Naučnici došli do važnog saznanja: Jedna stvar ključna u predviđanju razvoja smrtonosnog tumora na mozgu 1Foto: FreeImages/ Miranda Knox

Naučnici sa kanadskog Univerziteta Vaterlu (Waterloo) stvorili su model za tačnije predviđanje rasta smrtonosnih tumora mozga.

Oni su analizirali dva seta MRI svakog od pet anonimnih pacijenata koji pate od multiformnog glioblastoma (GBM). Pacijenti su podvrgnuti opsežnim MR skeniranjima, a nakon nekoliko meseci čekanja, podvrgnuti su drugom setu MR skeniranja. Pošto su ovi pacijenti, iz nepoznatih razloga, odlučili da ne primaju nikakav tretman ili intervenciju tokom tog vremena, njihovi MRI su naučnicima pružili jedinstvenu priliku da shvate kako GBM raste kada se ne kontroliše.

Glioblastom multiforme je rak mozga sa prosečnom stopom preživljavanja od samo godinu dana. Teško je lečiti zbog izuzetno gustog jezgra, brzog rasta i lokacije u mozgu. Procena difuznosti i stope proliferacije ovih tumora je korisna za lekare, ali ove informacije je teško predvideti za svakog pojedinačnog pacijenta na brz i tačan način.

Anadijski naučnici su stoga koristili mašinsko učenje da u potpunosti analiziraju tumor pacijenta i da bolje predvide progresiju raka. Koristeći računarski model dubokog učenja, oni su konvertovali MRI podatke u procene parametara specifičnih za pacijente, koje informišu model predviđanja rasta GBM. Tehnika je primenjena na tumore pacijenata i sintetičke tumore, za koje su bile poznate prave karakteristike, što je omogućilo kanadskim naučnicima da potvrde model.

Želimo da uradimo ovu analizu na ogromnom skupu podataka. Međutim, s obzirom na prirodu bolesti, ovo je veoma izazovno jer ne postoji dug životni vek i ljudi imaju tendenciju da započnu lečenje. Zbog toga je prilika da se uporedi pet nelečenih tumora bila tako retka i vredna, naglasio je Kameron Mini, doktorant primenjene matematike i glavni autor studije, koja je objavljena u časopisu Journal of Theoretical Biologi.

Pošto naučnici sada imaju dobar model kako GBM raste bez lečenja, njihov sledeći korak je da prošire model kako bi uključili efekat lečenja na tumore. Skup podataka bi se tako povećao sa nekoliko MR skeniranja na hiljade. Meanei naglašava da to može imati veliki uticaj na budućnost pacijenata koji boluju od ove ozbiljne i smrtonosne bolesti.

Integracija kvantitativne analize u zdravstvu je budućnost, zaključio je Meanei, piše EurekAlert, prenosi Slobodna Bosna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari