Nakon što se penzionisao u ruskim vazdušnim snagama s činom potpukovnika, Vitalij Votanovski se priključio političkom aktivizmu u Krasnodaru, gradu na jugu Rusije.
Sada je vatreni protivnik invazije na Ukrajinu i više puta je hapšen zbog fotografisanja grobova mrtvih vojnika.
„Putin je svojim rukama uništio resurse vojne mobilizacije zemlje i sada se ovaj idiot upetljao u rat sa celim svetom“, rekao je Votanovski za Moskou tajms. „Stvorio je okolnosti u kojima ne može da pobedi.“
Kao jedan od malobrojnih vojnih veterana koji javno kritikuju napad Rusije na Ukrajinu i mobilizaciju vojnih rezervi Kremlja, Votanovski i slični njemu su na meti ratnih zakona o cenzuri i na udaru besa bivših drugova.
„Mi veterani svi pričamo i diskutujemo o tome šta se događa“, rekao je Nikolaj Prokudin, 61-godišnji veteran sovjetske invazije na Avganistan, koji se protivi ratu u Ukrajini.
„Ima ljudi koji imaju iste stavove kao ja, drugi su manje radikalni… Ali većina je obmanuta propagandom“, rekao je za Moskou tajms.
Prokudin je jedan od autora prošlogodišnje peticije protiv „eskalacije rata“ u Ukrajini, koju je pokrenuo sa Sergejem Guljaevim, koji je bio agent sovjetske obaveštajne službe u Avganistanu.
Iako mnogi veterani koji su u početku pružali podršku nisu potpisali peticiju, Guljaev svoj potpis nije povukao.
„Ne znam da li ću biti mobilisan“, rekao je za Moskou tajms. „Ali definitivno neću da idem da se borim protiv Ukrajine. Bolje da odem u zatvor.“
Jedan od razloga zbog kojeg Guljaev ima tako čvrst stav prema ratu u Ukrajini jeste taj što mu je sovjetski vojnik iz Ukrajine spasao život u Avganistanu. Sin tog čoveka, vojnik ukrajinske vojske, ubijen je 2014. u borbi sa separatistima, koje podržava Rusija.
„Vojnik koji me je iz veoma ozbiljne situacije izveo na put u Avganistanu. Njegov sin je poginuo dok je branio donjecki aerodrom… Njegov jedini sin“, rekao je.
Guljaev je saznao za tragediju tokom okupljanja ratnih veterana iz Avganistana 2016. godine, koje je bilo organizovano u Belorusiji.
„Mogli ste da osetite zebnju i bilo je jasno da ima mnogo ozlojeđenosti zbog onoga što je Rusija uradila s Krimom i Donbasom… Shvatio sam da sedimo zajedno, ali je moja zemlja ubila njegovog sina“, dodao je.
Nekoliko veterana je novčano kažnjeno zato što su slobodno izražavali svoj stav u skladu sa ratnim zakonima o cenzuri koji su usvojeni u martu, a koji se smatraju delom napora Kremlja da ućutka kritičare invazije.
Sud u Vologdi, regionu na severu Rusije, je u maju 64-godišnjeg kapetana u penziji Nikolaja Smišljaeva osudio za „dikreditovanje ruske vojske“ tako što je na platformi društvenog medija VKontakte objavio antiratne fotografije.
Smišljaevu je potom naređeno da plati kaznu od 30.000 rubalja ili 496 dolara.
Sa sličnom optužbom se u junu suočio i penzionisani oficir Andrej Prikazčikov u gradu Orenburg u centralnoj Rusiji.
Bivši oficir vazduhoplovnih snaga Votanovski je od početka invazije hapšen više puta.
Poslednji put ga je ranije ovog meseca zaustavila policija dok je snimao nove vojne grobove u Tihoreckom, gradu na jugu Rusije.
„Moje iskustvo u opozicionoj politici mi govori da u našoj zemlji sve počiva na lažima“, rekao je.
Bivši pripadnici vojske s kojima je razgovarao Moskou tajms su naveli različite razloge zbog kojih se protive ratu – dok ga jedan deo ocenjuje kao „nepravičan“ napad na manjeg suseda, drugi su zabrinuti da će uzrokovati neicrecivi bol za Rusiju.
„Video sam sve te uništene kuće u Groznom“, rekao je Igor Knjazkov, veteran ruskog rata u Čečeniji i bivši policajac koji je osuđen zbog „diskreditovanja“ oružanih snaga u junu jer je svoju profilnu sliku na društvenoj mreži VKontakte zamenio fotografijom na kojoj piše „Ne rat“.
„S obziroma na to šta se trenutno dešava u Ukrajini i kako pokušavaju da preuzmu teritorije, koristeći naš novac, novac ruskog naroda, jasno je da ćemo mi platiti za njihove sulude ideje“, rekao je Knjazkov.
Svi bivši pripadnici vojske su se složili da endemska korumpiranost i nekompetentnost visoko rangiranih komandanata znači da uspeh na frontu u Ukrajini nije verovatan.
„Ni Putin, ni (ministar odbrane Sergej) Šojgu nisu jedan jedini dan proveli u vojsci, tako da imaju samo nejasnu pretpostavku kakvo je stanje i kakvi su kapaciteti naših oružanih snaga i oružanih snaga Ukrajine“, rekao je Guljaev.
Votanovski je rekao da su vojne reforme tokom mandata ministra odbrane Anatolija Serdjukova „praktično uništile“ rusku vojsku, ali da je prvi pravi korak ka „uništenju“ ruske vojne moći bilo skraćenje obaveznog vojnog roka 2007.
„Moderno ratovanje je pre svega ratovanje tehnologijom, znanjem i veštinama. Nije moguće za godinu dana naučiti regruta bilo kojim veštinama visoke tehnologije“, rekao je Votanovski.
Guljaev je zbog protivljenja invaziji na Ukrajinu izgubio poziciju predsedavajućeg organizacije avganistanskih veterana u njegovom rodnom gradu Sank Petersburgu.
Polovina članova se usprotivila njegovom reizboru zbog njegovih antiratnih stavova.
„Rekao sam im:’Momci, ja neću da idem s njim (s Putinom) u borbu. On ne predvodi naše trupe, jašući na belom konju, već sedi u bunkeru u Kremlju ili u palati u Gelendžiku sa svojim jahtama i kurvama'“, rekao je.
Veteran iz Avganistana Prokudin takođe smatra da se protivljenjem „kriminalnim“ naređenjima ne krši vojni kodeks časti.
„Oni (Ukrajinci) su moji prijatelji i drugovi i zato sam jako besan zbog onoga što se dešava“, rekao je.
„Naravno da bih branio našu zemlju od Ukrajinaca, od Belorusa, Turkmenistanaca, Kazaha. Ali samo ako bismo bili napadnuti“, dodao je Prokudin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.