Najgori sati Donalda Trampa 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Najgori sati za američkog predsednika, dvostruki udarac za lidera Sjedinjenih Država, da li će „pancir Donalda Trampa ostati neprobojan“ – samo su neki od komentara pošto su u utorak u sudnicama u Njujorku i Virdžiniji izrečene presude bivšem šefu Trampove kampanje Polu Manafortu i bivšem Trampovom advokatu Majklu Koenu.

Nema sumnje da su ova dva slučaja dovela Trampa u pravnu opasnost, sa kojom se do sada retko koji predsednik SAD suočio.

Koen (51), nekadašnji advokat vrlo blizak Trampu izjasnio se krivim po osam tačaka optužnice uključujući i povrede finansiranja kampanje i direktnu umešanost u navodna Trampova davanja mita ženama. Izricanje kazne Koenu zakazano je za 12. decembar, a pušten je uz kauciju od 500.000 dolara. Koenov advokat Leni Dejvis kazao je da ako je za sva ova plaćanja krivica pala na njegovog klijenta zašto onda to ne bi bili i zločini Donalda Trampa“?

Trampov advokat Rudolf Đulijani juče je kazao da optužbe protiv Koena „ne sadrže bilo kakve nepravilnosti koje bi mogle da se okrenu protiv predsednika“, prenosi Rojters.

Nekoliko minuta ranije u drugoj sudnici Pol Manafort, nekada rukovodilac predizborne kampanje Trampa, proglašen je krivim takođe po osam tačaka optužnice u vezi sa finansijskim malverzacijama i utajom poreza. Bivši predsednikov lični advokat nije samo ustao u sudnici i optužio predsednika za laganje, pišu američki mediji. Koen je, kako dalje navode, kazao da je Tramp – nazivajući ga „kandidat“ – „pojedinac broj 1“ u sporazumu o priznanju krivice; direktno je ukazao da je predsednik izvršio ili nadgledao isplate 2016. ne bi li osigurao ćutanje žena spremnih da ga optuže za afere, te je tako efektivno načinio predsednika saučesnikom. Koen je priznao da su Trampova plaćanja iz nezakonitog korporativnog izvora ili iznad dozvoljenih iznosa za pojedinca bila doprinos kampanji. Za oba dela predviđena je maksimalna petogodišnja zatvorska kazna.

Predsednik je u prošlosti negirao da je išta znao u vezi sa ovim nezakonitim isplatama. Njegov pravni tim je odstupio od takvih tvrdnji i priznao da je predsednik ipak bio upleten. Sada je i Koen tvrdio da je Tramp u sve bio upućen od početka. U slučaja isplata Karen Mekdual – u sporazumu o priznanju krivice njegov nekadašnji advokat je objavio audio zapis u kojem Koen i tadašnji kandidat za predsednika Donald Tramp raspravljaju o ovom pitanju. Ovome treba dodati i činjenicu da je glumica u „filmovima za odrasle“ Stormi Danijels spremna da ponovo pokrene tužbu protiv Trampa kako bi se izvukla iz sporazuma o ćutanju kojem je kumovao Koen, prenosi Bi-Bi-Si. Sud je bio stavio tužbu na čekanje do okončanja krivične istrage protiv Koena, koja je u utorak konačno rešena. Tužba Danijelsove mogla bi, tvrde upućeni, da donese još više dokaza o Trampovoj umešanosti u isplate mita u vrednosti od 130.000 dolara za koje je Koen u utorak priznao da su joj date pred izbore 2016.

Nakon izricanja presude protiv Manaforta, njegov pravni zastupnik kazao je da mu je klijent razočaran. Dodao je da bi na osnovu krivice po osam od 18 tačaka optužnice Manafort mogao da dobije 80 godina zatvora. Pred Manafortom je još jedno suđenje u Vašingtonu narednog meseca za pranje novca i delovanje kao neregistrovani agent, lažne izjave i svedočenja. Pregršt je optužbi koje se stavljaju na teret dugogodišnjem vašingtonskom lobisti.

