Naoružane trupe blokirale predsedničku palatu u Nigeru: Država zabeležila četiri puča od 1960. 1Foto: EPA-EFE

Naoružane trupe opkolile su i blokirale predsedničku palatu u Nigeru, jednoj od najnestabilnijih država na svetu u kojoj su se dogodila četiri puča od sticanja nezavisnosti 1960. godine, piše Gardijan.

Vojnici, uključujući članove garde predsednika Mohameda Bazuma, bili su uključeni u pregovore sa predsednikom za koga je rečeno da je „bezbedan i zdrav“ – pošto su vojska i nacionalna garda zemlje pretile da će napasti predsedničke snage ukoliko ne odstupe.

Izvor blizak Bazumu naveo je potez kao „napad“ elitnih trupa, dodajući da su „razgovori“ u toku nakon što su vojnici blokirali pristup palati jutros oko 6.30 sati.

Izveštač Rojtersa video je vojna vozila kako blokiraju ulaz u palatu u prestonici Niameju. Pristup ministarstvima pored palate takođe je bio blokiran, rekli su bezbednosni izvori.

Zvaničnik u predsedništvu rekao je da osoblje unutar palate nije imalo pristup svojim kancelarijama.

U saopštenju koje je Predsedništvo objavilo na Tviteru navodi se da je predsednička garda pokušala da pridobije podršku nekih pripadnika oružanih snaga u svojim akcijama.

Stanovnici drugih delova Niameja opisali su da se saobraćaj odvija slobodno i da nisu uočili naoružane ljude na ulicama.

Smešten u srcu Sahela, Niger je dve trećine pustinje i stalno je blizu ili na dnu Indeksa ljudskog razvoja UN-a. Ima rastuću populaciju od 22,4 miliona, vođenu stopom nataliteta koja u proseku znači da svaka žena ima sedmoro dece.

Zemlja se bori sa džihadistima – na jugozapadu, koja je zahvatila susedni Mali 2015. i jugoistoku, uključujući džihadiste sa sedištem u severoistočnoj Nigeriji.

Nigerska vojska je dobila obuku i logističku podršku od SAD i Francuske, koje tamo imaju vojne baze.

„To je napad predsedničke garde, ali su u toku razgovori sa predsednikom“, rekao je izvor novinskoj agenciji AFP, želeći da ostane anoniman.

„Predsednik je dobro, zdrav je i zdrav“, rekao je izvor. „On i njegova porodica su u rezidenciji.“

Bazum, koji je demokratski izabran 2021. blizak je saveznik Francuske. Poslednji državni udar dogodio se u februaru 2010. kada je svrgnut tadašnji predsednik Mamadu Tanđa.

Međutim, bilo je pokušaja državnog udara nekoliko dana pre Bazumove inauguracije u aprilu 2021. kada je uhapšeno nekoliko ljudi uključujući osumnjičenog kapetana vazduhoplovnih snaga po imenu Sani Guruza. Uhapšen je u susednom Beninu i predat vlastima Nigera.

Usman Sise, bivši ministar unutrašnjih poslova pod vojnom vladom u tranziciji koja je vladala od 2010. do 2011. priveden je u aprilu 2022. zbog svoje uloge. On je oslobođen optužbi u februaru ove godine, ali je još petoro, uključujući Guruzu, osuđeno na 20 godina zatvora.

Drugi pokušaj svrgavanja Bazuma dogodio se u martu ove godine dok je predsednik boravio u Turskoj.

U januaru 2018. vojni sud je osudio devet vojnika i jednog civila na zatvorske kazne u rasponu od pet do 15 godina jer su 2015. pokušali da svrgnu Bazumovog prethodnika Mahamadoua Issoufoua.

Među osuđenima je bio general Sulejman Salou, bivši načelnik generalštaba i član hunte koja je proterala Tanđu 2010.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari