Dobro je poznato da je grip sezonska bolest, koja je najviše prisutna zimi u umerenim regionima i tokom vlažne sezone u tropskim oblastima.
Zbog toga su naučnici pokušali da otkriju da li i kovid 19 prati sličan sezonski obrazac kao grip.
Da bi došli do odgovora na ovo pitanje, prenosi Gardijan, naučnici su uporedili stope zaraze virusom korona u periodu od marta 2020. do marta ove godine u pet zemalja – Kanadi, Nemačkoj, Indiji, Etiopiji i Čileu – uzimajući u obzir dnevne vrednosti temperature, vlažnosti vazduha, ultravioletnog zračenja i kapaciteta isušivanja vazduha (merenje koliko brzo isparavaju kapljice u vazduhu).
Došli su do zaključka da je u zemljama sa umerenom klimom kovid 19 bio na vrhuncu tokom zimskih meseci, kada su temperature i vlažnost vazduha niski.
S druge strane, u zemljama sa tropskom klimom broj slučajeva je bio najviši tokom letnje sezone monsuna, kada je vlažnost vazduha veoma velika.
Rezultati ovog istraživanja, koji su objavljeni u naučnom časopisu “GeoHealth”, pokazali su da postoje dve varijable – nivo ultravioletnog zračenja i kapacitet isušivanja vazduha – koje su dosledno u korelaciji sa nivoima zaraze u svim zemljama.
Jako sunce i brzo isparavanje se povezuju sa opadanjem broja zaraženih, dok oblačno nebo i sporo isparavaje pomažu širenju virusa.
Predviđanje sezonskih obrazaca kovida 19 će biti od velikog značaja za borbu protiv širenja zaraze – tako što će, na primer, obezbediti da buster vakcine budu davane pre početka vrhunca sezone – ali sezonalnost je samo jedan od mnogih faktora, i ne bi trebalo da “spustimo gard” samo zato što je sunčan dan, kažu naučnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.