NATO počeo pripreme u slučaju Trećeg svetskog rata: General Alijanse za Rojters otkrio o čemu je reč 1ilustracija Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA

NATO razvija planove masovne evakuacije i spasavanja u slučaju budućeg rata sa Rusijom, izjavio je u intervjuu za Rojters general-potpukovnik Aleksander Solfrank, šef logističke komande NATO-a.

On je potvrdio ove nedelje da bezbednosni blok radi na obezbeđivanju operativne sposobnosti izvlačenja većeg broja ranjenka sa linija fronta.

Nemački general je upozorio da će, za razliku od iskustva saveznika u Avganistanu i Iraku, sveopšti rat sa Rusijom verovatno dovesti do velikih gubitaka NATO-a.

Štaviše, rusko vazduhoplovstvo i njihove zalihe raketa i projektila znače da bi medicinska evakuacija avionima bila previše rizična – faktor koji bi mogao da natera NATO trupe da upravljaju „bolničkim vozovima“ za masovno izvlačenje ranjenika.

„Izazov će biti da se brzo obezbedi visokokvalitetna nega za, u najgorem slučaju, veliki broj ranjenih“, rekao je on.

Solfrankovo upozorenje sledi nakon saopštenja nemačke vojske da će Rusija moći da napadne neku zemlju NATO-a već 2029. godine.

Rat u Ukrajini izazvao je najoštriju konfrontaciju između Rusije i Zapada od Kubanske raketne krize 1962. godine.

Solfrank vodi Zajedničku komandu za podršku i omogućavanje NATO-a (JSEC), koja ima zadatak da koordinira brzo kretanje trupa i tenkova širom Evrope, kao i logističke pripreme kao što je skladištenje municije na istočnom krilu NATO-a.

Nedavno je JSEC – koji se nalazi u južnom nemačkom gradu Ulmu – organizovao vežbu koordinacije tokova pacijenata.

Ruska protivvazdušna odbrana i avioni bi ugrozili letove medicinske evakuacije na način na koji pobunjenici u Avganistanu ili Iraku ne bi mogli, što bi verovatno stvorilo potrebu za bolničkim vozovima koji mogu da prevezu više žrtava u isto vreme nego avioni.

„Potrebno je razmotriti sve opcije da se veliki broj ranjenika odveze u medicinske ustanove, što uključuje vozove, ali potencijalno i autobuse.
Različiti medicinski propisi među zemljama su još jedna prepreka koju treba prevazići, rekao je Solfrank.

Rešenje bi mogao da bude „vojnomedicinski Šengen“, sličan političkoj šengenskoj zoni koja dozvoljava slobodno kretanje unutar većeg dela Evropske unije.

To bi moglo da podrazumeva prostor slobodnog prolaza za osetljive lekove kao što su narkotici ili jaki lekovi protiv bolova, koji bi bili potrebni za lečenje ranjenih trupa, ali čiji je prekogranični transport regulisan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari