Nastavnici u Venecueli imaju platu od 20 dolara: Gladni su 1Foto: Pixabay/Ambermb

Osnovna škola Doktor Enrikea Delgada Palasiosa u glavnom gradu Venecuele Karakasu bila je prinuđena da se zatvori nakon što je curenje vode izazvalo urušavanje zidova i plafona.

Već skoro pet meseci 612 učenika pohađa nastavu dva puta nedeljno u obližnjem magacinu. Neki od njih ne znaju da čitaju ni sa 12 godina. Nastavnici su plaćeni oko 20 dolara mesečno, što je otprilike pet odsto koliko je potrebno da se prehrani petočlana porodica u toj južnoameričkoj zemlji.

Plate su ništa, kao i uslovi rada

„Suočili smo se sa nekim teškim vremenima, uključujući dane kada nismo imali šta da jedemo“, rekla je za Blumberg Rozmari Nives, nastavnica specijalnog obrazovanja sa diplomom i dvadesetogodišnjim iskustvom.

Siti loših plata i uslova rada, nastavnici javnih škola izašli su ove godine na ulice u masovnim protestima širom zemlje tražeći veće plate i veću državnu potrošnju na obrazovni sistem. Neki traže platu od oko 600 dolara mesečno, što je izazov s obzirom na slabe finansije države.

Vlada nije ispunila svoja obećanja

Demonstracije su se pokazale kao pretnja predsedniku Nikolasu Maduru, koji će se, nakon deset godina na vlasti, verovatno kandidovati za reizbor sledeće godine. Maduro pokušava da proda ideju normalizacije u Venecueli dok se njena ekonomija polako oporavlja.

Ali vlada nije uspela da ispuni svoja obećanja o povećanju plata za javne radnike, zbog čega se mnogi bore da prehrane svoje porodice, što je oštar primer ekonomskih nejednakosti koje prožimaju Venecuelu čak i u vreme ekonomskog oporavka.

„Ovo je tipična situacija povećanja očekivanja“, rekao je David Smilde, profesor i stručnjak za Venecuelu na Univerzitetu Tulane. „To je vrlo jasno narativna pretnja Madurovoj vladi“, naglasio je Smilde.

Za tri godine zemlju je napustilo 68 hiljada nastavnika

U početku su se škole suočavale sa bezbednosnim i manjim infrastrukturnim problemima. Tada su školski programi za ishranu i komunalije počeli da propadaju. Učionice su se ispraznile skoro preko noći dok su milioni ljudi pobegli iz zemlje u jednoj od najgorih migracionih kriza na svetu.

Prema istraživanju međunarodne konsultantske firme DevTech Sistems Inc., između 2018. i 2021. godine, 68.000 nastavnika osnovnih i srednjih škola napustilo je zemlju. Za neke je situacija danas drastično bolja, najvećim delom zbog činjenice da je vlada dozvolila da dolar cirkuliše, što je zaustavilo recesiju, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari