Nekažnjivost prekomerne upotrebe sile izraelskih bezbednosnih snaga 1Arhivska fotografija Foto: EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

Dok izraelska vojska najavljuje istragu o ubistvu palestinskog dečaka na protestima u Ramali, vlasti odbacuju optužbe o odgovornosti policije u pucnjavi u kojoj je ranjen drugi dečak i mnogi kritičari i grupe za ljudska prava sumnjaju da će Izrael suzbiti nepravde i višegodišnju brutalnost svojih bezbednosnih snaga, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanja svetskih medija.

Izraelska vojska će istražiti navode da su njene snage tokom prošlonedeljnih protesta u blizini Ramale ubile dečaka, piše Gardijan, ističući da su ubistvo osudile palestinske vlasti, Ujedinjene nacije i Evropska unija.

Ali Ajman Abu Alija, za kojeg su palestinski zvaničnici rekli da je imao 13 godina, umro je u bolnici nekoliko sati pošto ga je 4. decembra metak pogodio u stomak. On i drugi Palestinci protestovali su protiv izgradnje jevrejskog naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

Izraelska vojska opisala je protest u selu blizu Ramale, kao „nasilne nerede”, kao i da je pokrenuta istraga vojne policije, navodi list i dodaje da su palestinski zvaničnici i nekoliko izraelskih i medjunarodnih organizacija za zaštitu prava odbacili izraelske vojne i policijske istrage kao nepouzdane.

Izraelske vlasti oslobodile su policiju optužbi u slučaju devetogodišnjaka koji je izgubio oko pošto je izraelski oficir očigledno pucao u lice dečaku početkom ove godine, navodi Asošiejted pres.

Malik Isa je u februaru pogodjen metkom sundjerastog vrha usled čega je izgubio vid u levom oku, a njegova porodica kaže da se nije vratio u školu zbog niza medicinskih postupaka i neugodnosti zbog unakaženosti i slabog samopouzdanja jer ima veštačko oko.

Stanovnici tvrde da je pre otvaranja vatre dečak sišao iz školskog autobusa u palestinskom naselju Isavija u istočnom Jerusalimu, dok je policija tvrdila da je reagovala na nerede u četvrti punoj napetosti i koristila neubojito oružje.

U izjavi za AP 5. decembra izraelsko Ministarstvo pravde je navelo da je jedinica za unutrašnje policijske istrage zaključila da, iako je incident „tužan”, posle razgovora sa svedocima i pregleda video snimaka i drugih dokaza nema dovoljno osnova za optužnicu. Takodje se navodi da medicinski stručnjaci ne mogu da utvrde da li je dečaka pogodio metak ili kamen.

Dečakov otac kazao je za AP da je njegova porodica dva puta žrtva nepravde – prvo kada je dečak upucan, a sada zatvaranjem istrage.

Palestinci i izraelske grupe za ljudska prava dugo optužuju Izrael za umanjivanje nepravdi koji čine njegove bezbednosne snage.

Vodeća izraelska grupa za ljudska prava B’tselem ističe da slučaj „ilustruje prikrivanje na poslu” optužujući policiju da je delovala protiv „potlačenog civilnog stanovništva radi sprovodjenja okupacije i aneksije”, što je dovelo do civilnih žrtava i nekažnjavanja onih koji im nanose štetu.

Osvrćući se na slučaj ubijenog autističnog muškarca u blizini škole za osobe s mentalnim poteškoćama u starom gradu Jerusalima sredinom ove godine, Njujork tajms ukazuje na višegodišnji problem upotrebe prekomerne sile koju vlasti nisu uspele da obuzdaju.

Uprkos uzvicima učitelja da je u pitanju osoba s posebnim potrebama, policajci su 30. maja usmrtili nenaoružanog 31-godišnjaka s autizmom, Ijada al Halaka, za kojeg poznanici kažu da je bio bezazlen.

Kako je ogorčenost zbog policijske brutalnosti rasla, dodaje list, tužioci su preporučili da se mladi policajac optuži za nenamerno ubistvo. Policajac, medjutim, još nije formalno optužen i verovatnije je, kažu stručnjaci, da će se gnev javnosti raspršiti i da će se malo šta promeniti.

Problem Izraela s policijskom brutalnošću ne nestaje, naglašava Njujork tajms. Makar od 70-ih, napori da se obuzdaju nasilni policajci i nametne odgovornost za njihova dela više puta su propali.

Većina žalbi na policijsko nasilje – 86 odsto u poslednjoj godini za koju su dostupni statistički podaci – nikada se ne istražuje, pokazuje evidencija Ministarstva pravde. Smrtonosne greške, poput one koja je ubila al Halaka, često se pripisuju neiskustvu mladjih policajaca koji se rutinski rasporedjuju u krizna područja.

Kritičari kažu da „policiju prožima kultura nekažnjavanja”, posebno u slučajevima s manjinskim žrtvama. Etiopsko-izraelski, ultraortodoksni Jevreji i levičarski aktivisti nesrazmerno su brojnije žrtve, kažu kritičari, dok Palestinci imaju najgrublji tretman.

Ubojita sila, iako retka, gotovo se isključivo koristi protiv Arapa i drugih manjina – od 13 ljudi za koje je policija znala da ih je prošle godine ubila, 11 su bili Palestinci, a dvoje etiopskog porijekla, dodaje list.

Policija godišnje dobije oko 1.200 pritužbi za brutalnost, ali većina bude odbačena pre otvaranja istrage, a Odeljenje za istrage policijskog nedoličnog ponašanja često okleva da istraži navode o brutalnosti iz straha da će se policajci uzdržati od upotrebe sile kada to bude potrebno.

Medju ostalim nedostacima sistemskog rešenja problema su nedostatak relevantnih podataka, refleksna naklonjenost sudija policajcima ali i nepoverenje Palestinaca u vlasti da će im pomoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari