NATO i Evropa su zabrinuti zbog nastupa Bajdena tokom debate: Starost nije razlog već nešto mnogo važnije 1 EPA-EFE/WILL LANZONI / CNN PHOTOS

Nastup Džoa Bajdena na predsedničkoj debati na CNN-a protiv Donalda Trampa izazvao je zabrinutost američkih saveznika – posebno unutar NATO-a i Evrope.

Te bojazni se ne odnose se na to da li je Bajden sposoban da donosi odluke. Oni nisu zabrinuti da će on sprovoditi opasnu politiku ili preduzeti dramatične akcije na međunarodnom nivou što je faktor kada se govori o osobi koja je zadužena za najmoćnije oružane snage sveta, nuklearni arsenal i najveću ekonomiju, ukazuje CNN u analizi.

Uobičajeni stav među saveznicima SAD je da je Bajden razuman čovek okružen razumnim ljudima i šta god da se desi, oni će nastaviti da donose racionalne, razumne odluke.

Izgledi za Trampov povratak su zabrinjavajući, ali je i to predmet savezničkog razmišljanja.

Evropa, posebno, nikada nije odmakla od Trampa 1.0 i zadržala je stav od 2020: da ako se jednom dogodi, može se ponoviti. To je u srcu evropskog strateškog razmišljanja otkako je Tramp preuzeo dužnost 2016. i nastavio se tokom Bajdenovog predsedavanja.

Zabrinutost američkih saveznika ogleda se u tome da najmoćnija zemlja na svetu ne može da obezbedi ono što najviše žele: stabilnost.

Ako bi se Bajden povukao ovako kasno u izbornom ciklusu, strahuju diplomate, to bi moglo da potkopa ceo proces.

Dozvolilo bi se, smatraju, protivnicima poput Kine i Rusije da napadnu američki demokratski sistem, čineći ga slabim u poređenju sa njihovim autokratijama u kojima moćnici čvrsto drže vlast.

Ovo možda zvuči trivijalno, ali se diplomatija na ovom nivou često posmatra kao nulta suma: nešto loše ili sramotno za Zapad, posebno moćne SAD, dobro je za njegove neprijatelje.

Ove male manifestacije navodne slabosti stvaraju otvore za protivnike da šire propagandu, seju podele u SAD i samom Zapadu kroz dezinformacije.

Stalne spekulacije o Bajdenovoj sposobnosti da vlada u zemlji i inostranstvu mogu biti neosnovane na nivou politike, ali bi nesumnjivo stvorile podele, nepoverenje i paniku tokom njegovog drugog mandata.

Šta bi to moglo materijalno značiti? Da li bi Bajden mogao da progura stvari poput pomoći Ukrajini kroz Kongres? Da li bi imao politički kapital da preduzme potencijalno nepopularne akcije na Bliskom istoku ili Indo-Pacifiku ako se ti regioni dodatno destabilizuju?

I da li bi znak pitanja nad moći Bele kuće ohrabrio američke globalne protivnike da deluju agresivnije u sopstvenim dvorištima? Za efikasno suočavanje sa svim ovim izazovima potrebna je stabilnost.

To nas vraća na četvrtak uveče. Svet je video starca koji se mučio da govori elokventno ili koherentno. Bilo da ste navijač ili protivnik, taj nastup postavlja legitimna pitanja o tome da li je on jednostavno prestar za posao kojim želi da nastavi da radi, piše CNN.

Stabilnost znači više od političke stabilnosti ili doslednosti. Ako se nastave pitanja o Bajdenovoj sposobnosti da vlada saveznici strahuju da on neće moći – pošteno ili nepravedno – da obezbedi stabilnost koja je Zapadu očajnički potrebna u neizvesnom trenutku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari