Sedamdeset godina nakon što je osnovan kako bi se suprotstavio Sovjetskom Savezu, Rusija se vratila na vrh dnevnog reda NATO-a, piše portal RTCG.
No Savez je suočen s još jednim problemom, ovaj put unutrašnjim – kritikama američkog predsednika Donalda Trampa.
Organizacija Severnoatlantskog ugovora sa svojih današnjih 29 zemalja članica proslaviće svoj 70. rođendan sastankom ministara vanjskih poslova u sredu i četvrtak u Vašingtonu, gde će, uz sjećanje na hladni rat, Rusija biti glavna tema.
Američki državni sekretar Majk Pompeo rekao je uoči godišnjice da će ministri raditi na tome da „NATO bude tu i idućih 70 godina“ i kritikovao Rusiju zbog aneksije ukrajinskog poluostrva Krima 2014.
Ali ako je suprotstavljanje Rusiji poznata uloga za NATO, njegova aktuelna unutrašnja dinamika nije. Tramp neprestano kritikuje i grdi svoje saveznike.
Tramp od početka mandata pritiska države članice da ispune zajednički cilj o izdvajanju dva posto BDP-a na obranu. Čak se i podrugljivo zapitao ima li smisla braniti male države NATO-a kao što je Crna Gora.
„Kada razgovaram sa svojim kolegama, oni uvijek počinju s izjavom da ‘Amerika mora napraviti to i to jer Rusija predstavlja pretnju'“, rekao je Pompeo forumu konzervativnog magazina National Rivju.
„Onda ih upitate: ‘Odlično, a recite mi šta ste vi spremni učiniti?’ A oni odgovaraju da njihovi birači ne vole trošiti novac na obranu'“, kazao je Pompeo.
Čelnici NATO-a održaće godišnji samit u decembru u Londonu, ali neće biti upečatljivih proslava 70. godišnjice.
To je u velikoj suprotnosti s načinom na koji je obeležena 50. godišnjica 1999. godine. Čelnici država posetili su Belu kuću u kojoj je tada bio Bil Klinton, u članstvo su primljene Češka, Mađarska i Poljska, a planiralo se i dalje bombardovanje Srbije.
Ove godine šefovi diplomatije govoriće u Anthemu, novoj i modernoj koncertnoj dvorani u američkom glavnom gradu.
Glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg sastaće se s Trampom sutra u Beloj kući, a drugog dana govoriće pred oba doma Kongresa.
NATO je u četvrtak produžio mandat Stoltenbergu za dve godine, do kraja 2022. Ako ostane do kraja mandata postaće drugi najdugovečniji šef NATO-a nakon bivšeg holandskog ministra spoljnih poslova Josefa Lunsa koji je bio glavni sekretar od oktobra 1971. do maja 1984. godine.
Stoltenberg je popularan među saveznicima, a voli ga i Tramp koji ga smatra zaslužnim za povećanje evropskog izdvajanja za obranu, navode diplomate.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.