Kina je poslala 47 aviona preko srednje linije Tajvanskog moreuza, jer Peking pokušava da svoje, kako piše CNN, agresivne vojne operacije oko ostrva kojima upravlja predstavi kao nešto „normalno“.
Upade su izvršila 42 borbena aviona J-10, J-11, J-16 i Su-30, dva pomorska patrolna aviona I-8, avion za rano upozorenje KJ-500, kao i CH-4 i VZ. -7 vojni dron, prema tajvanskom ministarstvu odbrane.
Dodaje se da je oko ostrva primećen ukupno 71 kineski avion, a da je tajvanska vojska odgovorila tako što je poslala svoje borbene patrolne avione, mornaričke brodove i raketne sisteme koji se nalaze na kopnu.
Letovi, deo takozvane „udarne vežbe“ prema kineskoj vojsci, prate pomorsku vežbu kineske grupe nosača aviona u zapadnom Pacifiku u blizini Japana u petak, preneo je CNN.,
Kineska vladajuća Komunistička partija smatra Tajvan delom svoje teritorije, iako ga nikada nije kontrolisala.
Dugo je obećavala da će „ponovno ujediniti“ ostrvo sa kopnom Kine, i to silom ako bude potrebno.
Tenzije oko Tajvana su ove godine značajno porasle.
Poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi ostrvu u avgustu izazvala je bes Komunističke partije i trenutnu navalu vojnih vežbi.
Od tada, Peking je pojačao agresivnu taktiku vojnog pritiska na ostrvo, šaljući borbene avione preko srednje linije Tajvanskog moreuza, vodene površine koja razdvaja Tajvan i Kinu i u zonu za identifikaciju protivvazdušne odbrane ostrva.
Decenijama je srednja linija služila kao neformalna linija razgraničenja između njih, a vojni upadi preko nje bili su retki.
Najnovije aktivnosti usledile su pošto je komanda kineske vojske saopštila u nedelju da je sprovela zajedničku patrolu borbene gotovosti i „udarne vežbe“ oko Tajvana, kao odgovor na „provokacije“ između Tajvana i SAD, i to bez navođenja konkretnih detalja.
„Trupe će preduzeti sve neophodne mere za odlučnu odbranu nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“, saopštila je komanda.
U petak je američki predsednik Džozef Bajden potpisao sveobuhvatan novi zakon o odbrani koji uključuje uspostavljanje programa modernizacije u odbrani Tajvana kako bi se odvratila kineska agresija.
Tajvansko ministarstvo odbrane odgovorilo je u nedelju uveče u saopštenju da veruje u odbranu svog suvereniteta.
„Saradnja između Tajvana i Sjedinjenih Država će pomoći u očuvanju slobodnog, otvorenog i stabilnog indo-pacifičkog regiona. Vojska će nastaviti da jača vojnu spremnost na osnovu neprijateljskih pretnji i potreba za samoodbranom“, dodaje se.
U novembru, Bajden se prvi put lično sastao sa kineskim liderom Si Đinpingom tokom njegovog predsedavanja na samitu G20 u Indoneziji.
Očekuje se da će se formalni bilateralni razgovori o klimatskoj saradnji nastaviti, kao i deo šireg niza sporazuma između Bajdena i Sija, pri čemu je Kina prethodno prekinula razgovore zbog posete Pelosi Tajvanu.
Vežbe u blizini Japana
Prošlog petka, Kina je takođe izvela niz vojnih vežbi u blizini japanskog južnog ostrva Okinava u Tihom okeanu, tvrde japanske vlasti.
Po Zajedničkom štabu Japana, nosač aviona Liaoning kineske mornarice, kao i dva razarača i fregata, plovili su 21. decembra oko 560 kilometara istočno od ostrva Kitadaito, koje se nalazi kod istočne obale Okinave.
Tenzije između Kine i Japana takođe stalno rastu, a Peking povećava svoje pomorske i vazdušne snage u oblastima u blizini Japana. Kina polaže pravo na ostrva Senkaku, nenaseljeni lanac u Istočnom kineskom moru koji kontrolišu Japanci.
Ranije ovog meseca, Japan je predstavio novi plan nacionalne bezbednosti koji signalizira najveće vojno jačanje zemlje od Drugog svetskog rata, udvostručavajući potrošnju na odbranu i odstupajući od svog pacifističkog ustava suočenog sa rastućim pretnjama Kine, Severne Koreje i Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.