Napetost na ulicama Damaska dok se opozicioni borci približavaju glavnom gradu 1Foto: Shutterstock/ART production

Sirijski opozicioni borci stigli su do predgrađa glavnog grada Damaska koji je pod kontrolom vojske bio od 2018. godine, saopštili su danas opozicioni aktivisti i komandant pobunjenika koji ratuju protiv vlasti predsednika Bašarfa al Asada.

Jedan stanovnik rekao je medijima da je u Damasku napeto, da su snage vlasti na ulicama i da mnogim prodavnicama nedostaju osnovne namirnice.

Vojska se ranije danas povukla sa većeg dela juga Sirije, a i Damask je u tom kraju, kod granice Libana, ali ga vojska još čuva.

„Situacija je veoma čudna. Nismo navikli na to“, rekao je jedan meštanin koji strahuje od bitke u Damasku.

Pobunjenički zvaničnik koji sebe naziva „major Hasan Abdul-Gani“ je na Telegramu objavio da su opozicioni borci u gradu Sanameinu, stigli na 20 kilometara južno od Damaska.

Rami Abdurahman koji vodi opozicionu nevladinu „Sirijsku opservatoriju za ljudska prava“ sa sedištem u Velikoj Britaniji, rekao je da su pobunjenici ušli u grad Artuz, na svega 10 kilometara jugozapadno od Damaska.

Liban je zatvori sve granične prelaze sa Sirijom osim glavnog koji povezuje Bejrut s Damaskom, a i Jordan je zatvorio jedan granični prelaz sa Sirijom.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je rekao ;da se u Dohi, u Kataru, sastao sa svojim kolegama iz Turske i Irana i da su zajedno tražili „trenutni prekid neprijateljskih aktivnosti“ u Siriji.

Rusija i Iran su glavne pristalice sirijske vlade, dok Turska podržava borce opozicije koji pokušavaju da zbace predsednika Sirije Bašara el Asada.

Lavrov je rekao da Rusija napadima iz vazduha pomaže sirijskoj vojsci da se suprotstavi pobunjenicima.

On je okrivio SAD i Zapad za zaoštravanje u Siriji i rekao: „Veoma nam je žao što je siriji narod postao predmet još jednog geopolitičkog eksperimenta“.

Lavrov je rekao da Rusija, Iran i Turska žele sprovođenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 2254 iz decembra 2015. kojom se poziva na politički proces, počevši od uspostavljanja prelaznog upravljačkog tela, posle čega bi bila izrada novog ustava Sirije i na kraju, ;pod nadzorom UN, izbori nove vlasti.

Građanski rat u Siriji je počeo 2011. godine i smatra se da je do sada pobijeno više od pola miliona ljudi, a da je u izbeglištvu gotovo polovina od 23 miliona predratnog stanovništva te zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari