Izbor za američkog predsednika Donalda Trampa, koji je naglasio želju za uspostavljanjem boljih odnosa sa Rusijom, mogao bi da „stavi na led“ prijem Crne Gore u NATO, navodi vašingtonski list Rol Kol.
Predsednik SAD Barak Obama je poslao američkom Senatu protokol o prijemu Crne Gore u NATO, ali je došlo do zastoja u radu na rezoluciji kojom se podržava ratifikacija. Obama je dokument o NATO poslao Senatu krajem juna i zatražio da protokol o prijemu Crne Gore u alijansu bude brzo prihvaćen.
Prijem Crne Gore u NATO će drugim balkanskim zemljama pokazati da su vrata alijanse i dalje otvorena za države koje preduzmu neophodne reforme i još je jedna prekretnica u unapređenju evroatlantskih integracija na Balkanu, naveo je Obama u poruci Senatu. Taj dokument trebalo bi da potvrdi Komitet za spoljne poslove, čiji član, demokrata Bendžamin Kardin, prijem Crne Gore u NATO ne smatra kontroverznim i ističe da još ima vremena da se Kongres o tome izjasni pre isteka aktuelnog saziva.
Na republikanskom vođstvu Kongresa je da dozvoli da se to dogodi i trebalo bi glasati što je pre moguće, izjavio je Kardin. Ukoliko to ne učinimo, uletećemo u klopku ruskog predsednika Vladimira Putina, upozorio je Kardin i ocenio da je Moskva učinila sve što je mogla da „poremeti“ crnogorske parlamentarne izbore, u nastojanju da zaustavi širenje NATO.
Predsedavajući senatskog Komiteta za oružane snage Džon Mekejn, koji je član Republikanske partije, izrazio je želju da proširenje NATO bude odobreno do kraja godine. Voleo bih da se to dogodi. Nadam se da ćemo tim povodom delovati što je pre moguće, rekao je Mekejn.
Demokratski senator Kris Kuns je izjavio da ne zna razlog odlaganja. Nije važno slati signale, već delovati na jačanju vitalnosti NATO i iskazivanju spremnosti da se potisnu ruske pretnje Ukrajini. Nadam se da to možemo obaviti pre kraja ovog saziva, rekao je Kuns.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.