Objava nemačke farmaceutske kuće Biontek (BioNtech) i njenog američkog partnera kompanije Fajzer (Pfizer) da se njihova vakcina protiv kovida 19 tokom testiranja pokazala kao 90 odsto uspešna uzdrmala je početkom prošle nedelje svetske berze.
Kako su kompanije to obelodanile u ponedeljak akcije firmi u, pre svih, energetskom i finansijskom sektoru su na gotovo svim svetskim berzama skočile, rast su osetile i kompanije koje se bave prevozom i putovanjima, dok je bilo i gubitnika.
Vrednost kompanija u čijim vlasništvima su Netfliks ili Zum platforma, koji su od početka krize do danas bili među onima sa najvećim rastom – iznenada je pala.
Tvorac vakcine – koja još čeka odobrenje – su naučnici iz Bionteka, kompanije iz Majnca koju su pre 12 godina osnovali Ugur Sahin i Ozlem Tureči. Pre toga, Sahin i Tureči su godinama radili na pronalaženju leka protiv raka. U ispitivanju vakcine protiv virusa korona testirano je letos 43.538 osoba, od kojih je polovina zaista primila vakcinu, dok je drugoj polovini serviran placebo.
Rezultati su pokazali da je uspešnost 90 odsto, što je čak prevazišlo očekivanja naučnika da bi svaka vakcina sa uspešnošću većom od 75 odsto bila dobar znak.
„Mislim da je dobra poruka za čovečanstvo da se virus kovid 19 može sprečiti vakcinom“, poručio je Sahin, dok je izvršni direktor Fajzera Albert Bourla ovo nazvao „najvećim medicinskim napretkom u poslednjih 100 godina“. Sam Bourla je tog dana prodao deo svojih akcije u firmi i to za 5,6 miliona dolara, preneli su mediji.
Sahin je za Si-En-En (CNN) rekao da je u planu njegove kompanije da u saradnji sa Fajzerom proizvodnju vakcine, ukoliko je odobre, podigne na 1,3 milijarde doza do kraja naredne godine.
Već narednog dana, u utorak, tržišna vrednost Bionteka bila je na 25,7 milijardi dolara, što je veliki skok u odnosu na 4,6 milijardi koliko je vredela prošle godine. Akcije Fajzera su prošle nedelje skočile za 10,6 odsto na berzama, a samo prvog dana prošle nedelje promet na berzama je, prema analizi Rojtersa, bio gotovo dva biliona dolara. Samo u SAD je u ponedeljak promet dostigao pola biliona dolara dok se u Evropi tog dana trgovalo sa 120 milijardi dolara.
Najveći rast akcija početkom nedelje zabeležio je energetski sektor od 12,4 odsto, akcije u finansijskom su u proseku skočile za 7,54 odsto, nekretnine za 4,6 i industrija za četiri odsto. Vrednost akcija skočila je i firmama u sektoru usluga, materijala, ali i tehnologije. Iscrpljenom energetskom sektoru prošli ponedeljak je, kako piše Rojters, bio najbolji dan na berzi još od 24. marta. Isto važi i za finansijski sektor.
Avio kompanije su zabeležile rast akcija i to za 15 odsto, samo nekoliko dana nakon što su imale veliki pad, hoteli i restorani su imali rast u proseku veći od pet odsto, baš kao i kompanije koje se bave krstarenjem.
„Deo ekonomije koji se bavi uslugama bi mogao da se dobro oporavi“, rekao je Pol Nolti, menadžer kompanije Kingsview Investments iz Čikaga.
Među najvećim dobitnicima su, piše BBC, i proizvođač motora za avione Rols Rojs, čije su se akcije duplirale samo nekoliko sati po objavi o pronalsku vakcine. Akcije Internešnel Erlajns grupe, vlasnika Britiš ervejza, skočile su u trenutku za 40 odsto, pre nego što su se „smirile“ na 25 odsto, kompanija Cineworld, drugi najveći svetski lanac bioskopa u svetu je porastao za 40 odsto, takođe. Rojters piše da je uprkos tome zbog velikog broja zatvorenih bioskopa usled krize trenutna vrednost ove kompanije tek petina vrednosti koju su imali početkom godine. I akcije američkih avio kompanija Delte i Junajteda skočile su za 15 odsto, Karnival, Norvidžan i Rojal karibian porasli su za više od 25 odsto.
I dok jedni dobijaju drugi gube, tako su kompanije koje se bave dostavom ili aplikacija Zoom koja je eksplodirala tokom krize i višestruko uvećala svoju vrednost imale loš početak nedelje.
Vrednost Zooma je tokom ove godine uvećana za čak sedam puta, ali su njihove akcije u ponedeljak pale za 14 odsto. Pad od 16 odsto zabeležio je i Peloton, proizvođač bicikala, dok su dve velike kompanije koje se bave dostavom hrane jedna britanska Ocado, druga holandska Just Eat pale za 12, odnosno devet odsto.
Rast akcija velikog broja kompanija, makar samo na jedan dan, pokazao je koliko je svet željan da se reši problema sa virusom COVID-19.
Najava vakcine koja bi mogla da spreči širenje virusa uzdrmala je sve, ali čak i da se pojavi u skorije vreme, narednih nekoliko meseci ne treba očekivati konkretnije pomake na svetskom finansijskom tržištu.
Pol Krejg iz američke investicione kompanije Quilter kaže da je objava o nastanku vakcine za manje od godinu dana od pojave virusa „ogromna pozitivna vest“, ali i upozorava da nije „srebrni metak“.
„Mnogi problemi koji postoje u ekonomijama koje se razvijaju su strukturalne prirode i vakcina sigurno neće sprečiti veliki rast nezaposlenosti, do koje će doći a koja je rezultat krize u kojoj smo bili od početka godine“, upozorava Krejg.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.