Naučnik koji je proučavao javne izveštaje o ranim slučajevima korone u Kini obavestio je javnost danas da je ranija istraga Svjetske zdravstvene organizacije verovatno pogrešila u ranoj honologiji pandemije, kao i da se korona-virus proširio sa pijace morskih plodova u Huananu u Kini.
Izveštaj, objavljen danas u prestižnom časopisu Science, oživeće – premda zasigurno neće rešiti – raspravu o tome da li je pandemija započela prelaskom virusa s divljih životinja koje se prodaju na tržnici, na ljude, curenjem iz virološkog laboratorija u Vuhanu ili na neki drugi način.
Michael Worobey, naučnik i vodeći stručnjak za praćenje evolucije virusa na Univerzitetu u Arizoni, otkrio je odstupanja u vremenskim okvirima kopajući po svemu što je ranije objavljeno u medicinskim časopisima, kao i po video intervjuima u kineskim novinama s dve osobe za koje se veruje da su prve dokumentovano s koronom, prenosi Index.hr.
Worobey tvrdi da veze dobavljača s tržnice morskih plodova Huanan, kao i nova analiza veza najranijih hospitalizovanih pacijenata s tržnice, snažno upućuju na to da je pandemija počela baš tamo.
„U ovom gradu od 11 miliona ljudi, polovina ranih slučajeva povezana je s mestom koje je veličine fudbalskog igrališta“, rekao je dr Worobey: „Postaje vrlo teško objasniti taj obrazac ako epidemija nije započela na tržnici.“
Nekoliko stručnjaka, uključujući jednog od istražilaca pandemije koje je izabrala Svetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO), rekli su da je dr Worobey obavio odličan „detektivski posao“, te da je prvi poznati slučaj korone najverovatnije bio prodavac morskih plodova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.