslova Abdelouafi Laftit je rekao da ako se izuzmu neki izolovani slučajevi nepravilnosti, glasanje u sredu je teklo „normalno“, prenele su agencije.
Ovi rezultati predstavljaju veliki obrt, ukazuje Gardijan, pošto je RNI na prethodnim izborima 2016. osvojila samo 37 poslaničkih mesta dok je PJD obezbedila 125.
RNI je u odlazećoj vladi kontrolisao ministarstva poljoprivrede, finansija, trgovine i turizma.
U Maroku su u sredu održani i parlamentarni i lokalni izbori, a izlaznost je porasla na 50,3 odsto u odnosu na 2016. kada je bila 43 odsto.
Maroko je ustavna monarhija gde kralj Mohamed VI ima najveću moć, te donosi ključne odluke. On bira premijera iz stranke koja je osvojila najviše mesta u Parlamentu, a koji će potom formirati kabinet, čiji će sastav poslati kralju na odobrenje.
Palata ima poslednju reč kada je reč o imenovanjima za ključna ministarstva, uključujući ministarstva unutrašnjih poslova, spoljnih poslova i odbrane. Ona takođe definiše ekonomsku agendu severnoafričke zemlje sa 37 miliona stanovnika.
Očekivalo se da zbog novih pravila glasanja većim partijama bude teže da osvoje broj mandata kao ranije, što znači da će RNI morati da uđe u koalicione pregovore da bi formirala vladu.
PJD je u sredu u saopštenju optužila rivale za kupovinu glasova, ali nije nikoga imenovala niti je pružila bilo kakve detaljnije informacije.
Uprkos tome što je najveća partija od 2011. godine, PJD nije uspela da ukine zakone kojima se protivi, uključujući onaj kojim se promoviše upotreba francuskog jezika u domenu obrazovanja, kao i onaj kojim se omogućava upotreba kanabisa u medicinske svrhe.
Bivši ministar iz redova PJD Lasen Daudi je rekao novinarima da će PJD da pređe u opoziciju ako ne pobedi na izborima.
Al Džazira podseća da građani Maroka treći put izlaze na birališta od kada je uveden novi ustav 2011. nakon osnivanja Pokreta 20. februar, nastalog u okviru Arapskog proleća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.