Neće biti rata protiv Irana 1Foto: EPA-EFE MOD BRITISH MINISTRY OF DEFENCE

Otpravnik poslova američke ambasade u Kairu Tomas Goldberger, u razgovoru s grupom lokalnih novinara, bacio je više svetla i otkrio neke do sada nepoznate detalje američkih planova na Bliskom istoku.

Naglasio je da tokom Trampove ere, američka politika u regionu ostaje „jasna“, iako Vašington ne može sam da reši sva regionalna pitanja, tako da saveznici moraju da preuzmu odgovornost za rešavanje ovih problema.

Goldberger tvrdi da SAD „nemaju apsolutno nikakve namere da ratuju protiv Irana zbog kršenja uslova nuklearnog sporazuma iz koga se Vašington povukao prošlog maja“, naglašavajući da SAD u isto vreme insistiraju da se „ne dozvoli Iranu da poseduje nuklearno naoružanje i napreduje u svojoj politici destabilizacije regiona i podrške terorističkim paravojskama u regionu“.

Goldberger je istakao da će SAD svoje političke ciljeve prema Iranu da ostvare sankcijama i ekonomskim pritiscima. „Imamo jasan plan da sprečimo iransku pretnju. Mi ne želimo rat s njima, ali ćemo da ih sprečimo da poseduju nuklearno naoružanje. Mi nećemo to da prihvatimo. Imamo na raspolaganju ekonomske pritiske i sankcije“, objasnio je Goldberger.

Osvrćući se na prošlomesečnu posetu japanskog premijera Šinzo Abea Iranu, on je ocenio da SAD na nju ne gledaju kao na posredovanje, jer „Tokio i Teheran imaju svoje interese i probleme“. Goldberger je istakao da su SAD i predsednik Tramp „jasni po ovom pitanju jer želimo direktne pregovore sa iranskom stranom“.

Goldberger je rekao da američka politika poslednjih godina potvrđuje da ona nije jedini akter u regionalnim problemima, ali zemlje regiona moraju da preuzmu deo svoje odgovornosti u suočavanju sa zajedničkim izazovima. Jedna od tih ideja je stvaranje „arapskog NATO-a“.

„Ideja „arapskog NATO-a“ ne odnosi se samo na bezbednost i vojnu koordinaciju između zemalja regiona i SAD, već uključuje ekonomsku saradnju i trgovinsku razmenu regiona i SAD i političku koordinaciju. Sa vojnog stanovišta, „arapski NATO“, uključuje učešće svih vojnih, pomorskih, vazduhoplovnih i drugih sanga u odbrani zemalja regiona“, rekao je američki diplomata. On je precizirao da SAD rade sa svojim saveznicima na definisanju okvira za saradnju u ovoj formi.

Kada je reč o američkom mirovnom planu za Bliski istok poznatom kao „sporazum veka“, Goldberger je najavio da će plan biti objavljen veoma brzo. On je otkrio još neke, do sada, nepoznate detalje o ovom dugo najavljivanom i očekivanom planu. Plan sadrži 60 stranica, a napisao ga je mali tim ljudi, bliskih američkom predsedniku. U timu je bilo 20 ljudi, koji rade u sadašnoj administraciji, ali i u prethodnim i upoznati su sa delikatnim i kompleksnim problemima ovog pitanja.

Predsednik Tramp je, kaže američki diplomata, od početka svog mandata lično veoma posvećen pronalaženju rešenja za decenijama star i težak palestinski problem. Zbog toga, one je stvorio tim od 20, a ne od četiri čoveka, kako neki veruju, koji veoma intenzivno rade unutar administracije i sa liderima u regionu. Oni su proučavali ranije pokušaje i inicijative od strane SAD ili drugih zemalja u regionu koje su se bavile ovim pitanjem, pa su zbog toga odlučili da krenu drugačijim putem u rešavanju ovog pitanja.

Prema Goldbergerovim rečima, plan će doprineti ispunjavanju palestinskih ciljeva, dok će osigurati i bezbednosti Izraela. Neki delovi neće se nekima dopasti, ali plan će biti integralni dokument. Američka uloga nije da nametne rešenje, nego da predstavi nove ideje, kako bi se uočili dobici i pozitivne strane koje plan daje. On je odbacio spekulacije o razmeni zemlje na Sinaju, jer će svi projekti koji se budu izvodili u Egiptu, služiti samo Egipćanima.

Komentarišući okrugli sto o ekonomskim aspektima plana, koji je održan u Bahreinu, on je naglasio da je cilj bio da pokaže ekonomske potencijale regiona i mogućnosti koje pruža postizanje mira na Bliskom istoku i rešenju palestinskog pitanja.

Iako SAD smatraju Tursku „strateškim saveznikom“ i važnom članicom NATO, to neće sprečiti SAD da joj uvedu sankcije na osnovu kongresnog zakona koji se odnosi na zemlje koje uvoze rusku vojnu opremu ili sarađuju s ruskim obavštajnim službama. Goldberger je istakao da su SAD zabrinute zbog turskih akcija u istraživanju gasa u blizini Kipra, ocenjujući ih provokacijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari