Lideri evropskih desničarskih stranaka su obećali da će ujediniti svoje glasove u Evropskom parlamentu kada je reč o pitanjima suvereniteta i imigracije, ali nisu formirali zvanični savez.
Oni su se nedavno okupili na konferenciji u Varšavi, a među njima je bio i mađarski premijer Viktor Orban i liderka ultradesnice u Francuskoj Marina le Pen, a domaćin im je bio Jaroslav Kačinjski, lider vladajuće poljske desničarske populističke partije Pravo i pravda (PiS).
Oni su u zajedničkom saopštenju odbacili ideju „Evrope kojom upravlja samoimenovana elita“ i naveli da „samo suverene institucije država imaju potpuni demokratski legitimitet“.
„Učesnici (konferencije) su takođe razgovarali o bližoj saradnji njihovih odnosnih partija u Evropskom parlamentu“, navodi se u saopštenju, preneo je Juronjuz.
To bi uključivalo „organizovanje zajedničkih sastanaka i udruživanje glasova o zajedničkim pitanjima, kao što je zaštita suvereniteta država članica i stav prema ilegalnoj imigraciji“, dodaje se.
Cilj sastanka je bio, ukazuje Juronjuz, da se unesu promene u Evropsku uniju, koju nacionalisti i populističke partije optužuju za potkopavanja suverenih država-nacija. „Želimo da promenimo politiku Brisela“, napisao je Orban na Fejsbuku uoči sastanka u subotu.
Tokom sastanka napolju je protestovalo petnaestak aktivista, uzvikujući „Ne fašizmu!“
Sastanak je usledio nakon posete Le Penove Budimpešti u oktobru, koja je bila deo njenih i Orbanovih napora da se učvrsti evropska desnica. Osim toga, trenutno su i poljska i mađarska vlada i dalje u sporu sa EU koja uskraćuje fondove obema zemljama zbog nazadovanja demokratije.
Iako je bilo glasina da će sastanak u Varšavi rezultirati stvaranjem „nove supergrupe“ kojom bi mogla da bude uspostavljena nova ravnoteža moći u Evropskom parlamentu, one su brzo demantovane.
„Saradnja i zajednička komunkacija sa ’porodičnom fotografijom’ da, ali osim toga, nema više ničeg“, rekao je Nikolas Bej, francuski poslanik u Evropskom parlamentu koji predvodi delegaciju partije Nacionalno okupljanje Le Penove, pre nego što su na sastanku izvedeni zaključci.
Iako evropskim desničarskim partijama idu na ruku ovakva okupljanja koja privlače pažnju medija, one ipak igraju različite igre, u različitim pravcima vode nacionalnu politiku i imaju različite ciljeve u Briselu, ukazuje politico.eu. Njihove ideologije se ne poklapaju u ključnim domenima i često se ne dopadaju jedni drugima.
Kako se navodi, italijanski populistički konzervativni lider Mateo Salvini se pod pritiskom rivalske desničarske organizacije povukao pre početka sastanka. „Neophodno je sačekati na pravi trenutak da bi sebičluk i strah na nivou partija i na nacionalnom nivou mogao da bude prevaziđen“, navodi se u saopštenju njegove partije Liga.
Salvini je jedan od potpisnika deklaracije iz jula 16 stranaka i pokreta kojom su objavljeni planovi o stravaranju „velikog saveza“ u Evropskom parlamentu, što je bio uvod za razgovore u subotu.
Liga i Nacionalno okupljanje Le Penove su u grupi „Identitet i demokratija“ (ID) u Evropskom parlamentu dok su PiS, španski Voks i Braća Italije u grupi „Evropski konzervativci i reformisti“ (ECR).
Ispostavlja se da Liga u svom saopštenju krivi svog rivala Braću Italije za odsustvo Salvinija na sastanku, za koju smatra da radi protiv formiranja „supergrupe“ da bi sačuvala svoj status u ECR-u.
I dok ultradesničarske partije imaju jedinstven fokus na borbi protiv uticaja EU, one šalju poruku i svojim pristalicama kod kuće, što može da ih odvede u različite pravce, ukazuje politico.eu.
Le Penova koja je kandidat na predsedničkim izborima u Francuskoj u aprilu može da kaže da je njen put u Varšavu primer „međunarodne diplomatije“, piše portal. Takođe može da istakne da razgovara s liderima drugih vlada u trenutku kada se kod kuće bori sa rivalom Erikom Zemurom, još jednim ultradesničarskim predsedničkim kandidatom.
Što se Orbana tiče, ovaj sastanak može da učvrsti njegovu reputaciju jednog od glavnih sazivača evropske desnice. Pošto je njegova partija Fides u martu izašla iz Evropske narodne partije (EPP) u EP-u, Orban nastoji da učvrsti veze sa dugogodišnjim prijateljskim zemljama kao što su Poljska i Italija i traži nove saveznike.
To uključuje čak i one koje Orban po tradiciji izbegava, kao što je Le Penova. Samo pre dve godine, podseća politico.eu, Orban je saopštio da „neće biti u savezu“ s Le Penovom jer „ona nije na vlasti“.
Međutim, pošto je Orban sve više odbačen u okvirima EU i pošto će se suočiti s potencijalnim izazovom na izborima sledeće godine, ispostavlja se da mađarski premijer menja svoj pristup.
Usred glasina o formiranju „supergrupe“, potpredsednica Fidesa Katalin Novak je u postu na Fejsbuku naglasila da će „Fides u budućnosti takođe samo sarađivati s demokratskim konzervativnim partijama“.
„Naš cilj je da ljudi s nacionalnim osećanjem koji su orijentisani ka slobodi i protiv su migracije, koji poštuju tradicionalne porodične vrednosti imaju najjače moguće zastupništvo u donošenju odluka na evropskom nivou“, dodala je.
Lideri partija su se složili da se sastaju barem na dva meseca u Evropskom parlamentu dok je sledeće okupljanje planirano u Španiji za dva meseca da „bi se nastavilo sa jačanjem i stvaranjem velike evropske sile“, rekla je Le Pen, preneo je Juronjuz.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.