"Nema problema koji dve zemlje ne mogu da prevaziđu": Šarm ofanziva Erdogana u Atini 1Foto: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Današnja poseta turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana Atinu prva za šest godina ima za cilj, piše Gardijan, da se nastavi odlučan „pristup koji je na dobitku“ za razliku od sporova i tenzija koji su pratili njegovu prethodnu posetu prestonici Grčke.

Kada je na današnji dan pre šest godina turski lider posetio Atinu ono što je najavljeno kao istorijska turneja pretvorilo se u verbalni rat dok je Erdogan, izbegavajući diplomatska ulepšavanja, krenuo u ofanzivu.

U roku od sat vremena nakon što je izašao iz aviona, on je doveo u pitanje ugovor o ocrtavanju granica između dva suseda; pokrenuo delikatno pitanje ratom podeljenog Kipra; grmeo zbog tretmana muslimanske manjine u Trakiji; i kaznio Grke za njihovo rukovanje otomanskim mestima, nasleđem 400 godina otomanske vladavine.

„Još to nismo zaboravili“, rekao je jedan dobro informisani diplomata. „Bilo je kao da je bokser u ringu, koji udara od početka do kraja“.

Od tada su se bilateralni odnosi samo pogoršavali, a dva NATO rivala su zamalo krenula u rat zbog spornih podmorskih energetskih resursa – Atina optužuje svog suseda za „naoružavanje“ migracije, a Ankara dovodi u pitanje vlasništvo nad okolnim grčkim ostrvima.

Tokom današnje posete – za koju se očekuje da će trajati jedva šest sati – čuveni nepredvidivi vođa ostaviće borbe po strani.

Ono što mu nedostaje u vremenu, kaže Erdogan, biće nadoknađeno prijateljstvom, sa šarm ofanzivom koja ima za cilj ne samo izgradnju mostova, već i slanje usklađene poruke mira u vreme kada rat u Gazi izaziva nevolje u istočnom Mediteranu.

„Idemo u Atinu sa pristupom na koji svi dobijaju“, rekao je on novinarima u predsedničkom avionu dok se vraćao sa samita o klimi Cop28.

„Tamo ćemo razgovarati i o našim bilateralnim odnosima i o odnosima Turske i EU kako bismo doneli odluke dostojne duha nove ere“.

U sredu je 69-godišnji predsednik otišao dalje, rekavši za grčki dnevnik Katimerini da nema problema koji dve zemlje ne mogu da prevaziđu.

Erdogan je rekao: „Bilo da se radi o pitanjima u Egeju, zajedničkim naporima protiv neregularnih migracija, tekućim problemima turske manjine u Grčkoj, ne postoji problem koji ne možemo da rešimo dijalogom zasnovanim na obostranoj dobroj volji“.

Predviđeno je da bude potpisano najmanje osam sporazuma o saradnji, od povećanja bilateralne trgovine do dogovora o sporazumu o migracijama koji bi omogućio da zvaničnici obalske straže iz obe zemlje uspostave linije direktne komunikacije.

Dramatičan pad migracionog toka iz Turske poslednjih meseci ukazuje na poboljšanje odnosa.

Erdogan je rekao da se nada da će dve strane potpisati „deklaraciju o prijateljskim odnosima i dobrosusedskoj saradnji… kako bi se ova zajednička namera formalizovala”.

Analitičari veruju da će bolje veze sa Grčkom takođe biti ključ za popravljanje zategnutih odnosa Turske sa Evropskom unijom i drugim zapadnim saveznicima.

Ali dok su razorni zemljotres u Turskoj u februaru i smrtonosna železnička nesreća u centralnoj Grčkoj oprezno doveli susede do približavanja, zvaničnici veruju da će dugogodišnji nestabilni sporovi biti zaobiđeni danas.

Umesto toga, delegacije će se verovatno fokusirati na „nisku politiku“ koja može biti plodonosna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari