U šesnaest gradova širom Italije izdata su crvena upozorenja jer južna Evropa i dalje doživljava žestoke vrućine i suočava se sa mogućnošću rekordnih temperatura, piše Gardijan.
Rim, Firenca i Bolonja su među područjima pogođenim toplotnim talasom, a prognostičari sugerišu da bi na Siciliji i Sardiniji temperature mogle da dostignu do 49 stepeni Celzijusa što bi bilo najtoplije ikada zabeleženo u Evropi.
Crvena upozorenja znače da bi čak i zdravi ljudi mogli biti izloženi opasnosti od vrućine, a italijanska vlada je savetovala one u zonama upozorenja da izbegavaju direktnu sunčevu svetlost između 11 i 18 sati.
Nekoliko oblasti u Grčkoj, Francuskoj i Španiji takođe trpe ekstremne temperature. Postoje izveštaji o kolapsu turista u Grčkoj i Italiji, a jedan radnik na otvorenom preminuo je u blizini Milana.
Poslednjih dana temperature u Grčkoj dostigle su 40 stepeni i više. Volonteri su delili flaše sa vodom na turističkim mestima, a vlasti su preduzele neobičan korak da u petak nakratko zatvore Akropolj u Atini tokom najtoplijeg perioda kako bi zaštitile posetioce od vrućine.
Takođe postoje bojazni da bi vrućina mogla izazvati požare u zemlji, zbog čega je grčka vlada objavila planove za vanredne situacije.
Prvi put je uvedena zabrana rada u građevinarstvu i sektoru dostave u najtoplijim satima dana. Zaposlenima u javnom i privatnom sektoru u Atini preporučen je rad od kuće.
Globalno zagrevanje čini ove ekstreme jačim i češćim, rekao je Alvaro Silva iz Svetske meteorološke organizacije. „Do 2050. godine, oko polovine evropske populacije može se suočiti sa visokim ili veoma visokim rizikom od toplotnog stresa tokom leta“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.