Nastavak reformi kao odgovor na globalne izazove 1Foto: Shepherd Zhou / EPA

Usred atmosfere globalne nesigurnosti, delegati svojevrsnog parlamenta Narodne Republike Kine raspravljali su o učvršćivanju temelja ekonomskih reformi najmnogoljudnije države.

 Više od 5.000 članova Nacionalnog narodnog kongresa (NNK) i Kineske narodne političke savetodavne konferencija (KNPSK) su na tzv. Dve sednice istakli važnost nastavka suštinske reforme druge najmoćnije ekonomije međunarodne privrede. Pobeda Donalda Trampa izazvala je nervozu na međunarodnoj sceni dok je u Evropi, posle odluke Velike Britanije da napusti Evropsku uniju, odvukla pažnju od ohrabrivanja ekonomskog rasta, trgovine i investicija. Zapad je zbunjen i okleva u kom smeru da krene u nastojanju da ne odustane od brzog toka globalizacije. Ovakav razvoj događaja stavlja Peking u poziciju uticajnog donosioca odluka u ključnom trenutku integracija svetske privrede. U godišnjem izveštaju o radu vlade, koji je premijer Li Kećijang predstavio na godišnjem zasedanju NNK, rast ukupnog bruto domaćeg proizvoda projektovan je na oko 6,5 odsto, ili više ukoliko je moguće (prošle godine, ciljani rast Kine bio je između 6,5 i sedam odsto, a ostvareno je 6,7 odsto). Prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda BDP Kine u 2016, meren paritetom kupovne moći, vredeo je 20.853 biliona dolara što je tu državu pozicioniralo na prvo mesto svetske rang- liste, dok je po prosečnom dohotku po stanovniku, od 15.095 dolara, bila na 83. (nominalni BDP procenjen je na 11.383 biliona dolara, a per capita na 8.239 dolara)

– Kineski recept za ekonomski napredak jeste ohrabriti potrošnju i kanalisati kapital u restrukturiranje privrede, promociju inovacija i poboljšanje životnog standarda građana. Kina će nastaviti da reformiše svoj fiskalni i finansijski sistem. Osim toga, ubrzaće reformu preduzeća u državnom vlasništvu i osnažiti zaštitu vlasničkih prava – poručio je premijer Li.

Analitičari procenjuju da je ciljani BDP ostvarljiv, a Ći Fulin, predsednik Kineskog instituta za reformu i razvoj, nazvao je ovogodišnji ciljani rast BDP realističnim. „Kina je sposobna da ostvari taj cilj i, što je još važnije, ostavljen je prostor za napredak u restrukturiranju i reformama, čime će biti postavljeni čvrsti temelji za razvoj u narednim godinama“, tvrdi Ći. Kineski mediji zaključuju da vlada mora da utvrdi prioritete i da se fokusira na pet ključnih zadataka. To, između ostalog, znači „rezanje“ prevelikih kapaciteta, zaustavljanje prekomerne gradnje u gradskim sredinama i aktivno, ali oprezno, snižavanje nivoa zaduženosti. Plan je da se u 2017. kapaciteti za proizvodnju čelika smanje za oko 50 miliona tona, ali i zatvaranje postrojenja za iskop oko 150 miliona tona uglja. Istovremeno, vlada će suspendovati (ili odložiti) izgradnju elektrana na ugalj, ili eliminisati najmanje 50 miliona kilovata električne energije iz tih elektrana. „Ciljano smanjenje kapaciteta korak je ka primeni strukturnih reformi za ekonomiju ponude“, potvrdio je Li Zuđun, ekonomista u Centru za istraživanje razvoja pri Državnom savetu. U izveštaju takođe stoji da će akcenat biti stavljen i na smanjenje zaliha nekretnina, kao i da će se uz podsticajne mere smanjivati dug. Najavljeno je i smanjenje poreza i dažbina kako bi profitirao korporativni sektor.

Prema radnoj verziji izveštaja vlade biće nastavljen preobražaj funkcija upravljanja, kao i fiskalnog i poreskog sistema, a planirana je i reforma finansijskog sektora. Vlada će ubrzati reformu velikih državnih preduzeća i državnog kapitala i poboljšati sistem zaštite privatne svojine. Osim toga, vlada će preduzeti značajne korake u pravcu unapređenja reforme socijalnog sistema. Pažnja će posebno biti usmerena na povećanje potrošnje i ravnomerniji regionalni razvoj. Planirano je da samo u ovoj godini, u izgradnju železnica, bude uloženo 800 milijardi juana (oko 125 milijardi dolara), a u projekte izgradnje auto-puteva i vodotokova 1,8 bilion juana. Počeće izgradnja dodatnih 15 velikih projekata očuvanja vodenih površina. Biće ubrzan rad na glavnim projektima teretne železnice, civilne avijacije i telekomunikacione infrastrukture.

Nisu zanemarene ni tehnološke inovacije – planirano je ubrzavanje razvoja industrija u ekspanziji, kao i transformacija tradicionalne industrije. Vlada će nastaviti da ohrabruje ljude da pokreću poslove i inovacije, te preduzeti korake za unapređenje kvaliteta proizvoda. Kad je reč o poljoprivredi insistira se na postojanom razvoju tog sektora i povećanju prihoda seoskog stanovništva. Vlada će nastaviti sa strukturalnim prilagođavanjima u poljoprivredi, podstičući usvajanje savremenih agrarnih mera, i unaprediti javne usluge u ruralnim sredinama.

Projekcije za 2017. godinu

U godišnjem izveštaju o radu kineske vlade konstatovano je, između ostalog, da će se u 2017. godini raditi na stvaranju uslova za otvaranje 11 miliona radnih mesta i održavanju stopu nezaposlenosti u urbanim sredinama na nivou ispod 4,5 odsto. Indeks potrošačkih cena biće povećan na oko tri odsto, dok je ciljani fiskalni deficit za ovu godinu tri odsto BDP-a, ili 345,5 milijardi dolara, što je za 200 milijardi juana više nego 2016. Stopa rasta M2 (količina novca u opticaju), te socijalno finansiranje, biće održani na nivou od 12 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari