crna rupa, NASAFoto: NASA

NASA je objavila novu animaciju koja daje osećaj količine prostora kojim dominira supermasivna crna rupa. To je jedna od najvećih misterija u svemiru, jer iako imamo neke ideje o tome, ne znamo koliko su crne rupe zaista velike, piše hrvatski N1.

Takođe, postoji ogroman raspon u supermasivnim crnim rupama. NASA-ina nova animacija daje uvid u taj raspon, počevši od crne rupe u patuljastoj galaksiji zvanoj J1601+3113, u kojoj se nalazi crna rupa veličine oko 100.000 solarnih masa.

Takođe vidimo supermasivnu crnu rupu u centru naše sopstvene galaksije, Strelac A*, koja ima oko 4,3 miliona solarnih masa. Tu je i M87*, prva crna rupa ikada snimljena.

Postoje i dve crne rupe koje se nalaze u centru iste galaksije (NGC 7727). Nekada su postojale dve galaksije. Nakon spajanja, dve crne rupe u galaktičkim jezgrima — koje imaju 154 miliona i 6,3 miliona solarnih masa, respektivno — potonule su u centar novokombinovane galaksije, gde će se jednog dana spojiti.

Poslednja crna rupa koju možete videti u ovoj animaciji je TON 618, koja je jedna od izuzetno udaljenih i masivnih crnih rupa za koje astronomi imaju direktna merenja. Ovaj džin sadrži više od 60 milijardi solarnih masa i ima senku toliko veliku da bi bile potrebne nedelje da snop svetlosti pređe preko njega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari