Poseta kubanskog predsednika Migela Dijaza Kanela Severnoj Koreji bila je izgleda prilika da Kim DŽong Un konačno dobije svoj prvi zvanični portret čime je kult ličnosti podignut na viši nivo.
Dok su portreti njegovih prethodnika „krasili“ do sada svaku kutak zemlje, Kim DŽong Un je dugo važio za naslednika umesto za lidera sa svim svojim pravima i privilegijama. Tokom vremena postepeno je njegova uloga menjana čemu je doprinelo niz međunarodnih poseta i susreta ove godine.
Sa zvaničnog portreta Kim se smeje, blago okrenut u levu stranu odeven u zapadnom stilu sa kravatom oko vrata. Slikani portret Kim DŽong Una za javnost je nesumnjivo pokazatelj početka razvoja kulta ličnosti Kim DŽong Una, prenosi Bi-Bi-Si. Sam stil slike podseća na portrete starijih vladara iz dinastije Kim, te će Severnokorejci svakako shvatiti simbolizam ovog poteza. Simbolizam i slike su u Severnoj Koreji veoma važni: portreti oca Kim DŽong Una i dede okačeni su na svakoj zgradi u zemlji.
Od kada je preuzeo vlast 2011, aktuelni vođa je više doživljavan kao naslednik i učenik dvojice prethodnika nego neko ko je njima jednak. Kim je preuzeo kormilo zemlje 2011, usled iznenadne smrti oca. Bio je relativno neiskusan i nije bio izgrađen za budućeg lidera. Ipak, tokom vremena, njegova slika se menjala, objašnjava Andrej Abrahamijan iz azijskog instituta Grifit. Tome u prilog govori mnoštvo pesama u slavu Kim DŽong Una i njegove porodice.
Kim je reorganizovao vladu u kojoj su nove institucije u središtu i uspostavio novu stratešku liniju, drugačiju od one njegovog oca. Dok je Kim DŽong Il insistirao na vojsci, Kim DŽong Un je zagovarao dvosmernu politiku – razvoj nuklearnog oružja, kao i ekonomije. Sve što se dogodilo 2018. imalo je za cilj da se učvrsti njegov imidž – međunarodno poštovanog lidera poput Kineza Si Đinpinga ili Amerikanca Donalda Trampa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.