Aleksej Navaljni ubijen je u koloniji jer su njegovi saradnici uspeli da izdejstvuju razmenu političara za oficira FSB Vadima Krasikova, osuđenog na doživotnu robiju u Nemačkoj, rekla je Marija Pevčik, predsednica Fondacije za borbu protiv korupcije, prenosi The Moscow times.
„Početkom februara Putinu je ponuđeno da razmeni oficira FSB Vadima Krasikova, koji služi kaznu za ubistvo u Berlinu, za dvojicu američkih državljana i Alekseja Navaljnog. Dobila sam potvrdu da su pregovori u toku i da su u završnoj fazi 15. februara uveče. Aleksej je ubijen 16. februara“, rekla je Pevčih.
Politico piše da je ruski opozicioni političar namerno ubijen po naređenju predsednika Vladimira Putina uoči razmene zarobljenika koja bi ga dovela na slobodu u zamenu za ubicu FSB-a zatvorenog u Nemačkoj.
U videu na Jutjubu objavljenom u ponedeljak pod naslovom „Zašto je Putin sada ubio Navaljnog?“ bliska saveznica opozicionog političara Marija Pevčik rekla je da je posle meseci lobiranja za razmenu zatvorenika „do proleća prošle godine naš plan odobren“.
„Navaljni je trebalo da bude slobodan narednih dana jer smo doneli odluku o njegovoj razmeni“, rekla je ona. Pevčih je dodala da je ruski milijarder oligarh Roman Abramovič delovao kao lična veza između zapadnih zvaničnika i Putina u posredovanju u dogovoru.
Pevčih je rekla da je u sporazum uključen Vadim Krasikov, agent FSB-a koji je zatvoren u Nemačkoj zbog ubistva bivšeg čečenskog komandanta 2019. godine, i „dva američka državljana“.
Pevčih je dodala da je kasno 15. februara dobila potvrdu da će do takve razmene doći, ali veruje da se Putin tada predomislio.
Prema njenim rečima, FBK tim je pre dve godine došao do rešenja za razmenu Navaljnog. Problem je bio u tome što strane države nisu bile u obavezi da pomognu uhapšenom ruskom državljaninu. Da bi se ova tačka prevazišla, Fondacija za borbu protiv korupcije predložila je da se organizuje humanitarna razmena.
„Implementacija tog plana trajala je čak dve godine, moglo je da potraje manje. Ali nije bilo dovoljno želje i volje. Ogromni napori, nedelje čekanja na odgovore, desetine putovanja, stotine neodgovorenih poziva“, rekla je.
Navaljnijevi saradnici pokušali su da reše to pitanje ne samo preko američkih i nemačkih političara, već i preko „najbogatijih ljudi na ovoj planeti koji utiču na političare“, uključujući „preko Putinovih saradnika“.
„Putinu je jasno stavljeno do znanja da je jedini način da dobijemo Krasikova da ga razmenimo za Navaljnog. Ah dobro?, pretpostavila je Pevčih Putinovo razmišljanje.
„Neću tolerisati da Navaljni bude slobodan i da ga zamenimo nekim drugim kada dođe vreme“, navela je.
„To je apsolutno nelogično, iracionalno, to je ponašanje ludog mafijaša. Ali poenta je da je Putin poludeo od mržnje prema Navaljnom“, rekla je ona.
O činjenici da je Navaljni mogao da bude zamenjen za Krasikova izvestio je 18. februara nemački tabloid Bild. Kako je list primetio, Moskva, Vašington i Berlin su učestvovali u pregovorima.
Sam Putin je u intervjuu Takeru Karlsonu, koji je objavljen 8. februara, nagovestio spremnost da razmeni novinara Volstrit žurnala Evana Gerškoviča, koji se nalazi u ruskom zatvoru pod optužbom za špijunažu, za Krasikova.
Smrt Alekseja Navaljnog u popravnoj koloniji broj 3 u selu Harp 16. februara posle podne prijavilo je Odeljenje Federalne kazneno-popravne službe Jamalo-Nenečkog administrativnog okruga. Odeljenje je saopštilo da je političaru pozlilo tokom šetnje i da je skoro odmah izgubio svest. Lekari nisu uspeli da mu spasu život nakon što su više od pola sata pokušavali da ga ožive.
Nakon toga, Telo Navaljnog je prebačeno iz kolonije u Salekhard. Predstavnici Istražnog komiteta Rusije rekli su advokatima i majci političara da je njegovo telo poslato na „hemijski pregled“, koji će trajati 14 dana.
Međutim, 24. februara, telo Navaljnog je predato njegovoj majci ljudmili Navaljna. Pre toga, postalo je poznato da je u medicinskom izveštaju o smrti napisano da je „političar umro prirodnom smrću“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.