Plan američkog lidera Donalda Trampa koji je obelodanio u sredu uveče u svom obraćanju iz Ovalne kancelarije, a koji se odnosi na uvođenje jednomesečne zabrane ulaska Evropljana iz zemalja u okviru Šengena, ne i Britanaca, u SAD ocenjen je kao svojevrsni debakl koji bi ga mogao koštati glasova birača.
Tramp je na Tviteru napisao da se obustavljaju putovanja, ali ne i prekoatlantska robna razmena, što je suprotno njegovoj prvobitnoj objavi. LJudi bliski Trampu kažu da se njegov plan ne odnosi na Amerikance i osobe s pravom boravka u SAD-u, iako će se i oni morati suočiti s obaveznim karantinom. Tramp, međutim, nije pojasnio zašto se zabrana ne odnosi na državljane Velike Britanije, gde je broj zaraženih gotovo 4.000.
Trampov plan samoizolacije SAD-a od Evrope, kako je ocenjen u američkim medijima, shvata se kao slučaj „zatvaranja vrata štale iako je konj već čvrsto vezan“, piše Si-En-En. Virus je već svakodnevica u Sjedinjenim Državama gde je obolelo 1,200 ljudi, zatvaraju se škole, univerziteti, suspendovana je NBA sezona, bolnice su pod uzbunom.
„Virus neće imati šanse protiv nas. Nijedna nacija nije bolje pripremljena i otpornija od Sjedinjenih Država“, rekao je Tramp. Predsednik je naveo nekoliko mera pomoći kako bi se pomoglo radnicima koji su u samoizolaciji i pogođeni su blokadama i karantinom, iako njegov poziv za smanjivanje poreza na platu u Kongresu nije primljen s odobravanjem.
„Tramp očigledno pokušava da kompenzuje ono što je radio ranije – da nadomesti svoje pređašnje odnošenje prema korona virusu, kada je iznosio čudne komentare koji su u očima drugih delovali neozbiljno – da bi sada kada je krenulo da se rapidno povećava broj obolelih i umrlih, te reakcije pojedinih uglednih fakulteta primer Harvarda, koji je u nedelju pozvao studente da pohađaju onlajn predavanja pošto su mnoga predavanja delimično ili skroz prekinuta zbog korona virusa, rešio da radikalno promeni stav“, kaže za Danas Ivan Vujačić, bivši ambasador Srbije u SAD i predsednik Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji.
Tramp je, ističe Vujačić, „poznat po tome što ne haje za činjenice ali je pritisnut okolnostima rešio da izmeni stav i da priča priču kako se on time sada ozbiljno bavi“. „Ne čudi što je iz svog plana izuzeo Britance jer on očigledno bira one sa kojima je u potencijalno nekom konfliktu“, kaže naš sagovornik.
Za Ognjena Pribićevića, bivšeg ambasadora Srbije u Britaniji i u Nemačkoj, odluka Trampa da izuzme Britaniju iz svog plana samoizolacije ne iznenađuje i ne treba je gledati u političko-ekonomskom kontekstu iako je Britanija sedmi ili osmi trgovinski partner SAD. „Ključan i dominantan razlog jeste izuzetna tradicionalna bliskost dveju zemalja – u jeziku, kulturu, povezanost porodica, ali i dobri odnosi između Trampa i britanskog premijera Borisa DŽonsona. Od kada je stupio na funkciju Tramp je kritičan prema EU i bitno drugačiji u stavovima od svojih prethodnika. I Tramp i Bregzit su deo istog procesa koji utiču na naše živote“, kaže Pribićević.
Za Trampove pristalice, njegovo obraćanje je odlučan i hrabar potez za suočavanje s nacionalnim izazovom. Ali za kritičare ništa drugo do stari obrazac – optužio je druge za krizu, ogrnuo se samohvalom i ksenofobijom i zavarao naciju svojim dosadašnjim potezima.
„Ovo je najagresivniji i najsveobuhvatniji pokušaj suočavanja sa stranim virusom u modernoj istoriji … Ovo je samo privremeni trenutak koji ćemo prevladati zajedno kao nacija i kao svet“, rekao je Tramp.
Ideja da je virus, koji pogađa sve ljude i koji je prirodna nepogoda, neka vrsta pretnje iz stranih izvora poslata da napadne Amerikance sama po sebi zapanjuje, piše Si-En-En. Trampov plan mogao bi izazvati masovno otkazivanje prekoatlantskih letova, koje bi avio industriju moglo dovesti u egzistencijalni izazov, ukazuju ekonomisti. Zabrana putovanja podstiče pitanja o Trampovom razumevanju krize koju je dosad minimizirao, neretko optužujući demokrate za nju i predviđajući da će virus uskoro nestati. Tramp je savetovao suzdržavanje od nepotrebnih poseta domovima za starije osobe, koji su posebno rizična grupa. U svom obraćanju tvrdio je kako je pretnja i dalje „vrlo niska“ za svakoga osim za starije i nemoćne, dok zdravstveni radnici strahuju da će bolnice biti prepune – uz stalni manjak adekvatnog testiranja i nadolazeće naprezanje resursa.
EU negira tvrdnje iz Bele kuće
Brisel – Vođe Evropske unije osudile su juče odluku koju je objavio američki predsednik Donald Tramp, navodeći da je „jednostrana“ i doneta „bez konsultacija“. U zajedničkom saopštenju šefovi Evropskog saveta i Evropske komisije Šarl Mišel i Ursula fon der Lajen naveli su da je pandemija korona virusa „globalna kriza koja nije ograničena ni na jedan kontinent i zahteva saradnju, a ne jednostrano delovanje“. „EU ne odobrava činjenicu da je američka odluka da uvede zabranu putovanja doneta jednostrano i bez konsultacija“, navodi se u saopštenju. S obzirom na to da se Italija zatvorila i preduzela druge drastične mere Fon der Lajen i Mišel takođe su odbacili Trampove navode da EU nije učinila dovoljno u borbi protiv širenja virusa. „Evropska unija preduzima snažne akcije da ograniči širenje virusa“, rekli su dvoje vođa u saopštenju. Beta – AP
Irska zatvara škole
Škole, koledži i druge javne ustanove u Republici Irskoj biće zatvorene zbog epidemije korona virusa. Irski premijer Leo Varadkar rekao je juče da će ove mere biti na snazi do 29. marta, prenosi Bi-Bi-Si. U sredu je od posledica virusa u Irskoj preminula starija žena. Ona je za sada jedina žrtva. Mere koje je Varadkar najavio stupaju na snagu danas. Takođe je naveo da se zabranjuju skupovi u zatvorenom prostoru sa više od 100 ljudi, a na otvorenom sa više od 500 ljudi. Preporučeno je takođe da se u firmama u kojima je to moguće radi bez dolaska na posao. S. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.