Manafort bi samo teoretski mogao da se nada pomilovanju predsednika, imajući u vidu da je Tramp kazao da je istraga protiv njega politički motivisana te da je on „dobar čovek“. No, predsednik može da pomiluje nekoga samo za federalna krivična dela, što nije slučaj sa Manaforom. Pred njim je poduža zatvorska kazna i mnogo pravnih bitaka.

Ishod dva sudska slučaja podstakao je i teška pitanja o opravdanosti Trampa na mestu predsednika. Od njegovog izbora 2016, samo se nižu slučajevi priznanja ili sudskih presuda protiv ljudi iz njegovog okruženja – njegov savetnik za nacionalnu bezbednost, lični advokat, šef kampanje, zamenik menadžera kampanje te bivši spoljnopolitički pomoćnik. Svi ovi predmeti proizilaze iz aktuelne istrage specijalnog tužioca Roberta Milera o navodnoj umešanosti Rusije u izbore u SAD. Prekjučerašnji događaji iz dva američka suda značajna su pobeda za Milera koji je pod jakim pritiscima Trampovih pristalica da okonča istragu koju predsednik naziva „lovom na veštice“.

Demokrate, sa svoje strane, pokušavaju da izvrše jači uticaj na Trampa nakon najnovijih događaja, dok je liderka demokrata u Predstavničkom domu Nensi Pelosi osudila „beskrajnu korupciju i kriminal u jezgru Trampovog unutrašnjeg kruga“. „Koenovo priznanje o isplatama stotina hiljada dolara novca za mito kako bi se uticalo na izbore pokazuje da su tvrdnje predsednika o neznanju daleko od tačnosti što ga dovodi u još veći pravni rizik“, kazala je Pelosi. Dodala je da republikanci u Predstavničkom domu moraju prestati da budu saučesnici predsednika i potvrditi da niko nije iznad zakona.

Pelosi je pohvalila Milerov rad navodeći da on i njegov tim sprovode temeljnu i profesionalnu istragu koja mora biti nastavljena bez ometanja.

S druge strane, portparol republikanca Pola Rajana, predsedavajućeg Predstavničkog doma, kaže da su svesni Koenove krivice za ozbiljne optužbe, ali da im trebaju dodatne informacije nego što je trenutno dostupno. Robert Kuzami, zamenik vrhovnog tužioca SAD kaže da će Koen „platiti veoma, veoma ozbiljnu cenu za ova krivična dela“. U izjavi za novinare ispred suda na Menhetnu, Kuzami je detaljno izlistao Koenove krivice.

„Ovo su ozbiljne optužbe i odražavaju obrazac laži i nepoštovanja tokom jednog značajnog vremenskog perioda. Još je gore kad ih izvrši advokat, koji je vešt i ima staž u svom poslu, shvata šta znači biti advokat koji pošteno obavlja posao i poštuje zakon“, rekao je Kuzami.

Mogućnosti za opoziv

Pravni stručnjaci tvrde da postoji malo verovatnoće da se Tramp suoči sa krivičnom prijavom sve dok je na mestu predsednika. Ono što je moguće jeste da Kongres pokrene opoziv protiv predsednika u skladu sa odredbom američkog Ustava zbog „umešanosti predsednika u teška krivična dela i prekršaje“. Da bi se to dogodilo, Trampovi politički protivnici u redovima demokrata morali bi da preuzmu kontrolu nad oba doma Kongresa SAD, a priliku za to imaće na novembarskim izborima. Ali, čak i u slučaju dobrog plasmana na izborima u novembru, demokrate bi morale da ubede kolege u republikanskom taboru da promene stranu u vezi sa ovim slučajem. Do sada u istoriji SAD nije zabeležen slučaj opoziva predsednika. Šanse za eventualni opoziv ili smenu Trampa povećale bi se ukoliko aktuelna istraga Milera dođe do zaključka da je Rusija uticala na ishod izbora u SAD 2016.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari