Među neredovnim platišama poreza u Crnoj Gori su kako državne tako i privatne firme sa većim ili manjim brojem zaposlenih.
Na listi onih koji izbegavaju plaćanje poreza ima i medija, kao i fizička lica, među kojima prednjače crnogorski advokati. Koliko su poreski dužnici neodgovorni u izvršavanju svojih obaveza govori i podatak da se poreski dug u prethodne četiri godine uvećao za 170 miliona eura.
A prema zvaničnim podacima Poreske uprave Crne Gore u ovom trenutku poreski dug premašuje 777 miliona eura, pri čemu 27 kompanija duguju više od jednog miliona eura, dok tri kompanije imaju dug iznad deset miliona eura – Rudnik uglja Pljevlja duguje 15 miliona, Montenegro erlajns – 12 miliona, a kompanija „Radoje Dakić“ deset miliona eura. U Ministarstvu finansija i u Poreskoj upravi tvrde da je nenaplativo gotovo 550 miliona eura, dok visina naplativog dug iznosi 236 miliona eura. Prema riječima ministra finansija Raška Konjevića, razlog nenaplativosti 103 miliona eura leži u tome što su poreski dužnici u stečaju, dok dug pravnih i fizičkih lica, kojima je prestala registracija, iznosi 95 miliona eura.
Mnogi izlaz iz ove situacije vide u plaćanju poreskog duga u ratama pa je Ministarstvo finansija pripremilo Nacrt zakona o mjerama poreske politike u formi leks specialisa. Tim Nacrtom predviđeno je i stimulisanje onih poreskih obveznika koji redovno izmiruju obaveze. Za redovne platiše predviđeno je da mogu dobiti poreski kredit koji može biti korišćen na pet godina, pri čemu maksimalni iznos pozajmice može da se kreće do 200.000 eura. Sada predstoji rasprava, nakon čega će ići na usvajanje, vjerovatno u oktobru.
Inače poreski dužnici su i sada u mogućnost da svoje obaveze plaćaju u ratama na osnovu Vladine uredbe o reprogramu duga i već nekoliko kompanija na taj način izmiruje svoje obaveze u 12 mjesečnih rata. Odlukom je propisano da se reprogram ne može odobriti za PDV, akcize, carine i porez na kafu. Ukoliko dužnik ne izvršava svoje obaveze rješenje o reprogramu prestaje da važi. Zahtjev za reprogram dugova razmatra Komisija sastavljena od predstavnika Ministarstva finansija, Poreske uprave i Uprave carina.
Leks specialis za reprogram poreskog duga
Nacrtom zakona o mjerama poreske politike, odnosno reprogramu duga, predviđeno je da dužnik uplati jednokratno 10 odsto od ukupnog duga, a ostalo u 60 mjesečnih rata, pri čemu bi se kamata na glavnicu otpisala. Mjesečna rata za fizička lica koja ne obavljaju privrdenu djelatnost bila bi 50 eura, za preduzenike koji plaćaju obaveze u paušalnom iznosu predviđeno je 70 eura, a za one koji plaćaju porez prema stvarnom dohotku 100 eura mjesečno. Ako je riječ o firmama koje imaju do pet zaposlenih mjesečna obaveza bi iznosila 200 eura, dok bi one sa više od 50 zaposlenih plaćale ratu od 1.000 eura.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.