Američki istraživački novinar Seymour Hersh u članku koji je objavljen danas tvrdi da je SAD bombardovao gasovode Severni tok 1 i 2. Hersh je postao poznat po otkrivanju masakra u My Laiju 1968. godine i skandala u zatvoru Abu Ghraibu sredinom 2000-ih, pisao je za The New Yorker i The New York Times, a dobitnik je i nagrade Pulicer.
Iako Hersha poslednjih godina prate i određene kontroverze zbog provokativnih tvrdnji potkrepljenih oskudnim dokazima i anonimnim izvorima, na ovaj su rad reagovale Rusija, koja je zatražila izjavu SAD-a, te Bela kuća koja je sve opovrgnula, prenosi Index.hr.
U izveštaju koji je objavljen na internetskoj izdavačkoj platformi Substack, Hersh tvrdi da je bombardovanje podvodnih gasovoda Severni tok u Baltičkom moru bila tajna operacija koju je naredila Bela kuća, a izvela CIA.
„Američki ronioci sarađivali s Norveškom“
Hersh piše da je operacija sprovedena „pod pokrićem vežbe NATO-a sredinom prošlog leta, poznate kao Baltic Operations 22 ili BALTOPS 22“, a koja je sprovedena u junu uz obale Nemačke. Navodi da su američki ronioci, koristeći vojnu vežbu NATO-a kao paravan, postavili mine duž cevovoda koje su kasnije detonirane daljinski.
Gasovod Severni tok 1 i 2 uništeni su u septembru prošle godine, nizom eksplozija kojima do danas nije poznat uzrok. Pokazalo se da su eksplozije izazvane namerno, a Rusija i SAD su se međusobno optuživali za zločin. Hersh sada tvrdi da je celu operaciju naredio američki predsednik Džo Bajden te da je napad sprovela CIA u saradnji s Norveškom.
Hersh tvrdi da je Bajden odluku doneo nakon devet meseci planiranja.
„Veliki deo tog vremena nije bilo pitanje treba li izvršiti misiju, već kako je izvršiti bez ikakvog jasnog traga o tome ko je odgovoran“, piše novinar.
U svom tekstu Hersh je citirao anonimni izvor za koji kaže da je „neposredno upoznat s operativnim planiranjem“. Naveo je da su dubinski ronioci iz Centra za ronjenje i spašavanje američke mornarice u Panama Cityju na Floridi, najveće ronilačke ustanove na svietu, postavili eksploziv C4 uz cevovod, koji je kasnije aktivirala sonarna bova koju je spustio avion.
Kontroverzni novinar
Uz Hershov su rad poslednjih godina vezane brojne kontroverze. Britanski The Times, koji je objavio nalaze izveštaja, navodi da ga treba uzeti s dozom opreza s obzirom na to da je niz njegovih radova poslednjih godina doveden u pitanje i opovrgavan. U svojim se tvrdnjama često oslanjao na anonimne izvore bez navođenja konkretnih dokaza, što je slučaj i s ovim izveštajem o Severnom toku.
Jedan od takvih radova je i kontroverzni članak o tome kako je SAD pronašao i ubio Osamu bin Ladena, kao i onaj u kojemu dovodi u pitanje izveštaj prema kojima je režim sirijskog predsednika Bašara al-Asada svojevremeno civile napao bojnim otrovima.
Rusija: Tražimo izjave; SAD: Izmišljotine
Rusko ministarstvo spoljnih poslova danas je uputilo zahtev za odgovorima SAD-a na pitanja o ulozi u eksplozijama na gasovodima Severni tok.
Komentarišući Hershov izveštaj, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pozvala je Belu kuću da komentariše „činjenice“ koje su iznesene. Kako piše Rojters, izveštaj nije mogao biti nezavisno potvrđen.
Bela kuća saopštila je u sredu da je Hershov iskaz „potpuno lažan i potpuna izmišljotina“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.