Na predsedničkim izborima na Filipinima pobedio Ferdinand Markos Mlađi 1Foto:Branko Vasiljević

Obećavajući promenu, prosperitet i jedinstvo zemlji, Ferdinand Markos Mlađi, koji se tokom kampanje uglavnom oslanjao na sećanja na vlast svog oca, optuživanog za korupciju i represiju, pobedio je na predsedničkim izborima na Filipinima, čme dinastija Markos vratila na vlast posle više od tri i po decenije, pišu svetski mediiji.

Zaokruživši put svog klana od parije do predsedničke palate, sin filipinskog diktatora koji je decenijama pljačkao i provodio represiju u zemlji, odneo je istorijsku pobedu na predsedničkim izborima 10. maja, piše agencija Frans pres.

Markos mlađi, poznat po svom nadimku „Bongbong“, pobedio je ubjedljivo nakon iskorištavanja moćnih saveza s porodicama koje kontrolišu delove zemlje opterećene siromaštvom, obećavajući da će ujediniti zemlju i da će povećati broj radnih mjesta i sniziti troškove života, prenoso Radio Slobodna Evropa.

Njegova kampanja je, naglašava AFP, bila pojačana udruživanjem sa potpredsedničkom kandidatkinjom Sarom Duterte (kćerkom dosadašnjeg predsednika Rodriga Dutertea) i podrškom drugih elitnih porodica koje imaju ogroman uticaj u feudalnoj i korumpiranoj demokratiji. Zajednička prošlost Markosa mlađeg i Duterte kao potomaka autoritarnih vođa uznemirila je grupe za ljudska prava koji strahuju da će svoju pobedu iskoristiti da se učvrste na vlasti.

Preokret klana, ukazuje Frans pres, potpomognut je razočarenjem javnosti zbog korupcije i dugotrajnog jaza između bogatih i siromašnih.

Dovršavajući zapanjujući povratak moćne političke dinastije više od tri i po decenije nakon što je kleptokratski režim njegovog oca zbačen u narodnoj pobuni, Markos mlađi je, prema preliminarnim rezultatima, osvojio dvostruko više glasova od svoje najveće rivalke, odlazeće potpredsjednice Marije Leonor Robredo, ukazuje Volstrit džonral.

Markos, star 64 godine, naslediće predsednika Rodriga Dutertea, populistu koji je kritikovao SAD i nastojao približiti Filipine Kini i Rusiji. Novi lider Filipina će, prema oceni Volstrit džornala, zapravo naslediti delikatan diplomatski balans, budući da arhipelag na jugoistočnoj Aziji ima jake strateške odnose sa SAD i duboke ekonomske veze sa susednom Kinom.

Protivnici Fernidanda Markosa Mlađeg strahuju da bi povratak porodice na vlast mogao dovesti do preokreta demokratskih rezultata u zemlji otkako je njegov otac nakon narodnog ustanka, nazvanog Revolucija moći naroda, svrgnut 1986. godine nakon čega je bio prisiljen da s porodicom napusti Filipine, piše Gardijan.

Markos stariji je umro u egzilu 1989. Međutim, dodaje Gardijan, porodici je dozvoljen povratak u zemlju 1990-ih, nakon čega je Markos mlađi počeo da obnavlja svoju političku karijeru, ponovo postavši guverner u Ilokos Norti, uporištu porodice, a potom je obavljao funkcije kongresmena i senatora.

U kampanji nije spominjao zločine počinjene tokom očeve vladavine, ističe Gardijanm dodajući da je u okviru vanrednog stanja, koje je Markos stariji uveo 1972., hiljade njegovih kritičara uhapšeno, mučeno i ubijeno.

Povratak porodice Markosn koja je sa vlasti oterana prije 36 godina, u predsjdničku palatu u Manili mogla bi imati značajne implikacije za 110 miliona stanovnika Filipina i njihovo mesto u svetu, ukazuje BBC.

Jedna od najvećih briga s Markosom mlađim na vlasti biće sudbine demokratije i građanskih prava u zemlji koji su ozbiljno narušeni pod predsjednikom Duterteom, ističe britanski javni servis ukazujući kako otvoreno neprijateljstvo Markosove kampanje prema svim medijima nije ohrabrujući znak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari