Pet godina nakon smrtonosnog napada kamionom na Božićnom vašaru u Berlinu, u nedelju je održana komemoracija u znak sećanja na žrtve na kojoj je nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer rekao da Nemačka mora da „pojasni“ okolnosti u kojima je on izvršen.
„Država nije uspela da održi svoje obećanje da će štititi i garantovati bezbednost i slobodu“, rekao je Štajnmajer na komemoraciji u spomen-crkvi cara Vilhelma. Nemačka „mora da ispravi ove greške tamo gde su se dogodile i mora da sprovede dodatnu istragu kada ima novih saznanja“, dodao je.
Štajnmajerovi komentari su usledili nakon objave otvorenog pisma porodica žrtava koje je upućeno novom nemačkom kancelaru Olafu Šolcu u kojem su kritikovani propusti u vođenju ovog slučaja. Porodice su u pismu apelovale na vladu da pokrene nove istrage protiv pojedinaca odgovornih za naredbu i podsticanje na napad, što je element za koji tvrde da je nedovoljno istražen, preneo je Juronjuz.
Dvanaestoro ljudi je stradalo kada je 24-godišnji Tunišanin Anis Amri uleteo kamionom na Božićni vašar 19. decembra 2016, što je najsmrtonosniji islamistički napad na teritoriji Nemačke. Trinaesta žrtva je ove godine preminula zbog posledica ozbiljnih povreda zadobijenih u napadu za koji je odgovornost preuzela Islamska država.
Šolc je u saopštenju uoči komemoracije naveo da su ti događaji „urezani u naše kolektivno sećanje“ i izjavio je saučešće porodicama žrtava.
Počast žrtvama je održana u spomen-crkvi cara Vilhelma, čiji zvonik koji je delimično uništen u Drugom svetskom ratu, gleda na Trg Brajtšajdplac gde je napad izvršen. Zvona crkve su se oglasila u nedelju u 20.02 po lokalnom vremenu kada je pre pet godina kamion uleteo na krcati božićni vašar.
Nemački predsednik je rekao da je napad „ostavio veliku prazninu u našim srcima“, te da je „njegov cilj bio naš način života u miru, slobodi i demokratiji“. Godine nakon napada su pokazale, ukazao je Štajnmajer, da su greške napravili nemački zvaničnici, preneo je Ej-Bi-Si njuz.
Nemačka vlada se od napada suočava s kritikama zbog načina na koji se bavila Anisom Amrijem iz Tunisa čiji je zahtev za azil bio odbijen, a koji je izveo napad. Rezultati jedne istrage 2017. su pokazali da je Amri mogao da bude uhapšen i verovatno deportovan mesecima pre napada.
Štajnmajer je rekao da je „dužnost Nemačke da ispravi greške, propuste i probleme zbog kojih ovaj napad nije sprečen“.
Prema pisanju Juronjuza, porodice žrtava su zahtevale „dostojanstven tretman onih koji su pogođeni napadom“, kao i pojašnjenje okolnosti u kojima je izvršen.
„I dalje ima brojnih pitanja u vezi s napadom na Trgu Brajtšajdplac koja prema mom mišljenju i dalje nemaju dovoljno odgovora“, rekao je vicekancelar Robert Habek u petak.
Pošto je četiri dana posle napada bio u bekstvu, Anisa Amrija je ubila policija u Italiji. U raznim istragama je ukazano na greške u nadzoru Amrija, koji je u Nemačku došao 2015. i brzo je identifikovan kao potencijalno opasan islamista i švercer narkotika.
Od 2000. godine nadležni su sprečili 23 takva napada, saopštilo je u septembru nemačko ministarstvo unutrašnjih poslova, preneo je Juronjuz.
Nemačke vlasti su i dalje u stanju pripravnosti zbog opasnosti od novih napada, pošto je policija obelodanila da se 554 pojedinca u Nemačkoj smatra opasnim islamistima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.