Nemačka i Izrael, bliski saveznici, ne slažu se o Iranu i Palestini 1EPA-EFE/MENAHEM KAHANA / POOL

Kancelarki Nemačke Angeli Merkel priređen je danas topao prijem u Izraelu, ali je ubrzo izbilo na videlo neslaganje između bliskih saveznika u odnosu na kjučna pitanja, nuklearni program Irana i osnivanje nezavisne Palestine.

Merkel kojoj ističe mandat je rekla da je Nemačka i dalje posvećena oživljavanju međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom, čemu se Izrael protivi.

Ona je takođe rekla da Nemačka veruje da je najbolje rešenje decenijskog sukob Izraela sa Palestincima po modelu dve države.

„Mislim da u ovom trenutku, čak i ako se u ovoj fazi čini gotovo beznadežnom, ideju o rešenju (po modelu) dve države ne bi trebalo pokopati i da bi Palestinci trebalo da budu u mogućnosti da žive sigurno u državi“, rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom Izraela Naftalijem Benetom u Jerusalimu.

Uz to je ocenila da širenje jevrejskih naselja na okupiranim teritorijama, na kojima Palestinci planiraju da osnuju svoju državu, nije od pomoći.

Benet, bivši vođa jevrejskih naseljenika, koji se tome protivi, odgovorio je da je iskustvo pokazalo, kako je rekao, „da bi palestinska država po svoj prilici značila terorističku državu na sedam minuta (vožnje) od moje kuće i skoro bilo kog mesta u Izraelu“.

Novi premijer Izraela, koji sebe smatra „pragmatičnim čovekom“, umesto toga izrazio je spremnost da preduzme korake kako bi se poboljšali uslovi života za Palestince na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze.

Angela Merkel doputovala je kasno sinoć u dvodnevnu oproštajnu posetu Izraelu posle 16 godina na funkciji obeleženih gotovo nepokolebljivom podrškom jevrejskoj državi.

Na svakom koraku pozdravljena je kao „istinski prijatelj“ te zemlje i više puta je isticala posvećenost Nemačke bezbednosti Izraela, izrazivši uverenje da će nova vlada u Berlinu zauzeti sličan stav.

„Optimista sam da će svaka vlada Nemačke, uključujući onu koja sledi moju, biti predana bezbednosti Izraela i mislim da će svaki naslednik koji postane nemački kancelar videti to tako“, rekla je ona.

Nemačka je imala ključnu ulogu u sklapanju međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom 2015. godine iz koga se tadašnji predsednik SAD Donald Tramp povukao 2018, uz podršku Izraela.

Administracija sadašnjeg prdsednika SAD Džozefa Bajdena pokušava da oživi sporazum uprkos protivljenji izraelskih lidera.

„Nikada nisam mislila da je JCPOA (Zajednički sveobuhvatni plan akcije) idealan, ali je bolji nego da nema sporazuma“, rekla je Merkel, ocenivši da je situacija „vrlo teška dok Iran nastavlja da obogaćuje uranijum“.

Ona je pozvala svetske sile, uključujući Rusiju i Kinu, da vode diskusije s obzirom da se, kako je rekla „suočavamo sa kritičnim nedeljama oko tog pitanja“.

Izrael smatra Iran svojim najvećim neprijateljem i upozorava na iransko vojno prisustvo u susednoj Siriji i podršku neprijateljskim ekstremističkim organizacijma širom regiona, te optužuje Iran da pokušava da razvije nuklearno oružje, što ta zemlja poriče.

Benet je ocenio da bi Iran naoružan nuklearnom bombom predstavljao egzistencijalnu pretnju za Izrael i da nema svrhe umirivati Irance koji pomirenje interpretiraju kao slabost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari