Na ruskoj svemirskoj kapsuli pojavila se rupa manja od milimetra: "Situacija nije dobra..." 1Foto: Pixabay/Geralt

Rupa prečnika manjeg od jednog milimetra uzrok je curenja rashladne tečnosti na ruskoj svemirskoj kapsuli Sojuz, usidrenoj za Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS), saopštio je u ponedeljak predsednik ruske svemirske agencije Roskosmos.

Planirana šetnja dva ruska kosmonauta otkazana je prošle nedelje nakon što je NASA primetila da tečnost curi iz svemirske kapsule.

Pre nekoliko dana, Sergej Krikalev, šef ljudskih svemirskih letova u Roskosmosu, rekao je u saopštenju objavljenom na Telegramu da bi „uzrok curenja iz Sojuza MS-22 mogao biti mikrometeoroid koji je udario u brod“.

Temperature u kapsuli su u međuvremenu porasle, a Roskosmos istražuje uzrok curenja i načine za rešavanje problema.

Rashladna tečnost služi za regulisanje temperature na kapsuli.

„Preliminarni pregled je pokazao da je zbog rupe prečnika 0,8 milimetara došlo do smanjenja pritiska. Posada nije životno ugrožena i svi su trenutno unutar ISS“, rekao je šef Roskosmosa Jurij Borisov.

Temperatura na Sojuzu MS-22 trenutno je stabilizovana ispod 30 stepeni Celzijusa i kapsula je u operativnom režimu.

Međutim, Borisov tvrdi da je jasno da situacija „nije dobra” i da će do kraja meseca biti doneta odluka o tome koji će koraci biti preduzeti.

Roskosmos bi, u slučaju da se pokaže da je Sojuz MS-22 neispravan, mogao da pošalje rezervnu letelicu da vrati kosmonaute na Zemlju.

Rezervni avion bi mogao da bude spreman za poletanje 19. februara.

Ni američka svemirska agencija ni Roskosmos nisu razjasnili temperaturni opseg letelice, koliko je letelica bila blizu dostizanju tih granica, koliko je rashladne tečnosti iscurilo ili kada je curenje prestalo.

Svemirska letelica Sojuz prevezla je kosmonaute Sergeja Prokopjeva i Dimitrija Petelina zajedno sa NASA-inim astronautom Frenkom Rubiom do svemirske stanice u septembru, što je prvi zajednički američko-ruski let prema obnovljenom sporazumu između NASA-e i Roskosmosa koji dozvoljava mešovitim posadama da putuju do i od svemirske stanice. univerzum.

Rusija je stavila do znanja da možda više neće učestvovati u transportu posade na ISS i da je moguće da će lansirati sopstvenu svemirsku stanicu.

Borisov je još u julu rekao da je ISS nadživeo svoju svrhu i da je svemirska stanica „opasna”.

Rusija i SAD nastavljaju da održavaju naučnu saradnju.

ISS, veličine fudbalskog terena, koji kruži oko 400 kilometara iznad Zemlje, neprekidno je zauzet od 2000. godine i njime upravlja američko-rusko partnerstvo koje uključuje i Kanadu, Japan i 11 evropskih zemalja, prenosi Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari