NATO i EU ubeđuju Kinu da spreči dalju podršku Severne Koreje ruskom ratu protiv Ukrajine 1Foto: Beta/AP/Nicolas Tucat, Pool

NATO i Evropska unija su pojačali napore da ubede Kinu da utiče na Severnu Koreju da prestane da šalje vojnike i drugu podršku Rusiji za njen rat protiv Ukrajine, navodi agencija Asošiejted pres.

Prema procenama američkih, južnokorejskih i ukrajinskih obaveštajnih službi, do 12.000 severnokorejskih vojnika poslato je u rusku pograničnu oblast Kursk kako bi pomogli Rusiji u borbama protiv ukrajinskih snaga. NATO tvrdi da Rusija zauzvrat šalje Severnoj Koreji raketnu tehnologiju.

Tokom današnje posete Letoniji, generalni sekretar NATO-a Mark Rute upozorio je da razmena raketne tehnologije predstavlja „direktnu pretnju, ne samo Evropi, već i Japanu, Južnoj Koreji i SAD“. Japan, Južna Koreja, Australija i Novi Zeland sada redovno prisustvuju sastancima NATO-a.

Rute je juče, posle razgovora sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, rekao da evroatlantski i indopacifički prostor „zaista moraju da se posmatraju“ kao jedan prostor, a ne kao dva, i da je bezbednost zapadnih zemalja sada „sve više globalno pitanje“.

U prošlonedeljnom tekstu za Politiko, Rute je naveo da Kina ima „posebnu odgovornost“ da iskoristi svoj uticaj u Pjongjangu i Moskvi kako bi osigurala da Severna Koreja i Rusija obustave razmene, i dodao da Peking „ne može da se pretvara da promoviše mir dok zatvara oči pred sve većom agresijom“.

Dok su se Severna Koreja i Rusija znatno približile, mnogi posmatrači navode da Kina okleva da formira tročlani, antizapadni savez sa njima, jer preferira stabilno bezbednosno okruženje radi suočavanja sa ekonomskim izazovima i održavanja odnosa sa Evropom i azijskim susedima.

U danas objavljenom blogu, šef evropske diplomatije Žozep Borel detaljno je opisao nedavni put u Japan i Južnu Koreju, gde je razgovarao o slanju severnokorejskih vojnika u Rusiju i drugim oblicima pomoći Pjongjanga Moskvi.

„Ovo označava eskalaciju najveće moguće ozbiljnosti, koja je, naravno, bila u središtu naših razgovora sa japanskim i južnokorejskim liderima“, napisao je Borel, koji je juče takođe razgovarao sa Blinkenom.

Borel je tokom putovanja pozdravio zaključak o novim bezbednosnim i odbrambenim partnerstvima sa Japanom i Južnom Korejom, „prvim van Evrope“.

„EU svakako nije nastala kao vojna alijansa, ali u trenutnom geopolitičkom kontekstu može i mora da postane i garant globalne bezbednosti i partner“, napisao je Borel.

Dok Rusija koristi svoju vojnu prednost u Ukrajini, SAD žele da njihovi saveznici izvrše politički pritisak na Kinu da obuzda Severnu Koreju. Otkako su Pjongjang i Peking uspostavili diplomatske veze 1949. godine, njihov odnos se opisuje kao „veoma blizak“.

Blinken je ove nedelje rekao da je odlazeća administracija Džozefa Bajdena odlučna da u svojim poslednjim mesecima pomogne da se osigura da Ukrajina može da nastavi borbu protiv ruske invazije sledeće godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari