Severnoatlantska alijansa će ove godine nastojati da proglasi svemir kao područje ratovanja, rekla su četivorica visokih diplomata,
delom kako bi pokazali američkom predsedniku Donaldu Trampu da se NATO prilagođava novim pretnjama nakon što je on potpisao plan uvođenja američkih svemirskih snaga.
Odlukom, koja bi trebalo da bude doneta na samitu svetskih funkcionera od 3. do 4. decembra u Londonu, na kojem će učestvovati i Tramp, trebalo bi se zvanično da bude priznato da bitke ne moraju da se vode samo na kopnu, vodi, u vazduhu i računarskom prostoru, već i u svemiru.
„Postoji slaganje o tome da bi trebalo da proglasimo svemir prostorom za ratovanje, a samit u Londonu je najbolje mesto da to postane službeno“, rekao je visoki diplomata NATO-a uključen u rasprave i upozorio da se o tehničkim pitanjima još razgovara.
Kina kao najveći svemirski rival
Diplomate iz NATO-a demantuju da bi se ratovalo u svemiru, ali kažu da bi njegovo proglašenje mestom ratovanja pokrenulo raspravu treba li NATO da upotrebi svemirsko oružje u vazdušnoj odbrani protiv neprijateljskih raketa ili uništavanja satelita, prenosi Al Jazeera.
Odluka o proglašenju svemira novim frontom obrane mogla bi da uveri Trampa da je Organizacija Severnoatlantskog ugovora koristan saveznik u odvraćanju Kine, rastuće suparničke vojne sile, kazale su diplomate.
Iako zemlje NATO-a poseduju 65 odsto svih satelita u svemiru, komercijalni kineski sateliti nude razne mogućnosti – od brzog interneta u avionima do praćenja raketa i naoružanih snaga na terenu.
Kina razvija oružja koja će moći da se koriste u orbiti i postala je prva zemlja čija je sonda sletela na tamnu stranu Meseca prošle godine.
Rusija, nekadašnji strateški partner NATO-a, a sada za mnoge saveznike neprijateljska sila, takođe je svemirska sila i jedna od retkih zemalja koja može da lansira satelite u orbitu.
„Može se ratovati isključivo u svemiru, ali onaj ko kontroliše svemir kontroliše i ono što se događa na kopnu, moru i u vazduhu“, rekao je bivši funkcioner NATO-a Džejmi Šej, a sada analitičar u Friends of Europe think-tanku u Briselu.
Snažne posledice i ‘poklon Trampu’
Očekuje se da će se ministri odbrane NATO-a dogovoriti o široj svemirskoj politici na redovnom sastanku u Briselu, iako još neće biti odluke o proglašenju svemira operativnim domenom odbrane.
Drugi diplomata je poručio da je odluka koja će imati snažne posledice „poklon Trampu“.
Tramp, koji je iskoristio poslednji sastanak NATO-a u julu prošle godine kako bi prozvao evropske saveznike zbog izdvajanja za odbranu i optužio Nemačku da je „zatočenik ruske energije“, potpisao je u februaru plan za početak stvaranja američkih svemirskih snaga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.