Žene su u većoj opasnosti od smrti ako dobiju kovid 19 tokom trudnoće, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja.
Takođe, istraživači su utvrdili da infekcija kovidom povećava rizik od niza ozbiljnih oboljenja kod majki i njihove novorođenčadi.
Kako piše Gardijan, izveštaji tokom pandemije su ukazali na to da su trudnice naročito ranjive na virus, zbog čega ih doktori učestalo pozivaju da se vakcinišu kako bi se smanjio rizik po njih i njihovu decu.
Ali, različiti pristupi u istraživanjima i različiti profili pacijenata su do sada otežavali dolazak do detaljnih zaključaka o uticaju ove bolesti, naročito u siromašnijim zemljama gde je sprovedeno najmanje istraživanja.
U najnovijoj studiji prikupljeni su podaci od preko 13.000 nevakcinisanih trudnih žena iz više desetina zemalja.
Analizom ovih podataka, naučnici su za cilj imali da dođu do pouzdanih zaključaka o rizicima koje infekcija predstavlja za trudnice širom sveta.
Profesor globalnog zdravlja na Univerzitetu Džordž Vašington u Vašingtonu Emili Smit i njene kolege su utvrdili da je oko tri odsto trudnih žena sa kovidom primljeno na intenzivnu negu, što je četiri puta više u poređenju sa ženama koje se nisu inficirale.
Za oko dva odsto onih koje su inficirane bila je neophodna mehanička pomoć, odnosno respiratori, da bi mogle da dišu.
Pokazalo se da je infekcija povezana i sa većom stopom smrtnosti.
Zahvaljujući analiziranim podacima, utvrđeno je da je sedam odsto trudnica koje su imale kovid preminulo, dok je to bio slučaj sa svega jedan odsto onih koje nisu imale virus.
Gotovo petina trudnica inficiranih kovidom je razvila upalu pluća, što znači da je ova dijagnoza 23 puta učestalija nego kod neinficiranih žena.
Osim toga, veće rizike imaju i novorođene bebe – postoji veća verovatnoća da će se nevakcinisane trudnice ranije poroditi i da će njihova deca morati da budu zbrinuta na neonatalnoj intenzivnoj nezi.
Prerano rođena deca su u većoj opasnosti da razviju zdravstvene tegobe koje će trajati celog života i mogu da pate od usporenog kognitivnog razvoja u ranom detinjstvu.
„Utvrdili smo da su žene koje dobiju kovid tokom trudnoće u većoj opasnosti od toga da završe na intenzivnoj nezi ili čak da umru ili da imaju neke probleme povezane sa trudnoćom kao što je preeklampsija, u poređenju sa njihovim vršnjakinjama koje su bile trudne u isto vreme ali nisu imale kovid“, kaže Smit.
„Takođe smo zaključili da je veća verovatnoća da bebe majki koje su imale kovid tokom trudnoće budu rođene prerano i da su zbog toga u većoj opasnosti da završe na odeljenju za neonatalnu intenzivnu negu“, dodaje ona.
„Istraživanje ukazuje na to da je za žene koje su trudne ili to planiraju veoma važno da se vakcinišu. Vakcinacija može znatno da smanji opasnost od loših ishoda za majku i dete“, kaže Emili Smit.
U mnogim zemljama, većina ljudi je stekla određeni imunitet na kovid zahvaljujući vakcinaciji ili ranijim infekcijama, što pomaže u odbrani od virusa i njegovih najgorih efekata.
Osim što pomaže u zaštiti žena i beba tokom trudnoće, vakcinacija smanjuje rizik od toga da bebe budu primljene u bolnicu zbog zaraze tokom prvih šest sedmica života.
Ova zaštita verovatno potiče od antitela stvorenih pomoću vakcine, koja se prenose sa majke na dete, zaključuju naučnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.